Różnorodność i atrakcyjność, czyli wakacje na Mazowszu

Artykuł sponsorowany
fot. arch. Muzem Wsi Radomskiej
fot. arch. Muzem Wsi Radomskiej

Pandemia COVID-19 sprawiła, że wiele wakacyjnych planów trzeba zmienić. Władze województwa zachęcają, aby przynajmniej część urlopu zaplanować blisko, czyli na Mazowszu. To nie tylko szansa na udany wypoczynek, ale również wsparcie regionalnej turystyki i okazja do lepszego poznania swojego regionu – podkreśla marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Mazowsze to największe województwo, bardzo różnorodne i ciekawe. A co ważne, odkrywając jego uroki, nie spędzimy wielu godzin w aucie czy pociągu. Ostatnie miesiące pokazały, że zbliżające się lato będzie inne niż w ubiegłych latach. Jak wynika z badań ponad połowa Polaków zamierza spędzić te wakacje w kraju.

Samorząd województwa będzie w te wakacje zachęcać do wypoczynku na Mazowszu. Kampania promująca wypoczynek weekendowy i wakacyjny będzie skierowana do osób aktywnych, lubiących spędzać czas z przyjaciółmi i rodziną przy dobrym i zdrowym jedzeniu. Chcemy pokazać Mazowsze jako dobry kierunek zarówno na wyjazd weekendowy, jak i dłuższy wypoczynek. Promujemy Mazowsze bogate w walory naturalne – przyrodnicze i krajobrazowe oraz perły dziedzictwa kulturowego i historycznego – wskazuje marszałek województwa Adam Struzik.

Odwiedzający Mazowsze mogą wybierać spośród wielu miejsc noclegowych o różnym standardzie i lokalizacjach. W regionie jest ponad 600 obiektów, które mogą przyjąć 6,3 tys. gości. Ponad 100 z nich to kwatery agroturystyczne.

PO MAZOWSZU ROWEREM I KAJAKIEM

Na energicznych i żądnych przygód czekają setki kilometrów wyjątkowych szlaków. W tym rejonie Mazowsza na cyklistów czeka trasa prowadząca przez Lelis, Łyse oraz Zajazd Borowik. Piaszczysta równina na północnych krańcach Mazowsza została utworzona przez wody spływające z cofającego się lądolodu. Rozcinają ją szerokie, zatorfione doliny, którymi Omulew, Szkwa, Rozoga i inne rzeki spływają na południe jako dopływy Narwi. Książęta mazowieccy i królowie polscy polowali w tutejszych lasach na niedźwiedzie, tury i jelenie. W XVII w. dziewicze dotąd tereny zaczęli kolonizować osiedleńcy znad Wisły. Ich żywicielką była puszcza: polowali, łowili ryby w rzekach i wybierali miód z dzikich barci. Sąsiedzi nazwali ich „Kurpiami” – od lipowego łyka, którego obróbką się zajmowali. Chociaż przepastne bory stopniowo wycięto, mieszkańcy tego regionu do dzisiaj zachowali swoją barwną kulturę. Jej wyrazem są kolorowe stroje ludowe, charakterystyczna architektura i ciekawa tradycja. Inną propozycją dla mieszkańców Mazowsza jest żeglowanie po Zalewie Zegrzyńskim, spływy kajakowe Pilicą, Bugiem, Narwią, urokliwym Liwcem czy Świdrem.

OSTROŁĘKA – NA STRAŻY KULTURY KURPIOWSKIEJ

To jedno z pięciu polskich miast, którego nazwa widnieje na Łuku Triumfalnym w Paryżu. Upamiętniona została w ten sposób zwycięska bitwa wojsk napoleońskich nad rosyjskimi z 1807 r. Ostrołęka to miasto z bogatą historią, a także tradycją. Położone na skraju Puszczy Zielonej jest ostoją kultury i tradycji kurpiowskiej. Ostrołęka była świadkiem i miejscem wielu bitew i wojen, dlatego nie może pochwalić się licznymi zabytkami. Z tych, które się zachowały, warto odwiedzić XIV-wieczny kościół farny Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny z gotyckim prezbiterium i zakrystią, a także XVII-wieczny barokowy kościół pobernardyński. Na Placu Bema znajduje się klasycystyczny ratusz z 1842 r., dwukrotnie przebudowywany w XX w.

ZAGRODA KURPIOWSKA

fot. arch Zagroda Kurpiowska
fot. arch Zagroda Kurpiowska

Ok. 20 km na północ od Ostrołęki znajduje się ważne miejsce kultywowania tradycji kurpiowskiej – Kadzidło. Warto zajrzeć tam do Zagrody Kurpiowskiej (oddziału Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce). To niewielki skansen, w którym zobaczyć można typową dla Kurpiów zagrodę – siedlisko. Zwykle siedliska położone w odosobnieniu przybierały kształt wydłużonego prostokąta. Układ budynków w zagrodzie był harmonijny: naprzeciwko domu stała stodoła, a po bokach umieszczano z jednej strony spichlerz, z drugiej oborę, zwaną także chlewikiem. Domy kurpiowskie zwrócone były zawsze szczytem do drogi i oddzielone od niej małym ogródkiem kwiatowym lub warzywnym. Nieodłącznym elementem każdej zagrody była studnia z żurawiem. W zagrodzie odbywa się wiele imprez, widowisk, kiermaszy i warsztatów.

W SERCU MAZOWSZA

Miłośników fortyfikacji i obiektów wojskowych zachwycą Twierdza Modlin, ale też liczne zamki. Po Mazowszu można również wędrować szlakami Bitwy Warszawskiej 1920 r. i Frontu Wschodniego I Wojny Światowej. Pasjonaci techniki i historii powinni wybrać się do Żyrardowa – prawdziwej perełki na skalę europejską, zrewitalizowanej przy wsparciu środków z UE XIX-wiecznej osady fabrycznej, która zaskakuje industrialną architekturą.

SZKUTĄ PO WIŚLE

fot. Biuro Prasowe UMWM
fot. Biuro Prasowe UMWM

Królowa tradycyjnej żeglugi drewnianej na wiślanych wodach. „Dar Mazowsza” powstał w 550. rocznicę pierwszego wolnego flisu na Wiśle, dzięki środkom z budżetu województwa. Kadłub łodzi ma 16 metrów długości i 5 metrów szerokości, a po rozłożeniu steru ponad 20 metrów. Składany maszt mierzy 10 metrów wysokości i jest wyposażony w żagiel rejowy o powierzchni 42 m2. Więcej na: www.rokwisly.pl.

RODZINNE WAKACJE

Farma Iluzji w Mościskach, nowo otwarty Suntago Wodny Świat w Park of Poland we Wręczy czy Dzielnica Filmowa w Zalesiu Górnym oraz Park Bajka w Błoniu i Julinek to miejsca, w których najmłodsi nie będą się nudzić.

fot_Marcin_Brzomiński
fot_Marcin_Brzomiński

Wielką frajdą dla małych i dużych podróżników może być wyprawa do Sochaczewa. Podróż kolejką wąskotorową to świetna propozycja dla całej rodziny. Najmłodszych na pewno ucieszy ognisko i pieczenie kiełbasek, starsi na wyprawę mogą zabrać rowery. Przejażdżka zaczyna się od zwiedzania muzeum i zabytkowych pociągów. W trasę wyruszymy natomiast w wagonach typu 1A, które ciągnie zabytkowa lokomotywa spalinowa Lxd2-342. Pociąg retro rusza z Sochaczewa w stronę Wilcza Tułowskiego. Przemierzając malownicze pola i lasy, zabytkowy skład dociera na skraj Puszczy Kampinoskiej. To pierwszy przystanek na trasie, podczas którego można wybrać się na spacer. Po nim pociąg rusza dalej – do stacji Tułowice, gdzie znajduje się kolejne miejsce odpoczynku – Osada Puszczańska nad kanałem Łasica. Tu dla wszystkich podróżnych organizowane jest ognisko oraz grill. Więcej o wakacyjnych ofertach: https://www.mazovia.pl/aktualnosci/art,8072,odpocznij-na-mazowszu-otwarcie-sezonu-turystycznego.html

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki