MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rusza cyfrowa rewolucja w rolnictwie! Wnioski o dopłaty bezpośrednie 2018 już można składać w internecie

AGW
Wybiła godzina zero. 15 marca oznacza rozpoczęcie naboru wniosków o płatności bezpośrednie w kampanii 2018. Pierwszy raz w historii polscy gospodarze chcąc uzyskać takie dopłaty, muszą złożyć wniosek za pośrednictwem internetu.

"Z wpisaniem jakichś danych pewnie nie będzie problemu, ale rysowanie mapy myszką przeraża mnie", przyznaje Karolina, rolniczka z powiatu włocławskiego. Nabór potrwa od 15 marca do 15 maja. Ministerstwo nie chciałoby przedłużać terminu, o czym w poniedziałek mówił nam wiceminister Ryszard Zarudzki: - Apeluję, żeby nie czekać na ostatni moment - naciskał. - Nie idźmy tą drogą. System nie wytrzyma, jeśli kilkaset tysięcy rolników w jednym dniu będzie chciało dostać się do systemu.

Dopuszczalne jest spóźnienie, ale wiąże się z pomniejszeniem dopłaty. Mianowicie - wnioski można składać po terminie jeszcze do 11 czerwca, ale należne płatności będą obniżone o 1% za każdy roboczy dzień opóźnienia. Agencja wyjaśnia, że zmiany do już złożonego wniosku można składać bez żadnych sankcji finansowych do 1 czerwca.

Do 14 marca gospodarze z małymi areałami mogli składać oświadczenia - wpłynęło ich ok. 400 tys.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa opracowała nową aplikację, jak zapewniają jej pracownicy - prostszą i intuicyjną w obsłudze. Z poprzedniej - eWniosek - korzystało co roku ok. 1% uprawnionych. Teraz proporcje mają się odwrócić i tylko w uzasadnionych przypadkach wniosek będzie mógł mieć wersję papierową. W nowej aplikacji eWniosekPlus możliwe jest wypełnienie wniosku w trybie uproszczonym oraz trybie pełnym.

Podpowiadamy, jak poradzić sobie z wypełnianiem wniosku przez internet. Potrzebne informacje przygotowaliśmy w oddzielnych porcjach wiadomości:

Po pomoc w wypełnieniu wniosku rolnicy mogą zgłaszać się do doradców. W terenie nadal prowadzone są szkolenia, jednak większość z nich ma charakter wyłącznie teoretyczny.

"Byłam na szkoleniu w powiecie rypińskim, ale właśnie bez komputera. Pracownik bp ARiMR zalecał logować się dopiero po 15 marca, i tak trzeba będzie zapoznać się szczegółowo z instrukcją, żeby wypełnić wniosek, więc z takiego szkolenia "na sucho" i bez dostępu do swoich danych niewiele można zapamiętać. A już osoby, które nie korzystają z komputera to na pewno niczego się nie nauczyły", komentowała pani Emilia kilka dni temu.

>>> Przejdź do aplikacji eWniosekPlus

Czas do końca naboru - dopłaty 2018
Infogram

Instrukcja przygotowana przez ARiMR:

ARiMR: "Złożenie wniosku w formie papierowej będzie możliwe jedynie dla tych rolników, którzy nie są w stanie złożyć wniosku w wersji elektronicznej i jednocześnie nie mogą skorzystać z pomocy technicznej zapewnionej przez biuro powiatowe ARiMR".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Rusza cyfrowa rewolucja w rolnictwie! Wnioski o dopłaty bezpośrednie 2018 już można składać w internecie - Gazeta Pomorska

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki