MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sąd Najwyższy odłożył wybór nowego I Prezesa SN. Mucha: Jego obowiązki może wykonywać sędzia wskazany przez prezydenta

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Sąd Najwyższy odłożył wybór nowego I Prezesa SN. Mucha: Jego obowiązki może wykonywać sędzia wskazany przez prezydenta
Sąd Najwyższy odłożył wybór nowego I Prezesa SN. Mucha: Jego obowiązki może wykonywać sędzia wskazany przez prezydenta fot. adam jankowski / polska press
I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf ze względu na pandemię koronawirusa odwołała termin Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN, na którym sędziowie mieli wyłonić 5 kandydatów na nowego prezesa. Rzecznik SN sędzia Michał Laskowski oświadczył, że obowiązki Pierwszego Prezesa przejmie Prezes Sądu Najwyższego najstarszy służbą na stanowisku sędziego. To rozwiązanie nie podoba się wiceszefowi Kancelarii Prezydenta. Paweł Mucha oznajmił, że prezydent może wykorzystać swoje kompetencje i sam wskazać sędziego, który tymczasowo zastąpi Małgorzatę Gersdorf.

Kadencja obecnej pierwszej prezes SN wygasa z końcem kwietnia. Jak informuje Sąd Najwyższy na swojej stronie internetowej Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego zwołane w celu wyboru Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego na dzień 21 kwietnia 2020 r. zostało odwołane decyzją prezes Małgorzaty Gersdorf.

Zgromadzenie odwołane przez pandemię koronawirusa

Naczelny organ władzy sądowniczej motywuje tę decyzję aktualną sytuacją epidemiologiczną w Polsce oraz obowiązkami dotyczącymi zapewnienia bezpieczeństwa zdrowia i życia pracowników wynikające z Kodeksu Pracy, jak również „zważywszy na niezbędność wprowadzenia do polskiego porządku prawnego takich regulacji jak wstrzymanie rozpoczęcia i zawieszenie biegu terminów sądowych”.

W Zarządzeniu I Prezesa SN z 15 kwietnia wskazano, że Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN będzie mogło być zwołane po ustaniu zakazów lub ograniczeń w zakresie bezpośredniego kontaktowania się obywateli w stanie epidemii lub w stanie zagrożenia epidemicznego.

To już kolejna zmiana terminu Zgromadzenia. Pierwotnie zostało zwołane na 17 marca. Jednak z uwagi na epidemię koronawirusa prezes Gersdorf przesunęła jego termin na 31 marca, a następnie na 21 kwietnia.

Laskowski: Obowiązki przejmie Prezes SN najstarszy stażem

Rzecznik prasowy SN sędzia Michał Laskowski w wydanym komunikacie, wyjaśnił, że na podstawie ustawy o Sądzie Najwyższym po 30 kwietnia 2020 r. obowiązki Pierwszego Prezesa przejmie Prezes Sądu Najwyższego najstarszy służbą na stanowisku sędziego i w sytuacji, którą będzie można uznać za bezpieczną zwoła Zgromadzenie Ogólne. - Nie ma wobec tego, żadnego zagrożenia dla funkcjonowania Sądu Najwyższego – uspokajał.

Laskowski tłumaczył, że „wyłączną przyczyną przekładania terminu Zgromadzenia jest zagrożenie epidemiczne”.

Doda, że obecnie w Sądzie Najwyższym odwołane są wszystkie rozprawy i posiedzenia, rozpoznawane są jedynie sprawy uznane za pilne. Sędziowie i asystenci sędziów pracują zdalnie, praca sekretariatów odbywa się w ograniczonej obsadzie kadrowej. Stan taki trwa od 16 marca br. i na podstawie ostatniego zarządzenia Pierwszej Prezes ma trwać do 4 maja.

- Sąd Najwyższy nie dysponuje urządzeniami, które pozwoliłyby na przeprowadzenie posiedzenia Zgromadzenia zdalnie, zwłaszcza zaś niemożliwe jest przeprowadzenie w ten sposób tajnego głosowania. Zwołanie do Sądu Najwyższego 97 sędziów, którzy zamieszkują w różnych częściach kraju, a ich średnia wieku powoduje zwiększenie zagrożenia, wiążę się ze znacznym ryzykiem zarażenia koronawirusem – stwierdził Laskowski.

Jego zdaniem oznaczałoby to nie tylko osobiste niebezpieczeństwo dla sędziów i pracowników, ale także ustanie działalności Sądu Najwyższego. - W tej sytuacji u podstaw decyzji Pani Pierwszej Prezes leżało ważenie wartości, z jednej strony – wskazanie kandydatów na stanowisko Pierwszego Prezesa, z drugiej – bezpieczeństwo sędziów i pracowników SN. Pani Prezes, kierując się również wnioskami sędziów uznała, że obecnie najważniejsze jest bezpieczeństwo i zapewnienie ciągłości funkcjonowania Sądu – oświadczył rzecznik SN.

Wiceszef Kancelarii Prezydenta: Prezydent może sam wskazać sędziego

W opublikowanym na stronie Kancelarii Prezydenta oświadczeniu wiceszef Kancelarii Paweł Mucha stwierdza, że „nie ma podstaw do przyjęcia, żeby obowiązki I Prezesa Sądu Najwyższego przejmował Prezes SN najstarszy służbą na stanowisku sędziego” . - Prezydent nosi się z zamiarem wykorzystania artykułu 13a ustawy o SN. Obowiązki I Prezesa SN wykonywałby sędzia wskazany przez prezydenta. Sędzia miałby obowiązek zwołania Zgromadzenia Ogólnego sędziów Sądu Najwyższego, które dokona wyboru kandydatów na stanowisko I Prezesa SN – oświadczył Mucha.

Wiceszef Kancelarii Prezydenta dodał, że„ze zdziwieniem przyjął wypowiedź rzecznika prasowego SN, czy wypowiedzi medialne, które mają miejsce w tej sprawie”. - Taka sytuacja w ogóle nie będzie miała miejsca, jeżeli Prezydent skorzysta ze swojej ustawowej kompetencji – skomentował wiceszef Mucha. – Jeżeli Prezydent RP powierzy wykonywanie obowiązków I Prezesa SN wskazanemu przez siebie sędziemu Sądu Najwyższego, to w ogóle nie znajdują zastosowania przepisy art. 14 par. 2 (ustawy o SN), dotyczące zastępowania I Prezesa SN– podkreślił.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki