MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rzecznik Praw Obywatelskich wnosi do sądu o uchylenie zakupu Polska Press przez Orlen

AIP
21.05.2020 warszawa posiedzenie komisji senackiej na temat ustawy dot. organizacji wyborow prezydenckichn/z rzecznik praw obywatelskch - adam bodnarfot. adam jankowski / polska press
21.05.2020 warszawa posiedzenie komisji senackiej na temat ustawy dot. organizacji wyborow prezydenckichn/z rzecznik praw obywatelskch - adam bodnarfot. adam jankowski / polska press Adam Jankowski
Rzecznik Praw Obywatelskich odwołał się do sądu od decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z 5 lutego 2021 r. w sprawie zgody na koncentrację polegającą na przejęciu przez PKN Orlen kontroli nad Polska Press. Rzecznik wniósł o uchylenie zgody na przejęcie Polska Press. Tłumaczy to ryzykiem ograniczenia wolności prasy.

- Zgadzając się na zakup Polska Press przez PKN Orlen, prezes UOKiK nie zbadał, czy efektem nie będzie niedopuszczalne ograniczenie wolności prasy - pisze Rzecznik Praw Obywatelskich. - Tymczasem UOKiK ma uwzględniać wszelkie okoliczności wpływające na chronione dobro konsumenta - dodaje.

W komunikacie Rzecznik stwierdza również: - Media kontrolowane przez Skarb Państwa, czyli faktycznie polityków, nie zapewniają obywatelom obiektywnych informacji. Przedstawiają obraz jednostronny, korzystny dla aktualnie rządzącej większości. M.in. dlatego RPO wnosi, by sąd uchylił zgodę prezesa UOKiK. Chce też, by sąd wstrzymał wykonanie tej decyzji do rozstrzygnięcia sprawy.

Rzecznik zarzucił, że decyzja prezesa UOKiK z 5 narusza m.in. artykuł 18 w związku z art. 4 pkt 9 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz artykuł 54 ust. 1 Konstytucji. Prezes UOKiK nie wyjaśnił bowiem, czy w wyniku koncentracji na rynku środków społecznego przekazu, w tym prasy, konkurencja nie zostanie istotnie ograniczona. W związku z tym brak jest wyjaśnienia "czy w wyniku koncentracji nie dojdzie do niedopuszczalnego ograniczenia wolności prasy i innych środków społecznego przekazu, a w konsekwencji także do naruszenia wolności wyrażania poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji."

W komunikacie RPO stwierdza, że po wydaniu zgody na koncentrację, czyli przejęcie przez Orlen mediów Polska Press Grupy zwrócił się do prezesa UOKiK Tomasz Chróstnego o przekazanie akt postępowania w tej sprawie. Prezes UOKiK odmówił twierdząc, że dokumenty zawierają tajemnice prawnie chronione, w tym tajemnice przedsiębiorstwa.

Prezes UOKiK wskazał, że, jego decyzja dotyczyła planowanych koncentracji wyłącznie w zakresie zachowania warunków konkurencji. Uznał, że UOKiK nie ma kompetencji do oceny poszczególnych transakcji pod kątem innych kwestii, w tym zagrożenia pluralizmu, czy niezależności mediów na poszczególnych rynkach.

I to jest jedna z kwestii, co do których wątpliwości ma Rzecznik Praw Obywatelskich. - UOKiK uznał, że prasa oraz serwisy internetowe są wyłącznie nośnikami reklam, a nie - idei i informacji. Analiza dopuszczalności koncentracji w ogóle nie objęła podstawowej funkcji prasy (art. 14 Konstytucji) – która korzysta z wolności wypowiedzi i urzeczywistnia prawo obywateli do ich rzetelnego informowania, jawności życia publicznego oraz kontroli i krytyki społecznej - głosi komunikat RPO.

- A Polska Press wydaje 20 dzienników regionalnych, 120 tygodników lokalnych oraz prasę bezpłatną. Ponadto jest właścicielem 23 internetowych serwisów regionalnych i ponad 500 serwisów powiatowych. Realizuje zatem nie tylko funkcję reklamową, ale przede wszystkim prawo obywateli do rzetelnego informowania, jawności życia publicznego oraz krytyki i kontroli społecznej - stwierdza dalej Rzecznik.

- Spółka kontrolowana przez Skarb Państwa - a za jej pośrednictwem politycy sprawujący władzę - mogą uzyskać łatwy wpływ na całokształt działalności poszczególnych redakcji. W ten sposób mogą przekształcić wolną prasę, której cechą immanentną jest rzetelny i oparty na faktach krytycyzm wobec władzy publicznej i osób sprawujących funkcje publiczne, w zależne od tej władzy biuletyny informacyjne i propagandowe - uzasadnia rzecznik Adam Bodnar wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji prezesa UOKiK.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rzecznik Praw Obywatelskich wnosi do sądu o uchylenie zakupu Polska Press przez Orlen - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki