Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Seks, przemoc i duże pieniądze

anek
Kabaret Moralnego Niepokoju to obecnie ścisła krajowa czołówka
Kabaret Moralnego Niepokoju to obecnie ścisła krajowa czołówka A. Kowalewska
W poniedziałkowe późne popołudnie 15 listopada z sali widowiskowej WOK dobiegały nieprzerwane salwy śmiechu. Wyszkowską młodzież bawił Kabaret Moralnego Niepokoju. Występ zorganizowała Młodzieżowa Rada Gminy i WOK Hutnik.

Dowcip na najwyższym poziomie, literacki kunszt i klasa. A wszystko to pokazane z wdziękiem i bez zanudzania. Tych, którym nie udało się zdobyć biletów na ten koncert, pocieszyć może tylko perspektywa kolejnego występu kabaretu w Wyszkowie.
Potwierdzać zdaje się spostrzeżenie, że młodzież najlepiej wie, czego jej potrzeba. Koncert Kabaretu Moralnego Niepokoju to pierwsza impreza wymyślona i zorganizowana przez Młodzieżową Radę Gminy, i to impreza bardzo udana. Bilety rozeszły się jak świeże bułeczki, w niektórych szkołach dosłownie w kilkadziesiąt minut, podobno nawet ustawiano się po nie w kolejkach. Miały być dostępne dla młodzieży - jeden bilet kosztował pięć złotych. Nic więc dziwnego, że sala widowiskowa WOK późnym popołudniem 15 listopada wypełniona była dosłownie po brzegi.
Koncert dowcipnie, jak na kabaret przystało, poprowadzili radni młodzieżowej rady: Justyna Bogusz i Tomek Ponichtera.
Zanim na scenie pojawiła się gwiazda wieczoru, zabłysła na niej, niewiele mniejszym światłem, wyszkowska kabaretowa gwiazdka - kabaret Krzyś Tasio.
Popisom wyszkowskich amatorów z zainteresowaniem przyglądali się zawodowcy z Kabaretu Moralnego Niepokoju. A było naprawdę śmiesznie, przy czym był to dowcip bardzo inteligentny, a autor tekstów wykazał się dużą spostrzegawczością i pomysłowością.
Młoda rada doszła najwyraźniej do wniosku, że koncert gwiazdy jest doskonałą okazją do promowania rodzimej twórczości, bo drugim "rozgrzewaczem" była grupa taneczna Small Break Crew, która swoimi akrobatycznymi popisami wywołała euforię publiczności. Jednym z członków zespołu jest radny Młodzieżowej Rady Gminy Daniel Wachowski.
Kabaret Moralnego Niepokoju przyjechał do Wyszkowa z programem "Jakoś to będzie, czyli seks, przemoc i duże pieniądze". Kilkudziesięciominutowy program rozbawił publiczność do łez. Zobaczyliśmy siebie, polskie społeczeństwo w zwierciadle dowcipu. Sąsiedzi absurdalnie szukający imienia dla syna jednego z nich, student na egzaminie z historii, nowobogacki w galerii - tacy jesteśmy, na co dzień? Było śmiesznie, ale śmiesznie z klasą. Bez grubiańskich dowcipasów, epatowania seksem i obrażania publiczności, dowcipnie - tradycyjnie, subtelnie - bez szukania oparcia w ciężkiej polityce, a raczej w poszukiwaniu śmieszności w sferze społeczno-obyczajowej. Z walorem doskonałego aktorstwa i żywej muzyki. Nie bez powodu nazywa siebie Kabaret Moralnego Niepokoju kabaretem literackim i szczyci się pielęgnowaniem najlepszych kabaretowych tradycji - Kabaretu Starszych Panów, odwołując się do STS-u, Osieckej, Młynarskiego czy Tyma.
Młoda publiczność była zachwycona. Sukces tego koncertu i fakt, że dla wielu - także dorosłych - wyszkowian zabrakło biletów, skłonił organizatorów do podjęcia starań o drugi koncert Kabaretu Moralnego Niepokoju w Wyszkowie, co nastąpi niebawem - dokładny termin jest ustalany, jak poinformował koordynator Młodzieżowej Rady Gminy Marcin Chodkowski. Bardzo mile widziani będą wszyscy sponsorzy, którzy chcieliby się włączyć w organizację koncertu.
Kabaret Moralnego Niepokoju działa od 1996 roku. Stworzyła go grupa ambitnych studentów polonistyki UW. W jego składzie występują: Robert Górski, Przemek Borkowski, Mikołaj Cieślak, Katarzyna Pakosińska, Rafał Zbieć, Bartek Krauz (akordeon, śpiew) i Wojtek Orszulak (gitara, bęben). Największe osiągnięcia: XII Przegląd Kabaretów PAKA 96 w Krakowie - Grand Prix oraz nagrody: publiczności, dziennikarzy, środowiska kabaretowego, Programu 2 TVP, Radia Kielce; XVII Biesiady Humoru i Satyry w Lidzbarku Warmińskim "Złota Szpilka 96" - Grand Prix; konkurs piosenki kabaretowej OSPA 96 w Ostrołęce - nagroda specjalna za najlepsze kompozycje; XIII Przegląd Kabaretów PAKA 97 w Krakowie - I miejsce oraz nagrody: publiczności, środowiska kabaretowego oraz kabaretu Koń Polski - za najlepszy dowcip polityczny; Ogólnopolski Festiwal Sztuki Estradowej ZASP Warszawa 2000 - II nagroda. Obecnie kabaret współpracuje z Teatrem Rampa w Warszawie i tam cyklicznie występuje. Współpracuje z Telewizją Polską, wystąpił w tylu programach telewizyjnych, że nie sposób ich tu wymienić. Do ważniejszych należą na pewno rejestracje dwóch pierwszych programów oraz udział w opolskim kabaretonie w 1997 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki