Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samorządy walczą z kleszczami

red.
sxc.hu
Samorządy województw podlaskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego włączają się do kampanii edukacyjnej dotyczącej chorób odkleszczowych. Na gminnych zieleńcach pojawią się tabliczki ostrzegawcze, a do mieszkańców trafią ulotki informacyjne.

Rośnie liczba zachorowań na choroby przenoszone przez kleszcze. Te małe pajęczaki lubią miejsca cechujące się dużą wilgotnością na przykład lasy, parki, obrzeża jezior oraz zakrzewione nieużytki zielone. Podstawowymi żywicielami kleszczy są drobne zwierzęta: myszy, kuny, łasice. W okresie wzmożonej aktywności tj. od maja do września, pasożyty te chętnie polują na większe ofiary takie jak krowy, psy czy ludzie.

- Od trzech lat realizujemy kampanię społeczną opierającą się na programach edukacyjnych informujących o zagrożeniach niesionych przez kleszcze oraz popularyzowaniu praktyk prewencyjnych, które pozwalają zabezpieczyć się przed chorobami przenoszonymi przez te groźne pasożyty – mówi Andrzej Kuczara Prezes Fundacji Aby żyć.

W trakcie tegorocznej kampanii Fundacja chce prowadzić monitoring działań samorządów w zakresie profilaktyki chorób odkleszczowych w województwach podlaskim, mazowieckim i warmińsko-mazurskim, a więc rejonach z najwyższym wskaźnikiem zapadalności na choroby przenoszone przez kleszcze.
- Zaprosiliśmy starostów, prezydentów, burmistrzów i wójtów do współpracy. Do września bieżącego roku czekamy na zgłoszenia dotyczące prowadzonych akcji informacyjnych, organizowania sympozjów, dotowania szczepień lub innych form wspierania ochrony zdrowia przed kleszczami – wyjaśnia Andrzej Kuczara. Dostajemy pierwsze odpowiedzi. Widać, że samorządowcy doskonale rozumieją problem i przedkładają profilaktykę ponad leczenie objawowe – kończy Prezes.

W ramach wspierania działań samorządów w zakresie edukowania mieszkańców Fundacja przekaże ulotki i tabliczki informujące o zagrożeniach niesionych przez kleszcze. We wrześniu bieżącego roku rada ekspercka Fundacji przedstawi podsumowanie podejmowanych przez samorządy działań i dokona wyróżnienia tych jednostek, które prowadzą najbardziej aktywne polityki prozdrowotne w zakresie ograniczania zachorowań na choroby odkleszczowe.

Dotychczas do akcji włączyło się wiele samorządów. Samorządem z naszego regionu, który włączył się w akcję jest Urząd Gminy w Długosiodle.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki