Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczął się sezon na kleszcze. Można je złapać nie tylko w lesie

Aleksandra Kołodziejczak
Rozpoczął się sezon na kleszcze. Można je złapać nie tylko w lesie/zdjęcie ilustracyjne
Rozpoczął się sezon na kleszcze. Można je złapać nie tylko w lesie/zdjęcie ilustracyjne Sławomir Kowalski
Kleszcza można „złapać” nie tylko w lesie czy parku, ale nawet w przydomowym ogródku. Mylne jest bowiem przekonanie, że kleszcze związane są tylko z lasami. Nierzadko można je spotkać w centrum miast, a nawet w piwnicy. Atakują nie tylko domowe zwierzęta, ale i ludzi. Z powodu ciepłej zimy już dały znać o sobie.

Rozpoczął się sezon na kleszcze. Im wyższa temperatura i wilgotność tym więcej tych pajęczaków. Specjaliści przypominają, że powinniśmy mieć się na baczności, ponieważ w czasie wysysania krwi kleszcze mogą przenieść groźne dla zdrowia bakterie wywołujące boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. W ubiegłym roku odnotowano w regionie kilkanaście zachorowań na boreliozę, a w tym już pięć m.in. przez sanepid w Kaliszu.

Kleszcze - letnia zmora
Kleszcze żyją powszechnie na terenie całego kraju w miejscach wilgotnych i obfitujących w roślinność. Można spotkać je w lasach, na łąkach oraz nad brzegami rzek i jezior.

Pojawiają się także w parkach i na działkach. Żyją w ściółce i w poszukiwaniu swych żywicieli, czyli zwierząt i ludzi wspinają się na trawy i krzewy. Dlatego zbieramy kleszcze przechodząc przez trawy lub krzewy, niekoniecznie spacerując po lesie.

- Kleszcze mogą przytwierdzać się do różnych części ciała człowieka, często do ukrytych i owłosionych takich jak pachy, czy pachwiny. Małe rozmiary kleszczy i obecność w ich ślinie substancji znieczulających powodują, że mogą być one niezauważone przez człowieka w czasie żerowania

- mówią specjaliści.

Przenoszą groźne choroby
W czasie wysysania krwi kleszcze mogą przenieść groźne dla zdrowia bakterie wywołujące boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu możemy się zaszczepić. Mimo intensywnych prac prowadzonych nad wyprodukowaniem skutecznej szczepionki przeciwko , do teraz nie udało się jej opracować.

Groźna borelioza
Kleszcze to pasożyty odżywiające się krwią. Lubią wilgoć i ciepło, przebywają wśród drzew liściastych, krzewów, na terenach zarośniętych wysoką trawą i paprociami. Trudno je dostrzec. Spadają i przytwierdzają się do skóry żywiciela. Na ogół wędrują. Najczęściej wybierają miejsca za  uchem, na szyi, pod pachą, pod  kolanem, w pachwinie lub w pępku. Wydzielina działa znieczulająco. Boreliozę wywołują bakterie, krętki Borrelia. Rezerwuarem zarazków są gryzonie, jelenie, sarny, zające, niektóre ptaki.

(Źródło: TVN)

Charakterystyczny jest rumień wędrujący, który stopniowo powiększa się. Inne objawy to zmęczenie, bóle mięśni, gorączka, bóle głowy, sztywność karku. Po zauważeniu rumienia należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. U części zakażonych ten objaw nie występuje. W drugiej fazie krętki atakują stawy, układ nerwowy i krążenia. Nieleczone może doprowadzić do śmierci.

Kleszczowe zapalenie mózgu
Pajączki przenoszą też kleszczowe zapalenie mózgu, ciężką chorobę centralnego układu nerwowego. Kilka dni od ukąszenia pojawia się gorączka i objawy grypy. Po paru dniach dochodzi do  zaburzeń świadomości, śpiączki, porażenia nerwów. Powikłania, jak porażenie nerwów, niedowład lub zanik mięśni, zaburzenia koncentracji, depresja, mogą utrzymywać się do końca życia.

Profilaktyka to podstawa
Dlatego warto pamiętać o profilaktyce. W lesie nosić odpowiednią odzież zakrywającą jak najwięcej części ciała (długie spodnie, koszule z długimi rękawami, nakrycie głowy), można włożyć nogawki spodni w skarpety, lub założyć spodnie ze ściągaczami w kostce, stosować środki odstraszające kleszcze, zmienić i dokładnie wytrzepać odzież którą nosiliśmy w lesie.

A po wizycie w lesie lub innym miejscu bytowania kleszczy dokładne obejrzeć całe ciało. Zwłaszcza zwrócić uwagę na pachy, pachwiny, zgięcia podkolanowe i łokciowe. Należy pamiętać również o obejrzeniu skóry głowy. Tylko w ten sposób możemy bezpiecznie usunąć kleszcza. Jeśli tego nie potrafimy zrobić koniecznie skontaktujmy się z lekarzem. Nie ryzykujmy własnego zdrowia.

STREFA AGRO JEST NA FACEBOOKU. POLUB NAS!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Rozpoczął się sezon na kleszcze. Można je złapać nie tylko w lesie - Głos Wielkopolski

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki