Sędziowie Sądu Najwyższego stwierdzili, że prezydent może ułaskawić jedynie osoby, które zostały skazane prawomocnym wyrokiem, a w przypadku szefów Centralnego Biura Antykorupcyjnego do jego wydania nie doszło. Tym samym Andrzej Duda nie miał prawa w 2015 r. zastosować art. 139 konstytucji („Prezydent Rzeczypospolitej stosuje prawo łaski. Prawa łaski nie stosuje się do osób skazanych przez Trybunał Stanu”). Jednocześnie sąd stwierdził, że prawo łaski wydane przed prawomocny wyrokiem nie wywołuje skutków prawnych.
TVN24/x-news
W marcu 2015 r. były szef CBA Mariusz Kamiński (obecnie minister-członek Rady Ministrów) oraz jego zastępca w CBA Maciej Wąsik (obecnie zastępca ministra) zostali skazani przez Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście nieprawomocnym wyrokiem na trzy lata więzienia, m.in. za nielegalne działania operacyjne CBA i przekroczenie uprawnień - chodziło m.in. o plan wręczenia kontrowanej łapówki Piotrowi Rybie i Andrzejowi K. za „odrolnienie” gruntu na Mazurach (biznesmeni twierdzili, że mogą odrolnić każdą działkę w Polsce). Do prowokacji, zdaniem szefa CBA, nie doszło ze względu na demaskujący akcję „przeciek” informacji.
Po wyroku sądu I instancji skazani odwołali się do Sądu Okręgowego, jednak zanim ten zdążył rozpatrzyć ich sprawę, zostali ułaskawieni przez prezydenta, co skutkowało uchyleniem wyroku Sądu Rejonowego i umorzeniem postępowania.Wtedy to oskarżyciele posiłkowi złożyli kasację do Sądu Najwyższego argumentując, że „istotą prawa łaski jest całkowite lub częściowe uwolnienie skazanego od skutków karnych prawomocnego wyroku sądu”.
Czytaj także: Mariusz Kamiński: Paweł Wojtunik będzie musiał się bronić w prokuraturze [VIDEO]
Był to pierwszy przypadek kiedy prezydent Polski ułaskawił oskarżonego przed wydaniem przez sąd prawomocnego wyroku.
Dr Mariusz Bidziński, prawnik i wykładowca na Uniwersytecie SWPS w Warszawie powiedział w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press, że istnieje możliwość, iż SN wróci sprawę do sądu okręgowego, aby ten wznowił postępowanie. - Jednak bez względu na wyrok SO prezydent będzie mógł po raz kolejny ułaskawić szefów CBA - dodał prawnik.
Sprawę skomentował na konferencji prasowej sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Łapiński. Stwierdził, że Sąd Najwyższy nie ma uprawnień aby badać kompetencje głowy państwa. Dodał, że wyrok sądu jest kolejnym argumentem do przeprowadzenia zmian w konstytucji. - Ta sprawa też pokazuje, że Polska potrzebuje konstytucji, która będzie na tyle precyzyjna, że do interpretacji jednego jej zdania nie będzie potrzeba pracy kilku sędziów przez kilka miesięcy i Polska potrzebuje konstytucji, która będzie na tyle precyzyjna, że do interpretacji jednego jej zdania nie będzie potrzeby odwoływania się do Konstytucji marcowej sprzed 96 lat. Polska potrzebuje demokracji, a nie sędziokracji - skwitował Łapiński.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?