Samochód elektryczny w trasie. Dzięki szybkim stacjom ładowania na stacjach paliw, elektromobilność staje się przyjazna dla kierowców

Materiał informacyjny PKN ORLEN
Udostępnij:
Dotychczas samochody elektryczne kojarzyły się nam z pojazdami typowo miejskimi, które łatwo jest ładować podczas parkowania w centrach czy biurowcach. Ładowarki stają się jednak coraz szybsze pod względem czasu ładowania. Coraz powszechniej występują też na stacjach paliw przy głównych trasach. Dzięki licznym udogodnieniom, takim jak np. aplikacja ORLEN Charge można łatwo zaplanować trasę podróży autem elektrycznym. To kolejny krok w rozwoju polskiej elektromobilności.

Według "Licznika elektromobilności" na koniec marca 2021 roku w naszym kraju zarejestrowanych było 22 291 pojazdów elektrycznych. Co ciekawe, połowa z nich pojawiła się w ciągu ostatniego roku! Mogły one być ładowane w 1425 punktach ładowania samochodów elektrycznych. To wciąż niewiele, ale coraz więcej firm jest zainteresowanych stawianiem kolejnych tego typu stacji, widząc w nich ogromny potencjał.

Stosunkowo licznie przybywa stacji ładowania na głównych, krajowych trasach komunikacyjnych, przez co samochody elektryczne przestały kojarzyć się jedynie z centrami miast, a zaczęły wyjeżdżać w trasy!

Samochód elektryczny poza miastem. Polacy ładują w trasie

Samochody elektryczne to przyszłość, dziś już chyba nikt nie ma co do tego wątpliwości. Sumując wszystkie wydatki, są one tańsze w eksploatacji, a co najważniejsze - przyjazne dla środowiska.

Za sprawą niskiego zasięgu akumulatorów samochodów elektrycznych, podróżowanie nimi do niedawna ograniczało się jedynie do centrów miast, ewentualnie do krótkich wycieczek poza nie.

orlen

Dziś, kiedy standardowe zasięgi uległy wydłużeniu do 300, 400, a nawet 500 kilometrów na jednym ładowaniu, coraz więcej kierowców decyduje się podróżować na dalsze odległości. Pomagają w tym stacje ładowania stawiane na stacjach PKN ORLEN w dużych miastach i na głównych trasach komunikacyjnych.

Na wszystkich stacjach ładowania pojazdów elektrycznych PKN ORLEN możliwe jest ładowanie jednocześnie dwóch lub trzech samochodów elektrycznych. Każda z ładowarek oferuje możliwość ładowania jednego samochodu elektrycznego prądem stałym DC (złączem CHAdeMO lub CCS-Combo ) i jednego prądem zmiennym AC (złączem typu 2-Mennekes). Wszystkie ładowarki mają moc 50 lub 100 kW. W przypadku ładowarki o mocy 100 kW istnieje możliwość ładowania aż trzech pojazdów jednocześnie (dwóch po złączu DC i jednego po złączu AC).

Elektromobilność staje się przyjazna. Wygoda ładowania podczas przerwy na kawę

Samochód elektryczny wyposażony w akumulatory o pojemności ok. 60 kWh pozwala już dziś przejechać dystans ponad 400 km. To całkiem sporo.

Prędzej czy później jednak, także i on będzie wymagać naładowania. I tu okazuje się, że naładowanie od 25% do 100% pojemności ogniw (zazwyczaj bowiem nie rozładowujemy ich aż "do samego końca"), za pomocą ładowarki prądu stałego (DC) o mocy 50 kW, wymaga zaledwie około 50 minut.

Jeśli zastosujemy ładowarkę DC o mocy 100 kW, czas ten skraca się do zaledwie 27 minut! To tyle, ile potrzebujemy na niezbędną przerwę w podróży, wypicie aromatycznej kawy na stacji PKN ORLEN, zjedzenie pysznego hot-doga czy wrapa.

Elektromobilność daje nam zatem czas na wytchnienie, przerwę w podróży, odpoczynek, a także na zrobienie niezbędnych zakupów czy spożycie posiłku. A potem możemy kontynuować naszą podróż nad morze czy w góry!

ORLEN Charge aplikacja dla kierowców. Znajdź najbliższą stację ładowania samochodu elektrycznego wtedy, kiedy jest Ci potrzebna

Do korzystania z ładowarek na stacjach PKN ORLEN niezbędne jest zainstalowanie mobilnej aplikacji ORLEN Charge. Jest ona bezpłatnie dostępna w Google Play i App Store na smartfony z systemami Android oraz iOS. ORLEN Charge pozwala na lepsze zaplanowanie trasy i procesu ładowania samochodu elektrycznego:

  • Przy jej pomocy można znaleźć najbliższą stację oraz sprawdzić, które złącza i o jakiej mocy są aktualnie dostępne;
  • Pozwala ona na rozpoczęcie i zakończenie sesji ładowania w dowolnym momencie i miejscu, a także monitorowanie poziomu i mocy ładowania;
  • Dzięki aplikacji użytkownik może też sprawdzać historię swoich sesji ładowania oraz wyszukać udogodnienia znajdujące się w pobliżu ładowarki.

Stacje ładowania samochodów elektrycznych ORLEN. 83 punkty to dopiero początek

PKN ORLEN ma w tej chwili w Polsce 87 stacji szybkiego ładowania. Aż 28 z nich powstało w minionym roku. Stanowiska rozmieszczone są w większych miastach i przy głównych trasach komunikacyjnych. Dzięki nim, korzystając z aplikacji ORLEN Charge możemy bezproblemowo i szybko zaplanować trasę naszej podróży, uwzględniając miejsca na postój i ładowanie.

Co ważne, liczba stacji ładowania PKN ORLEN w tym roku ma się podwoić, bowiem do końca 2021 roku ma być uruchomionych już 150 stacji ładowania. Dzięki temu podróżowanie samochodami elektrycznymi stanie się jeszcze prostsze.

Materiał oryginalny: Samochód elektryczny w trasie. Dzięki szybkim stacjom ładowania na stacjach paliw, elektromobilność staje się przyjazna dla kierowców - Polska Times