Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sejmik Mazowsza apeluje do rządu: Budujcie elektrownię w Ostrołęce

Redakcja
Na najbliższej sesji Sejmiku Mazowsza radni przyjmą stanowisko w sprawie wstrzymania przez koncern Energa budowy nowej elektrowni w Ostrołęce

Radni Mazowsza będą obradować w najbliższy poniedziałek - przyjęcie stanowiska jest jednak formalnością, zwłaszcza że jest to projekt przygotowany przez zarząd Mazowsza.

W stanowisku tym zarząd Mazowsza, jak to ujęto w uzasadnieniu podziela niepokój samorządów lokalnych, wyrażony w piśmie skierowanym do Marszałka Województwa Mazowieckiego spowodowany decyzją wstrzymania budowy Elektrowni Ostrołęka C. Z uwagi na znaczenie tej inwestycji dla rozwoju społeczno-gospodarczego województwa mazowieckiego, uznaje się za konieczne przyjęcie stanowiska w sprawie kontynuacji budowy nowej elektrowni w Ostrołęce.

W konkluzji stanowiska zarząd i Sejmik Mazowsza apelują do zarządu Energi i rządu (Energa jest spółką skarbu państwa) o zmianę decyzji wstrzymującej budowę nowej elektrowni.

Stanowisko władz Mazowsza jest o tyle istotne, że naszym województwem rządzi koalicja PO-PSL, czyli politycy tych partii, w których gestii jest podjęcie decyzji o budowie elektrowni w Ostrołęce

Poniżej pełna treść stanowiska Sejmiku Mazowsza:

Stanowisko Sejmiku Województwa Mazowieckiego w sprawie budowy elektrowni w Ostrołęce
Sejmik Województwa Mazowieckiego wyraża głębokie zaniepokojenie wynikające z decyzji Zarządu Energa S.A. o czasowym wstrzymaniu prac przygotowawczych do budowy bloku węglowego w Ostrołęce o mocy 950 MW oraz informacji Ministra Skarbu Państwa, przekazanej podczas debaty sejmowej 24 października br. i potwierdzającej, że w Ostrołęce nie powstanie na razie nowy blok energetyczny.
Sejmik podziela uzasadniony niepokój i sprzeciw samorządów lokalnych województwa mazowieckiego związany z ww. informacjami, zagrażającymi rozwojowi północno-wschodniej części Mazowsza. Elektrownia została bowiem zaplanowana na obszarze, który w obowiązujących dokumentach strategicznych województwa mazowieckiego zaliczany jest do jednego z pięciu obszarów problemowych, wyodrębnionych z uwagi na kumulację negatywnych zjawisk społeczno-gospodarczych i brak możliwości samodzielnego ich przezwyciężenia. Ostrołęcki Obszar Problemowy leży w podregionie o niskim wskaźniku PKB na mieszkańca w porównaniu do województwa (46,4% w 2009 r.) i kraju (74,3%), co w głównej mierze jest następstwem struktury gospodarczej, zdominowanej przez rolnictwo - generujące znacznie niższą wartość dodaną niż przemysł i usługi.
Należy zwrócić uwagę, że przyjęte przez rząd krajowe dokumenty strategiczne, zwłaszcza Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego 2010-2020: Regiony, Miasta, Obszary wiejskie (KSRR) oraz Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030, wskazują na konieczność podejmowania wobec takich obszarów różnorakich działań interwencyjnych ukierunkowanych generalnie na tworzenie warunków do rozprzestrzeniania się procesów rozwojowych na obszary poza ośrodkami wojewódzkimi, a w szczególności wspieranie rozwoju gospodarczego opartego na specjalizacjach regionalnych i lokalnych. Zapowiadane jest również wspieranie rozwoju i znaczenia miast subregionalnych (należy do nich Ostrołęka) oraz efektywne wykorzystanie w procesach rozwojowych potencjału specjalizacji terytorialnej, co w sposób dosłowny przystaje do zakwestionowanej inwestycji. W tym kontekście należy także postrzegać fakt, że KSRR zalicza Ostrołękę do obszarów strategicznej interwencji na rzecz restrukturyzacji miast tracących funkcje społeczno-gospodarcze. Działania przewidziane wobec tych miast mają być skierowane m.in. na modernizację struktury gospodarczej oraz likwidację zapóźnień infrastrukturalnych i odbywać się będą "przy wsparciu ze strony ministra rozwoju regionalnego".
W tym kontekście budowa elektrowni w Ostrołęce byłaby wyrazem konsekwentnego wdrażania strategicznych założeń rządu, a jednocześnie istotnym impulsem dla rozwoju miasta Ostrołęki, gminy Rzekuń oraz całego północno-wschodniego Mazowsza, przynoszącym wiele korzyści, takich jak dywersyfikacja struktury gospodarczej subregionu, wysokie wpływy z podatków, nowe miejsca pracy, a także szanse na rozwój infrastruktury drogowej i kolejowej.
O tym, jak ważne dla subregionu ostrołęckiego są budowa nowej elektrowni oraz przedsięwzięcia jej towarzyszące, świadczy także wielokrotne postulowanie ich realizacji w trakcie konsultacji społecznych, dotyczących aktualizacji dokumentów strategicznych województwa mazowieckiego (Strategii Rozwoju i Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Mazowieckiego). W projektach tych dokumentów przywiązuje się szczególną wagę do rozwoju przemysłu i kształtowania spójności terytorialnej. W projekcie Strategii Rozwoju Województwa Mazowieckiego za cel priorytetowy obrano wzrost zdolności konkurencyjnej przemysłu w regionie poprzez stymulowanie zmian strukturalnych, pobudzanie aktywności innowacyjnej oraz efektywne wykorzystanie zasobów. Budowa nowej elektrowni w Ostrołęce wpisuje się doskonale w powyższe założenie, stanowiąc jednocześnie odpowiedź na wyzwania rozwojowe województwa i subregionu. Inwestycja stanowiłaby ogromny impuls rozwojowy dla subregionu ostrołęckiego, zarówno w trakcie jej realizacji (wzrost zatrudnienia w firmach budowlanych, inwestycje towarzyszące - głównie infrastruktura komunikacyjna, w szczególności połączenie kolejowe Ostrołęka - Tłuszcz, w którego finansowaniu istotny wkład miała mieć Grupa Energa), jak i w okresie eksploatacji (wzrost pracujących w elektrowni, udział rolnictwa i leśnictwa w dostarczaniu biomasy). Inwestycja ta wzmocniłaby rangę miasta subregionalnego, czyniąc go ośrodkiem rozprzestrzeniania się czynników rozwojowych.
Zdaniem Sejmiku Województwa Mazowieckiego w procesie decyzyjnym należy uwzględnić fakt, że istniejąca elektrownia w Ostrołęce jest jedynym systemowym źródłem energii elektrycznej w północno-wschodniej części kraju, zasilającym północną część województwa mazowieckiego oraz znaczne obszary województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego, które to tereny są deficytowe w bilansie zaopatrzenia w energię elektryczną. Z tego powodu północna część województwa mazowieckiego jest dodatkowo zasilana w energię elektryczną z elektrowni "Kozienice" i "Bełchatów" za pośrednictwem Warszawskiego Węzła Elektroenergetycznego, który jest zagrożony awarią systemową z powodu przeciążenia. Stanowi to kolejny, ważki argument za budową elektrowni w Ostrołęce.
Sejmik Województwa Mazowieckiego podnosi, że przygotowania do inwestycji znajdują się w znacznym stopniu zaawansowania, o czym świadczą zrealizowane do tej pory zadania (z którymi związane były niemałe nakłady), wśród których można wymienić m.in.:
- powołanie spółki celowej do budowy elektrowni;
- zmiana studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania, a także miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego gminy Rzekuń oraz miasta Ostrołęki;
- uzyskanie wymaganych uzgodnień "środowiskowych" oraz pozwolenia na budowę;
realizacja inwestycji infrastrukturalnych (m.in. rurociąg, część drogi dojazdowej wraz z oświetleniem ulicznym);
- zawarcie umowy z PSE Operator na przyłączenie elektroenergetyczne nowego bloku Ostrołęka C do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego;
- przyznanie przez Komisję Europejską nowej elektrowni Ostrołęka C bezpłatnych uprawnień do emisji;
- zawarcie wieloletniej umowy na dostawę węgla do planowanej nowej elektrowni w Ostrołęce pomiędzy Grupą Energa a spółką Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. (zarząd "Bogdanki", 30 października 2012 r. otrzymał informację o wypowiedzeniu tej umowy);
- ogłoszenie przetargu na generalnego wykonawcę tej inwestycji (we wrześniu 2011 r.);
- dokonanie wyboru inżyniera kontraktu budowy (firmę ILF Consulting Engineers Polska);
- wycięcie kilkudziesięciu ha lasu, wykupienie gruntów i częściowa rekultywacja terenu.
Wobec wyżej przedstawionych informacji i przytoczonych argumentów, radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego, dostrzegając potrzebę i konieczność kontynuowania budowy nowej elektrowni w Ostrołęce, zwracają się z apelem do Zarządu Energa SA oraz Rządu Rzeczpospolitej Polskiej o zmianę decyzji wstrzymującej budowę nowej elektrowni węglowej w Ostrołęce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki