Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusza kampania informacyj​na w sprawie gospodarki odpadami w Ostrołęce. Możesz zabrać głos w tej sprawie

archiwum
Janusz Kotowski, prezydent Ostrołęki
Janusz Kotowski, prezydent Ostrołęki archiwum
Prezydent Janusz Kotowski skierował do ostrołęczan list, w którym nakreśla główne założenia związane z wprowadzeniem "podatku śmieciowego". Ma on obowiązywac od1 lipca 2013.

Do wprowadzenia podatku obligują m.in. unijne normy nakazujące segregację odpadów w znacznie większym stopniu niż do tej pory. Ustawa narzuca na samorządy lokalne zorganizowanie odbioru i zagospodarowania odpadów poprzez wybór wyspecjalizowanych firm. Pozwala też na 4 różne sposoby pobierania opłaty za śmieci:

- od ilości zamieszkałych osób,
-metrów kwadratowych lokalu mieszkalnego,
- ilości zużywanej wody,
- metrów kwadratowych każdego gospodarstwa domowego.

Sposób naliczania opłat samorząd chce skonsultować z mieszkańcami. W związku z tym w liście od prezydenta zamieszczono ankietę z pytaniem dotyczącym wyboru sposobu obliczania opłat za odbiór odpadów.

Wypełniając ankietę każdy może opowiedzieć się za jednymz dwóch rozwiązań najczęściej wybieranych przez samorządy, czyli opłata będzie pobierana od osoby ( szacowany koszt 9 zł/ 1 osoba) bądź opłata pobierana od powierzchni lokalu/domu ( szacowany koszt 0,48 zł/ m2, opłata liczona maksymalnie dla 100 m2)

Wypełnioną ankietę można przesłać pocztą na adres urzędu bądź złożyć ją do 17 grudnia w punktach informacyjnych Urzędzie Miasta przy ul.Plac Bema 1 lub ul. Kościuszki 45, OCK przy ul. Inwalidów Wojennych 23 ( obok okienka kasowego), aquaparku przy ul. Witosa 3(obok okienka kasowego), Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Głowackiego 42 oraz w siedzibie MOPR przy ul. Gen. J. Hallera 12 (tu także będą udostępnione druki ankiet)

Treść listu:
_

Szanowni Państwo !

Jako prezydent Miasta Ostrołęki chciałbym w bezpośrednim liście poruszyć wyjątkowo istotną sprawę związaną z życiem codziennym każdego z nas.

Chodzi o nowy system gospodarki odpadami i opłaty za odbiór śmieci. Unia Europejska i ustawy sejmowe nakazują Ostrołęce i każdej innej gminie w Polsce naliczać od 1 lipca 2013 r. tzw. "opłatę śmieciową". Opłata ta dotyczyć będzie wszystkich osób zamieszkujących w danej jednostce samorządowej.

Według tych regulacji każde miasto czy gmina z pieniędzy uzyskanych z opłat mieszkańców musi zorganizować odbiór śmieci oraz takie ich zagospodarowanie, by na wysypisko trafiało jak najmniej niesegregowanych i nie nadających się do odzysku odpadów. Koniecznym staje się więc obowiązkowe segregowanie i przetwarzanie odpadów, gdyż za każdą składowaną na wysypisku tonę śmieci przekraczającą rygorystyczne normy unijne i ustawowe gmina (a w konsekwencji my wszyscy) będziemy płacić ogromne kary. Po wdrożeniu nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi właściciel nieruchomości nie będzie już zawierał umowy z przedsiębiorcą odbierającym odpady z jego nieruchomości (jak to miało miejsce dotychczas), nie będzie też płacił należności spółdzielni mieszkaniowej. Koszt odbioru wszystkich odpadów zostanie pokryty z "opłaty śmieciowej" każdego z nas.

Ten nowy narzucony nam system ma swoje plusy. Bez wątpienia mniej będzie (a dziś to ciągle się zdarza) podrzucania śmieci domowych do publicznych pojemników czy jeszcze gorszej praktyki wyrzucania śmieci do lasów i parków. Jeśli ktoś zapłaci obowiązkową opłatę za odbiór śmieci - nie znajdzie sensu w tym, by gdzieś wyrzucać, a nawet spalać to, co się do spalania w piecu nie nadaje.

Ale jest też trudna strona nowego systemu - obowiązkowe opłaty. Nikt z nas nie lubi płacić przymusowych danin. Ja też - uwierzcie mi Państwo - nie lubię obciążać dodatkowo mieszkańców mojego Miasta. Dałem temu dowód nie podnosząc od wielu lat naszych lokalnych podatków - od nieruchomości czy środków transportu.

Jednak "opłatę śmieciową" naliczyć musi swoim mieszkańcom każda gmina. My też w samorządzie Ostrołęki przygotowujemy się, by podjąć odpowiednie uchwały. Ze smutkiem stwierdzam, że w nowym systemie opłata za śmieci praktycznie wszędzie wzrośnie (niektóre gminy już podjęły uchwały). Ważnym pytaniem pozostaje też to, w jaki sposób naliczyć ten nowy podatek?

Ustawa pozwala na 4 różne sposoby pobierania opłaty za śmieci: od ilości zamieszkałych osób, metrów kwadratowych lokalu mieszkalnego, ilości zużywanej wody bądź każdego gospodarstwa domowego.

Samorządy miejskie w ogromnej części wybierają naliczenie "opłaty śmieciowej" albo w przeliczeniu na m2 powierzchni mieszkania, albo w odniesieniu do osoby - jako najbardziej zbliżone do dotychczasowych zasad i już sprawdzone. Pierwsze kryterium jest łagodniejsze dla większych, często uboższych rodzin mieszkających w niezbyt dużych mieszkaniach. Wybierają ją np. miasta, gdzie przeważa zabudowa wysoka (bloki, spółdzielnie mieszkaniowe). Kryterium "od osoby", jest z kolei bardziej korzystne dla osób, które zamieszkują domy albo dla osób samotnych czy dla rodziców, których dzieci wyjechały mieszkających już tylko we dwoje.

Niezależnie od kryterium, które ostatecznie zostanie wybrane przez Radę Miasta, będziemy szukać różnych działań osłonowych. Opłata od m2 może być naliczana tylko do pewnej ustalonej powierzchni - np. nie większej niż 100 m2 , tak by nieproporcjonalnie nie obciążać nią właścicieli domów. W praktyce oznaczałoby to, że dla domu np. o pow. 150 m2 opłata dotyczyłaby tylko 100 m2 .

Z kolei przy kryterium "od osoby" być może trzeba będzie wzmocnić pomoc najuboższym świadczoną przez MOPR.

Żadne kryterium nie jest więc do końca i dla wszystkich sprawiedliwe, zdaję sobie z tego sprawę. Jednak samorząd Miasta musi wybrać w uchwale tylko jedną z możliwości. Ponieważ sprawa dotyczy nas wszystkich, chciałem na koniec swojego listu poprosić każdego spośród Państwa o wyrażenie swojej opinii. Wypełniając umieszczoną niżej krótką ankietę wyraźcie Państwo proszę, swoje zdanie, który system naliczania odpadów uznajecie za korzystniejszy.

Z poważaniem
Prezydent Ostrołęki

_

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki