Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Senat chce zmniejszyć VAT na węgiel i koks. Zniknie także przepis o umieszczaniu przy kasach informacji o obniżkach podatków?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Do obowiązującej listy produktów z obniżonym podatkiem VAT mogą dołączyć węgiel, koks na opał, oleje napędowe do celów opałowych oraz oleje opałowe i pozostałe paliwa opałowe. Ich stawka wynosić będzie 8 procent.
Do obowiązującej listy produktów z obniżonym podatkiem VAT mogą dołączyć węgiel, koks na opał, oleje napędowe do celów opałowych oraz oleje opałowe i pozostałe paliwa opałowe. Ich stawka wynosić będzie 8 procent. Andrzej Muszyński/Gazeta Pomorska/zdjęcie ilustracyjne
Komisja Budżetu i Finansów Publicznych zaaprobowała propozycję wprowadzenia kilku poprawek do nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług VAT. Senatorowie opowiedzieli się za zmniejszeniem podatku VAT do 8 proc. na węgiel, koks oraz paliwa opałowe. Dodatkowo, zamiast informacji o rządowych obniżkach umieszczanych przy kasie, miałby się pojawić zapis dołączony do faktury.

Które produkty obejmie obniżka VAT?

Od 1 lutego do 31 lipca 2022 roku ustawowo będzie obowiązywać czasowa obniżka podatku VAT. Stawki żywności, nawozów i gazu zmniejszą się do zera, energia do 5 proc., zaś paliwo do 8 procent.

Działania rządowe obejmą produkty spożywcze, które wcześniej opodatkowane były na 5 procent; są to m.in. mięso i ryby oraz przetwory mięsne i rybne, produkty mleczarskie, warzywa i owoce oraz przetwory, niektóre napoje, zboża, przetwory ze zbóż, wyroby piekarnicze oraz produkty przemysłu młynarskiego.

Z kolei środki wykorzystywane do produkcji rolnej, wspomniane w ustawie, to nawozy, środki ochrony roślin, ziemia ogrodnicza, wspomagacze produkcji – środki poprawiające właściwości gleby, stymulatory wzrostu oraz podłoża do upraw.

To też może Cię zainteresować

Do tej listy produktów według senackiej propozycji dołączyć mają węgiel, koks na opał, oleje napędowe do celów opałowych oraz oleje opałowe i pozostałe paliwa opałowe. Ich stawka VAT wynosić będzie 8 procent.

Zgromadzeni poparli też postulat Polskiej Organizacji Gazu Płynnego o obniżeniu stawki VAT dla butli gazowych 11 kg i gazu zasilającego instalacje zbiornikowe, które są wykorzystywane przez mieszkańców małych miejscowości do celów opałowych.

Nie będzie obowiązkowych informacji o VAT przy kasie?

- Senatorowie opowiedzieli się także za skreśleniem przepisu zobowiązującego sprzedawców towarów i usług z obniżonym VAT do umieszczania w widocznym miejscu informacji o tym, że obniżony został podatek VAT od 1 lutego do 31 lipca br. na te towary i usługi, uznając to za zbędny zabieg propagandowy – czytamy na stronie Senatu.

Informacja o obniżkach w ramach tarczy antyinflacyjnego 2.0 ma być dodawana do faktur.

Ustawa ma być odpowiedzią na wzrastające ceny, a także sposobem na walkę z inflacją. Gdy Senat przegłosuje wspomniane poprawki, trafią one do Sejmu, który ostatecznie określi, czy wejdą w życie.

Źródło: Senat RP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki