Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Scena Kotłownia walczy z hejtem. Inspiracją do przygotowania spektaklu "Dom Bernardy Alby" była bójka uczennic w Ostrowi. 24.11.2021

Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
We wtorek 23 listopada oraz w środę 24 listopada ostrowski teatr Scena Kotłownia zaprosili uczniów na spektakl "Dom Bernardy Alby" hiszpańskiego pisarza Federi­co Garcia Lorca. Spektakl jest próbą walki z hejtem, pokazania, jakie konsekwencje niesie ze sobą słowo.

Jak tłumaczy reżyser spektaklu, Rafał Swaczyna spektakl powstał w 2019 roku w ok. 4 miesiące.

Inspiracją było zdarzenie w jednej z ostrowskich szkół, gdzie dwie uczennice pobiły się na terenie Bursy Szkolnej, a reszta towarzystwa albo się przyglądała, albo filmowała telefonem zdarzenie. Wszyscy dopingowali dziewczynom, nikt z grupy nie reagował odpowiednio. Coraz częściej spotykamy się z agresją wśród młodych ludzi, coraz częściej spotykamy ją na forach, czy portalach społecznościowych. Wszechobecny hejt, oszczerstwa i kłamstwa w celu poniżenia innej osoby przybierają coraz większe rozmiary, docierają do większej liczby osób niż w czasach minionych.

- mówi Rafał Swaczyna.

Mimo że sztuka została napisana 100 lat temu, jest aktualna do dziś: głównym wątkiem jest agresja pomiędzy siostrami, rozsiewanie plotek, obgadywanie, co prowadzi do tragedii.

Na scenie wystąpiły: Olga Kowalska, Monika Młynarczyk, Oliwia Kowalczyk, Maja Szczechura, Kalina Śledziewska, Karolina Ptak i Natasha Waniewska. Spektakl wyreżyserował Rafał Swaczyna, a muzykę skomponował Michał Swaczyna.

Tym spektaklem chcemy pokazać, że problem hejtu nie jest niczym nowym. Zmieniła się tylko technologia, z czego często nie zdajemy sobie sprawy - z siły rażenia mediów społecznościowych. Od wieków ludzie knuli i rozsiewali plotki. Z tą różnicą, że dziś mocniej dotyka to samego poszkodowanego, co może doprowadzić do myśli samobójczych młode osoby. Pokrzywdzeni czują się bezbronni wobec hejtu.

- mówi ostrowski reżyser.

Spektakle zostały wystawione dla ostrowskich szkół w ramach projektu Hejt Stop, o problemach związanych z cyberprzemocą, finansowanego ze środków Miasta Ostrów Mazowiecka.

Spektakl obejrzało około 200 uczniów z czterech ostrowskich szkół. Wkrótce ma pojawić się relacja filmowa z projektu złożona z fragmentów spektaklu połączonych z nagraniem zrealizowanym w czasie spotkania aktorów Sceny Kotłownia z Powiatową Komendą Policji w Ostrowi Mazowieckiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki