Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rząśnik-Majdan. Letnie szaleństwo sportowe i nie tylko. Co słychać w sołectwie? Zdjęcia

OPRAC.:
Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
Fot. Stowarzyszenie Zakręceni
Sporo się działo w czerwcu i lipcu 2020 roku w sołectwie Rząśnik-Majdan.

Stowarzyszenie Zakręceni z siedzibą w miejscowości Rząśnik- Majdan realizuje zadanie publiczne pt. „Letnie Szaleństwo sportowe”. Projekt jest współfinansowany ze środków budżetu gminy Wąsewo.

14.06.2020 roku odbył się otwarty Turniej Tenisa stołowego. Prawo udziału w zawodach mieli wszyscy mieszkańcy sołectwa i okolicznych wsi. Po ponad trzygodzinnych zmaganiach wyłoniono najlepszych zawodników. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc otrzymali pamiątkowe statuetki i dodatkowo wszyscy uczestnicy otrzymali upominki oraz dyplomy za udział.

W ramach inicjatywy lokalnej, 14.06.2020 mieszkańcy wsi Rząśnik- Majdan zorganizowali ognisko integracyjne. W wydarzeniu tym uczestniczyli goście specjalni: Piotr Brożek -scenarzysta, reżyser oraz Pola Rożek – animatorka kultury, etnografka
i dokumentalistka.

5.07.2020 r. odbyła się wycieczka do pozostałości po obozie koncentracyjnym w Treblince oraz do Muzeum Rolnictwa imienia ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. W wycieczce udział wzięli mieszkańcy sołectwa Rząśnik Majdan i okolicznych wsi. Obydwa wydarzenia było współfinansowane przez Gminę Wąsewo w ramach realizowanej umowy o wykonanie Inicjatywy Lokalnej.

Ogniska, wycieczki, długie rozmowy, eskapady po pustostanach, brodzenie w woderach po kanałach melioracyjnych... Tak zaczyna się rezydencja animacyjna Poli Rożek u sołtyski wsi Rząśnik-Majdan, Agnieszki Kryspin-Gałązki. Skąd ta nazwa wsi, skąd taki układ miejscowości, skąd kanały, las i bagna? Przez cztery dni (6-9/07.2020) Pola Rożek – animatorka kultury, etnografka i dokumentalistka,absolwentka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademii Filmu i Telewizji, współautorka filmów etnograficznych wraz z sołtyską odwiedzały rząśniczan - w poszukiwaniu lokalnych nazw i zgłębiając dawne, codzienne życie wsi-kolonii, a także zwiedzały praktycznie wszystkie jej zakamarki, łącznie z dwoma strugami, które przepływają przez rząśnickie łąki. Co się stało z rząśnickimi bagnami, gdzie wypasano owce, dlaczego mieszkańcy niekoniecznie lubią jagody i co robiono z jałowca? Dlaczego okoliczne pola zalesiono i kto wie, gdzie w pobliskim borze znajdowała się smolarnia, od której prawdopodobnie wywodzi się część nazwy (majdan) - odpowiedzi na te pytania śledząc tajniki krajobrazu kulturowego postarają się dać w postaci lokalnej mapy miejscowości i nie tylko już w sierpniu! A wszystko to dzięki Mazowieckiemu Programowi Edukacji Kulturalnej.

19.07.2020 r. stowarzyszenie Zakręceni zaprosiło wszystkich chętnych do udziału w Rajdzie Rowerowym. Trasa liczyła około 30 km. Mimo trudnych warunków rajdu, wyścig ukończyli wszyscy, a na dzielnych rowerzystów czekało ognisko. Nikt też nie został bez nagrody.

Zobacz inne aktualności z powiatu ostrowskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki