Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sanepid szkoli mundurowych

MU
Szkolenie odbyło się w ramach projektu "Odświeżamy nasze miasta"
Sanepid szkoli mundurowych
MU

(fot. MU)

Na początku tego roku w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowi zorganizowano spotkanie w ramach realizowanego w całej Polsce projektu "Odświeżamy nasze miasta". Celem projektu jest ochrona ludności przed szkodliwym działaniem dymu tytoniowego i zakładanie stref wolnych od dymu. W piątek, 5 października, w sanepidzie odbyło się szkolenie dla policjantów i strażników miejskich, którzy są częścią tej "koalicji antynikotynowej".

Spotkanie rozpoczęła Anna Chorąży-Samsel, kierownik sekcji oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia, która powitała gości i krótko opowiedziała o celach projektu. Potem swój wykład na temat stref wolnych od dymu tytoniowego, wygłosił lek. med. Wojciech Jakowicki z Ostrołęki. Zanim jednak rozpoczął wykład, zapytał ile jest osób palących na sali: na szczęście okazało się, że na ponad dwadzieścia, palą tylko trzy. Wojciech Jakowicki mówił o substancjach toksycznych znajdujących się w papierosach i przekonywał, że nie ma bezpiecznej dawki: nawet najmniejsza dawka dymu stanowić może zagrożenie zdrowia, a nawet życia. Nic nie da "palenie niewiele", bo każdy papieros może być tym czynnikiem wywołującym chorobę. A niepalący też może ucierpieć.

- Palącemu wydaje się, że niebezpieczeństwo tkwi w papierosie. Nieprawda - tłumaczył dr Jakowicki.- Najbardziej narażony jest bierny palacz, bo w bocznym strumieniu dymu stężenie substancji toksycznych jest dużo wyższe. Poza tym, wbrew pozorom, palenie nie uspokaja, a pobudza.

Poruszono też problem palenia przez kobiety ciężarne. Palenie może spowodować m.in. niską masę urodzenia dziecka, niedorozwój układu oddechowego, a także osłabić odporność organizmu.

Następnie Anna Chorąży-Samsel omówiła akty prawne obowiązujące w Polsce, które chronią społeczeństwo przed narażeniem na dym tytoniowy i poinformowała, gdzie obowiązuje zakaz palenia papierosów. Zwróciła uwagę na rolę policji i straży miejskiej, które mogą nakładać grzywny za sprzedaż wyrobów tytoniowych nieletnim i za palenie w miejscach publicznych oraz za nieoznakowanie miejsc, gdzie obowiązuje zakaz palenia.

Ostatnim punktem spotkania było omówienie dotychczasowych działań sanepidu i tych, planowanych w najbliższym czasie. Celem sanepidu jest tworzenie stref wolnych od dymu tytoniowego, podnoszenie świadomości zdrowotnej, a także wzmocnienie egzekwowania przepisów dotyczących palenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki