Ruszył Ogólnopolski Program Edukacyjny "Katyń … ocalić od zapomnienia" (zdjęcia, wideo)

M.D.
Fot. M. Dylewski
Poczty sztandarowe, wielu zaproszonych gości, uroczysta Msza święta i akademia przygotowana przez uczniów Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Małkini ( we wtorek 10 listopada) oraz uczniów Zespołu Szkół nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej (w czwartek, 12 listopada) - tak w skrócie wyglądała inauguracja Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego "Katyń … ocalić od zapomnienia" w powiecie ostrowskim. Podczas tych uroczystości przed szkołami posadzono dwa dęby "katyńskie" .
"KATYN ... ocalic od zapomnienia" w Malkini. Powiatowa Inauguracja Programu Edukacyjnego.

"KATYŃ ... ocalić od zapomnienia" w Małkini

Ideą programu jest posadzenie 21473 dębów na 70 rocznicę zbrodni katyńskiej, czyli do 2010 r. Jeden dąb to jedno nazwisko z listy katyńskiej. Patronat honorowy nad akcją objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Celem tej akcji jest kultywowanie pamięci o Polakach pomordowanych przez NKWD na mocy decyzji władz Związku Sowieckiego w 1940 r.

Małkiński "Staszic" czcił pamięć Juliana Urlińskiego, urodzonego w 1892 r. w Bojmie i zamieszkałego w Prostyni - na terenie obecnej gminy Małkinia Górna. Od 1924 r. był policjantem na posterunku w Prostyni, potem w Miedznej k/Węgrowa, a od 1938 r. jako pełnił służbę w Węgrowie. W październiku 1939 r. został aresztowany przez NKWD i osadzony najpierw w obozie w Szepietówce, a następnie przewieziony do obozu ostaszkowskiego. Zamordowany został w Tawrze w Rosji 1940 roku strzałem w tył głowy.

Dąb Pamięci poświęcony przodownikowi Policji Julianowi Urlińskiemu zasadzili: jego prawnuczka Magdalena Urlińska, starosta ostrowski Zbigniew Kamiński, reprezentujący Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Marek Dzięcioł oraz wójt gminy Małkinia Górna Marek Kubaszewski.

Drugą szkołą, która przystąpiła do programu i na swoim dziedzińcu zasadziła dąb był ostrowski "Ekonomik". Tutaj uczczono pamięć kapitana Franciszka Kuleszy ze Skłodów Średnich, który urodził się 25 lutego 1910 roku w Skłodach Średnich w powiecie ostrowskim. W 1929 roku rozpoczął służbę w wojsku polskim. Podporucznikiem został w 1932 roku. W chwili wybuchu II wojny światowej służył w stopniu porucznika w I Batalionie Saperów w Krakowie a pod koniec września 1939 roku trafił do niewoli radzieckiej. Przebywał w Kozielsku i został zamordowany w Katyniu w połowie kwietnia 1940 roku. Pośmiertnie został awansowany do stopnia kapitana.

- Uczestnictwem w tym programie chcemy zachować pamięć o wojsku, które nie poległo w walce, a zostało skrytobójczo zamordowane strzałem w tył głowy. Chcemy zachować pamięć o wymordowaniu polskiej inteligencji, lekarzy, naukowców, artystów, duchownych, dyplomatów - mówiła dyrektor ZS 2, Zienkiewicz Teresa. - Wśród wielu ofiar znajdujących się na liście katyńskiej znaleźliśmy również kapitana Franciszka Kuleszę urodzonego na naszej, ostrowskiej ziemi. I to właśnie jemu chcemy poświęcić ten dąb i naszą pamięć o zbrodni katyńskiej.

Dąb pamięci Ostrowi zasadzili: bratanice kapitana Kuleszy - Henryka Malinowska i Felicja Wiśniewska, jego bratanek Franciszek Kulesza oraz starosta ostrowski Zbigniew Kamiński.

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

O
Olga
Autor: Joanna Śledziewska

(...)
Jak się Chrystus namęczy,
gdy ich spotka w takim nieładzie.
Posiniałe od pięści powieki,
wykrzywione od bólu twarze.

Jakże sznury rozplącze
z kolan,rąk i spuchniętej szyi...?
Czy nad każdą roztrzaskaną głową
swoje serce gorące pochyli...?

Krew Wasza z ziemią zmieszana,
czym odcedzi krople do konchy...?
Jak klękniecie przed Nim na kolana,
kiedy po was do mogił zstąpi?
V
VYV
Katyń jest zbrodnią oczywistą trudną do zamazania i ukrycia. Są zbrodnie, które do dnia dzisiejszego nie mogą wydostać się w pełni i dotrzeć do szerokiej opinii publicznej i własciwie zostać ocenione. Polecam krótkie dwa filmy na You Tube ("ZBRODNIE KOMUNISTYCZNE GEN FIELDORF NIL") dotyczące zbrodni "polaków-komunistów" na jednym z Największych Patriotów Polskich. Polecam szczególnie dlatego aby ocenić jak dzisiejszy tzw. wymiar sprawiedliwości traktuje córkę Fieldorfa, która poświęciła życie aby dojść do prawdy i sprawiedliwości.
Myślę że "KATYŃ" nie skończył się na ostatnim strzale w tył głowy wykonanym przez sowietów. Pozdrawiam,
w szczególności Panią, Pani Olgo.

W dniu 21.11.2009 o 14:41, Olga napisał:

Zajrzałam do "Encyklopedii powszechnej" PWN z 1984 roku-tam słowo "Katyń" nie występuje.W "Encyklopedii popularnej" PWN z 1992 roku-jest,lecz podaje 15 ,a nie 21 tysięcy zamordowanych.Stowarzyszeniu Rodzina Katyńska z Lublina należą się słowa podziękowania za ten Ogólnopolski Program Edukacyjny,który przywróci pamięć tamtych dni.W okresie komunizmu nauczyciele,którzy ujawniali ten mord "żegnali" się z pracą.Do tych wydarzeń też warto powrócić.

O
Olga
Zajrzałam do "Encyklopedii powszechnej" PWN z 1984 roku-tam słowo "Katyń" nie występuje.W "Encyklopedii popularnej" PWN z 1992 roku-jest,lecz podaje 15 ,a nie 21 tysięcy zamordowanych.Stowarzyszeniu Rodzina Katyńska z Lublina należą się słowa podziękowania za ten Ogólnopolski Program Edukacyjny,który przywróci pamięć tamtych dni.W okresie komunizmu nauczyciele,którzy ujawniali ten mord "żegnali" się z pracą.Do tych wydarzeń też warto powrócić.
Dodaj ogłoszenie