Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzewnie. Na terenie gminy trwają badania dialektologiczne i etnograficzne "Na przykopie i zaborku"

Renata Jasińska
Renata Jasińska
Pierwszy obóz dialektologiczny już się odbył
Pierwszy obóz dialektologiczny już się odbył GCK Rzewnie
Rzewnie. Na terenie gminy trwają właśnie badania dialektologiczne i etnograficzne, których pierwszym etapem jest próba zanotowania i opracowania etymologii wszystkich nazw części wsi i roli używanych przez mieszkańców.

Wszystko to w ramach projektu "Na Przykopie i Zaborku. Mikrotoponimia gminy Rzewnie ", na które dofinansowanie pozyskało Gminne Centrum Kultury w Rzewniu.
- Wraz z Olgą Radziszewską, dialektologiem, napisałyśmy projekt do Narodowego Centrum Kultury i udało nam się otrzymać dofinansowanie na jego realizację – mówi nam Anna Skrzecz, dyrektor GCK w Rzewniu.

Dla nas to była wielka radość, ale i niedowierzanie. Że nasz, tak naprawdę nowo powstały wiejski ośrodek kultury, znalazł się wśród dobrze prosperujących ośrodków miejskich

– dodaje.

Przybyli studenci i profesorowie UJ

Dofinansowanie jakie otrzymał projekt to 27 tys. 500 zł. 3,5 tys. zł to jedyne środki jakie do projektu musi dołożyć gmina.
Projekt przewiduje zorganizowanie dwóch obozów dialektologicznych. Wówczas do Rzewnia przybywają studenci i profesorowie wydziału polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy prowadzą warsztaty wygłaszają wykłady, a oprócz tego spotykają się z mieszkańcami, by zebrać i spisać dawną gwarę, przysłowia i powiedzenia, a także uświadamiać jak ważne jest rozpoczęcie systematycznych prac nad zebraniem i odpowiednim opracowaniem ginącej leksyki gwary rzewnieńskiej.
– Realizacja tego projektu nie byłaby możliwa gdyby nie pomoc wójta Wiesława Chrzanowskiego i Zarządu Powiatu Makowskiego, który pozytywnie odpowiedział na moją prośbę o bezpłatne zakwaterowanie studentów i profesorów – mówi dyrektor.

Pomagają też mieszkańcy

Przed organizatorami drugi obóz, a tymczasem do współpracy zostali zaproszeni mieszkańcy gminy. - Każdy kto zna rzewnieńskie przysłowia i powiedzenia, nieoficjalne nazwy gminy, kto chciałby opowiedzieć o zapomnianych już tradycjach gminy, lub po prostu powspominać dawne czasy może do nas przychodzić. Chcemy też, przy pomocy mieszkańców, zgromadzić i uporządkować stare zdjęcia z gminy. Powstałą w ten sposób kolekcję wzbogacą nowo wykonane fotografie innych zakątków tego regionu – opowiada.

Chcemy poprzez realizację tego projektu podnieść świadomości i kompetencje językowe oraz wzbudzić zainteresowanie gwarą i kulturą małej ojczyzny wśród uczniów rzewnieńskiej szkoły podstawowej.

Poprzez zaś zestawienie i opracowanie zebranego materiału, w połączeniu z warsztatami, pokazać mieszkańcom gminy wyjątkowość ich gwary i kultury ludowej – dodaje nasza rozmówczyni.
Głównym jednak celem, który przyświecał wnioskującym jest zjednoczenie wszystkich pokoleń mieszkańców gminy Rzewnie.

Projekt zakończy opublikowanie w Internecie mapy mikrotoponimii gminy wraz z popularnonaukowym komentarzem i zebranymi zdjęciami. Materiały te będą ogólnie dostępne zarówno dla mieszkańców, jak i zainteresowanych tymi terenami dialektologów i etnografów.

Zobacz inne materiały

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki