Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Sąsiedzi dowiadują się ostatni

jp
Budynek przy I AWP 40. Tu mają przeprowadzić się bezdomni
Budynek przy I AWP 40. Tu mają przeprowadzić się bezdomni J. Pawłowski
Władze Ostrołęki chcą przenieść noclegownię dla bezdomnych z ulicy Przemysłowej do Wojciechowic. Pomysł powstał w maju, ale w Wojciechowicach prawie nikt jeszcze o tym nie wie.

- Pierwsze słyszę od pana o tym pomyśle - dziwi się przewodniczący komisji polityki społecznej Rady Miejskiej Sławomir Kot w rozmowie z TO. - Chociaż uważam, że jeżeli jest taki projekt, to powinienem o nim być poinformowany.
O przeniesieniu noclegowni do Wojciechowic niewiele również wiedział w ubiegłym tygodniu przewodniczący rady osiedla Franciszek Moszczyński.
- Słyszałem o tym od radnego Krzysztofa Majkowskiego i tylko tyle wiem na ten temat - mówi przewodniczący Moszczyński.
Radny Krzysztof Majkowski, jak mówi, sam niewiele wie o tym pomyśle, ale zamierza oficjalnie spytać o to prezydenta.

Za ciasno
na Przemysłowej
Przypomnijmy, prawny obowiązek opieki nad bezdomnymi mają miasta i gminy. W Ostrołęce przez ostatnich kilka lat na zlecenie miasta schronienia bezdomnym udzielał Polski Komitet Pomocy Społecznej w noclegowni przy ulicy Przemysłowej. Ostatnio jednak PKPS prowadzi w pomieszczeniach noclegowni zajęcia dla niepełnosprawnych. Zaczęło być więc tam po prostu ciasno. 13 maja Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie poinformował prezydenta o ciasnocie na Przemysłowej i poprosił o wskazanie miejsca, w którym jesienią i zimą mogliby się schronić bezdomni.
- Miasto wskazało nam kilka pomieszczeń - mówi dyrektor MOPR Izabela Żebrowska. - Myśmy doszli do wniosku, że najlepiej potrzebom bezdomnych odpowiadałby budynek przy ulicy I AWP 40. Czekamy na decyzję prezydenta w tej sprawie.

Nie ma decyzji
Budynek ten stoi przy skrzyżowaniu ul. I AWP z ul. ks. Pęksy, na terenie przedwojennych koszar ułanów zasławskich. Przed wojną mieszkał w nim wojskowy lekarz. Obecnie nieruchomość ta składa się z dwóch mieszkań, dwóch pomieszczeń gospodarczych i prawie 20 arów gruntu. Skrzyżowanie I AWP i ks. Pęksy to strategiczne miejsce w Ostrołęce. Tu będzie kończyć się drogowy skrót z Pomianu do Wojciechowic zwany przez władze miasta obwodnicą. Na skrzyżowaniu tym zostanie wybudowane rondo, które częściowo wedrze się w ogródki mieszkańców budynku nr 40. Od jednej z dwóch rodzin zamieszkujących ten budynek miasto odkupiło za 119,4 tys. zł ok. 70-metrowe mieszkanie, pomieszczenia gospodarcze i 61 proc. w gruncie. Na gruncie będzie rondo, a mieszkanie i pomieszczenia gospodarcze czekają na nowych lokatorów.
Na nowych lokatorów z niepokojem czeka tymczasem druga rodzina. Pod numerem drugim, w komunalnym lokalu, mieszka tu Barbara Dawidczyk z 19-letnią córką.
- Wiem, że mieszkanie sąsiadów zostało sprzedane - mówi Barbara Dawidczyk. - Przychodzili tu jacyś urzędnicy, oglądali budynek, ale nikt mnie o niczym nie informował, nie zapytał, czy chcę mieć za sąsiadów bezdomnych. Wiem, że jestem tu tylko lokatorką, a nie właścicielką, ale mieszkam tu od ponad czterdziestu lat i płacę wcale niemały czynsz, bo 450 zł za 47 metrów.
Dlaczego władze miasta w tajemnicy organizują przeprowadzkę bezdomnych?
- Nie ma żadnej tajemnicy - zapewnia wiceprezydent Stanisław Rybski. - Po prostu ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła. Jeżeli będą znane konkrety, to o nich poinformujemy.

Będziemy protestować
Na konkretną informację czeka zapewne nie tylko Barbara Dawidczyk, ale i inni mieszkańcy Wojciechowic. Gdy we wtorek 3 sierpnia pytaliśmy w Wojciechowicach o sprawę noclegowni dla bezdomnych, najczęściej udzielana odpowiedź brzmiała:
- Nic nie wiem, ale jeśli to prawda, będziemy protestować.
Protestować na razie nie chce Barbara Dawidczyk.
- Ja nie chcę z góry przesądzać, że bezdomni są to źli ludzie, którzy będą pić, brudzić, hałasować i dokuczać sąsiadom. Może będą spokojni, a czasami i pomogą sąsiadce. Tego z góry nie da się przewidzieć. Nie wiem jednak, jak zachowają się mieszkańcy innych, sąsiednich budynków. Mam żal, że bezpośrednio zainteresowani dowiadują się o planach władz miasta na końcu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki