Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Seminarium w Baśniowej - zachęcali do partnerstwa

Ewelina Przygoda
E. Przygoda
Seminarium "W drodze do partnerstwa" zgromadziło dyrektorów i pracowników jednostek powiatu wyszkowskiego, zajmujących się pracą socjalną i przedstawicieli instytucji współpracujących z nimi. Rozmawiano m.in. o potrzebie: współpracy między instytucjami, zmiany wizerunku pracowników socjalnych i budowy zaufania społecznego do instytucji. Przy okazji seminarium odbył się Dzień Pracownika Socjalnego.

Seminarium zostało zorganizowane przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wyszkowie. Honorowy patronat objął starosta Bogdan Pągowski. Spotkanie było okazją do podsumowania cyklu szkoleń, organizowanych przez MCPS. Jak wyjaśniła dyrektor PCPR Krystyna Kurowska chętnych do wzięcia udziału w projekcie MCPS było dwadzieścia powiatów, a wybrano cztery, w tym właśnie powiat wyszkowski. Szkolenia rozpoczęły się w 2010 roku i będą się dobywały jeszcze w przyszłym roku. Wzięli w nich udział pracownicy: PCPR, Ośrodka Pomocy Społecznej w Wyszkowie, Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej w Zabrodziu i Długosiodle. Wicestarosta Teresa Trzaska zauważyła, że w pracy socjalnej szykują się zmiany.
- Jesteśmy nieustannie w procesie rozwoju, jako pracownicy socjalni i w kwestii pomocy rodzinie. Jesteśmy nieustannie w drodze - stwierdziła.
Wicestarosta życzyła pracownikom socjalnym, by dzień ich święta był pełen refleksji, ale jednocześnie radości z tego, co robią. Dorota Wójcik z MCPS przyznała, ze jest pełna podziwu, że w powiecie wyszkowskim zna się swoich partnerów i ich problemy. Dodała, że praca w partnerstwie jest trudna. MCPS planuje kolejny 3-letni projekt.
- Jeśli macie państwo jakieś wnioski, to ja je przyjmę. Nie chcemy niczego narzucać, a robić tak żeby było według waszych potrzeb i możliwości - zapewniła Dorota Wójcik.

Deficyt zaufania

Magdalena Lewandowska - trenerka z firmy Bee Smart, organizującej szkolenia w ramach projektu MCPS - mówiła o drodze do partnerstwa i wyzwaniach, jakie ono niesie dla lokalnej polityki społecznej.
- Proces budowania partnerstwa to nieustanna dynamika, nowe wyzwania i partnerzy. Dobrze jest na tej drodze znaleźć przystanki, a wtedy wyciągać wnioski i patrzeć w przyszłość - wyjaśniła.
Zdaniem Magdaleny Lewandowskiej wszyscy, jako obywatele, są odpowiedzialni za politykę społeczną.
- Przede wszystkim trzeba współdziałać i włączać w to działanie przedstawicieli różnych instytucji - stwierdziła.
Głównym problem w Polsce jest brak kapitału społecznego.
- Mamy duży deficyt związany z zaufaniem mieszkańców do instytucji. My naprawdę chcemy pomóc, a ta pomoc jest odrzucana. W społeczeństwie jest deficyt zaufania. To jest jeden z podstawowych problemów i wyzwań, przed którymi państwo stoicie. Proces budowania zaufania społecznego to ogromna rola partnerstwa - tłumaczyła trenerka.

Więcej w najbliższym wydaniu "Głosu Wyszkowa".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki