Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeka unijnego mleka

Marek Chrzanowski
Przemawia dr Adam Ulanicki, powiatowy lekarz weterynarii
Przemawia dr Adam Ulanicki, powiatowy lekarz weterynarii Fot. M. Chrzanowski
"Polskie mleko w Unii Europejskiej" - pod takim hasłem odbyła się 12 marca w Przasnyszu konferencja regionalna pod patronatem ministra rolnictwa Wojciecha Olejniczaka oraz marszałka mazowieckiego Adama Struzika.

Sala Miejskiego Domu Kultury w Przasnyszu zapełniła się prawie całkowicie. Wśród blisko 300 osób przybyłych na spotkanie znaleźli się producenci, lekarze weterynarii z sąsiednich powiatów, prelegenci i przetwórcy mleka. W holu MDK-u można było spróbować produktów firm: Spółdzielni Mleczarskiej Mazowsze w Chorzelach, Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej z Ostrołęki, oraz "Kurpie" z Baranowa. Swoje produkty wspierające działalność rolniczą wystawił również "Ekoplon" - producent premiksów i koncentratów.
Marek Raczkowski, dyrektor Oddziału Regionalnego ARiMR, odczytał list od ministra, który z uwagi na ważne spotkania nie mógł osobiście wziąć udziału w konferencji. Minister wyraził w nim nadzieję, że spotkanie poszerzy wiedzę producentów mleka na temat warunków sanitarnych hodowli i wymagań UE.
Od prelegentów producenci mleka dowiedzieli się, że jeżeli do 30 kwietnia nie spełnią wymagań dotyczących klasy mleka i wody, powinni przesłać do powiatowego lekarza weterynarii wniosek o wpis na listę gospodarstw produkujących mleko surowe, nie spełniające wymagań weterynaryjnych. Wniosek taki należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do 31 marca. Rolnicy poznali również wymagania, które powinny spełniać pomieszczenia w gospodarstwach zajmujących się produkcją mleka. Pomieszczenia te powinny być łatwe do czyszczenia i dezynfekcji oraz posiadać dobrą wentylację i oświetlenie, i być odizolowanie od źródeł skażenia. Wymagana jest też odpowiedniej klasy woda oraz urządzenia chłodnicze.
Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali materiały wyjaśniające. A wątpliwości są nadal, o czym świadczył chociażby fakt, że zaproszeni goście nie zdążyli odpowiedzieć na wszystkie pytania rolników.
Organizatorami spotkania byli: Starostwo Powiatowe w Przasnyszu, powiatowy lekarz weterynarii w Przasnyszu Adam Ulanicki oraz Stowarzyszenie Pro Europa, którego przedstawicielem był Zbigniew Larenta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki