MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Samochody zastawiły Grzankę

Marta Nożyńska
Ciężarówka zastawia Grzankę
Ciężarówka zastawia Grzankę M. Nożyńska
Na makowskim osiedlu Grzanka jest niebezpiecznie, ponieważ na ulicy obok domów stoją samochody osobowe a także ciężarowe, które utrudniają jazdę i ograniczają widoczność kierowcom - twierdzi nasza Czytelniczka.

"Postanowiłam napisać o tym, jak zastawione są jezdnie przez samochody na osiedlu Grzanka, a są to ulice: Jałowcowa, Jodłowa i Klonowa, gdzie samochody osobowe i ciężarowe z przyczepą blokują przejazd latem i zimą. Tydzień temu, jadąc ulicą Jodłową, omal nie miałam wypadku. Zza przyczepy samochodu ciężarowego wyskoczył mi prosto pod samochód pięcio-, może sześcioletni chłopiec na rowerku. Cudem uniknęłam groźnego wypadku. Zaznaczam, że nie ma tu chodników, wszyscy mieszkańcy idą środkiem jezdni. Uważam, że właściciele tych pojazdów powinni je stawiać w garażu lub przed nim, aby ulice były wolne. Zdarza się, że po obu stronach stoją samochody, a przejechać na trzeciego nie można, bo ulice są za wąskie. Panowie policjanci, zapraszam na osiedle Grzanka. Rozpoczął się rok szkolny. Oby nie doszło do tragedii" - napisała czytelniczka TO.
Lech Gadomski, komendant straży miejskiej i Jacek Danieluk, naczelnik sekcji ruchu drogowego KPP w Makowie powiedzieli nam, że nie otrzymywali od mieszkańców Grzanki podobnych sygnałów, ale po interwencji TO mają zająć się tym problemem.
- W strefie zamieszkania, a taką jest osiedle Grzanka, zabroniony jest postój samochodów zarówno osobowych, jak i ciężarowych poza miejscami do tego wyznaczonymi, a więc parkingami. Przy wjazdach na osiedle stoją znaki informujące o tym, iż jest to strefa zamieszkania. W związku z tym sygnałem policja częściej będzie patrolowała Grzankę - mówi Jacek Danieluk.
Lech Gadomski twierdzi, iż straż miejska już pouczała właścicieli, którzy stawiają samochody ciężarowe na ulicy.
- Wiemy, że na ul. Jodłowej stoi przyczepa. Jej właściciel był pouczany, ale widać, że to nie poskutkowało, więc następnym razem zostanie obciążony mandatem - mówi Lech Gadomski. - W strefie zamieszkania pojazdy powinny być parkowane w miejscach do tego przeznaczonych, ale na Grzance nie ma parkingów. Działki są tam małe, więc jeśli ktoś przyjedzie do domu tylko na chwilę, musiałby wstawiać samochód na posesję i to mogłoby być dla niego utrudnieniem. Myślę, że mieszkańcom najbardziej przeszkadzają samochody ciężarowe. Jeśli stoi samochód osobowy, to jeszcze można sobie poradzić. Z ogólnych przepisów ruchu drogowego wynika, że w strefie zamieszkania prędkość pojazdu nie może przekroczyć 20 km na godzinę, więc prawdopodobieństwo kolizji jest niewielkie. Chcę podkreślić, że patrolujemy to osiedle i zajmiemy się tą sprawą.
Nie ma takiego rozwiązania tej sytuacji, aby wilk był syty i owca cała. Można zdjąć znaki informujące o strefie zamieszkania. Wtedy postój samochodów na ulicach będzie zgodny z prawem. Mieszkańcy stracą jednak wówczas dwa przywileje: ograniczenie prędkości na osiedlu do 20 km na godz. i pierwszeństwo dla pieszych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki