Sanepid szkoli mundurowych

MU
Udostępnij:
Szkolenie odbyło się w ramach projektu "Odświeżamy nasze miasta"
Sanepid szkoli mundurowych
MU

(fot. MU)

Na początku tego roku w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowi zorganizowano spotkanie w ramach realizowanego w całej Polsce projektu "Odświeżamy nasze miasta". Celem projektu jest ochrona ludności przed szkodliwym działaniem dymu tytoniowego i zakładanie stref wolnych od dymu. W piątek, 5 października, w sanepidzie odbyło się szkolenie dla policjantów i strażników miejskich, którzy są częścią tej "koalicji antynikotynowej".

Spotkanie rozpoczęła Anna Chorąży-Samsel, kierownik sekcji oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia, która powitała gości i krótko opowiedziała o celach projektu. Potem swój wykład na temat stref wolnych od dymu tytoniowego, wygłosił lek. med. Wojciech Jakowicki z Ostrołęki. Zanim jednak rozpoczął wykład, zapytał ile jest osób palących na sali: na szczęście okazało się, że na ponad dwadzieścia, palą tylko trzy. Wojciech Jakowicki mówił o substancjach toksycznych znajdujących się w papierosach i przekonywał, że nie ma bezpiecznej dawki: nawet najmniejsza dawka dymu stanowić może zagrożenie zdrowia, a nawet życia. Nic nie da "palenie niewiele", bo każdy papieros może być tym czynnikiem wywołującym chorobę. A niepalący też może ucierpieć.

- Palącemu wydaje się, że niebezpieczeństwo tkwi w papierosie. Nieprawda - tłumaczył dr Jakowicki.- Najbardziej narażony jest bierny palacz, bo w bocznym strumieniu dymu stężenie substancji toksycznych jest dużo wyższe. Poza tym, wbrew pozorom, palenie nie uspokaja, a pobudza.

Poruszono też problem palenia przez kobiety ciężarne. Palenie może spowodować m.in. niską masę urodzenia dziecka, niedorozwój układu oddechowego, a także osłabić odporność organizmu.

Następnie Anna Chorąży-Samsel omówiła akty prawne obowiązujące w Polsce, które chronią społeczeństwo przed narażeniem na dym tytoniowy i poinformowała, gdzie obowiązuje zakaz palenia papierosów. Zwróciła uwagę na rolę policji i straży miejskiej, które mogą nakładać grzywny za sprzedaż wyrobów tytoniowych nieletnim i za palenie w miejscach publicznych oraz za nieoznakowanie miejsc, gdzie obowiązuje zakaz palenia.

Ostatnim punktem spotkania było omówienie dotychczasowych działań sanepidu i tych, planowanych w najbliższym czasie. Celem sanepidu jest tworzenie stref wolnych od dymu tytoniowego, podnoszenie świadomości zdrowotnej, a także wzmocnienie egzekwowania przepisów dotyczących palenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie