Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Rozkwitały pąki białych róż

ar
Pieśni legionowe śpiewały także przedszkolaki z Krasnosielca
Pieśni legionowe śpiewały także przedszkolaki z Krasnosielca A. Rusinek
Marsz I Brygady, Legiony, Szara piechota i inne znane piosenki żołnierskie rozbrzmiewały 11 listopada w Krasnosielcu na II Powiatowym Przeglądzie Piosenki Żołnierskiej i Legionowej, zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury, Starostwo Makowskie i Urząd Gminy, przy współudziale Mazowieckiego Centrum Kultury.

Na scenie wystąpiło 250 wykonawców z 13 szkół i siedmiu gmin powiatu nie tylko makowskiego. Najsilniejszą artystyczną ekipę wystawiły Gąsewo i Krasnosielc. Licznie zaprezentował się kurpiowski zespół dziecięcy z Jednorożca, oraz gimnazjum z Goworowa. W repertuarze rozbrzmiewały najbardziej popularne pieśni żołnierskie, przypominające przede wszystkim tradycję legionów. Tylko słynnych "żurawiejek" zabrakło.
Historię odzyskania niepodległości po 123 latach niewoli przypominał ze sceny Mariusz Kubeł, który w stroju czwartaka z dużą werwą prowadził imprezę, rozgrzewając i artystów, i publiczność. Między pieśniami cytował dekret wydany przez Józefa Piłsudskiego, który po ponad rocznym internowaniu przez Niemców, powrócił 10 listopada 1918 roku z Magdeburga do Polski. 11 listopada Rada Regencyjna przekazała mu naczelne dowództwo polskich sił zbrojnych. Od 1937 roku dzień ten - ustawą Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej - został ustanowiony świętem narodowym. Po II wojnie światowej władze PRL świętem państwowym ustanowiły dzień 22 lipca.
Przedwojenne Święto Niepodległości zostało przywrócone przez Sejm RP dopiero w 1989 roku. Historyczne informacje płynące ze sceny wzbogacone były kolorowymi slajdami przypominającymi walki narodowowyzwoleńcze Polaków. Przegląd piosenki był więc niecodzienną lekcją historii, i wspólnym przeżywaniem tradycji wolnościowych. Taką wymowę obchodów Dnia Niepodległości podkreślili wójt Mirosław Glinka i wicestarosta Janusz Gójski, którzy przysłuchiwali się żołnierskim piosenkom.

Jak śpiewali

Śpiewanie oceniali jurorzy: Teresa Goliaszewska, Barbara Nosarzewska i Henryk Gadomski, którzy wyłonili najlepsze prezentacje. Wśród zespołów szkół podstawowych II miejsce zajął zespół z SP w Rakach, a III - duet z SP w Sypniewie. Pierwszego miejsca nie przyznano. Wśród solistów pierwsze miejsce wyśpiewała Anna Ziemska z SP w Krasnosielcu, drugie zdobyli Tomek Szewczak z SP w Krasnosielcu i Piotr Napiórkowski z SP w Drążdżewie, trzecie Anna Witkowska z SP w Gąsewie i Maria Piątek z SP w Krasnosielcu.
Wśród gimnazjalistów najlepszą wokalistką okazała się Ewelina Ochtera z Sypniewa, drugie miejsce zajęły Martyna Olesińska i Olga Tupacz z Krasnosielca, trzecie Monika Matulewicz z Gąsewa. Zespołowo zwyciężyła grupa wokalna z Krasnosielca z piosenką "Ułani", drugie miejsce zdobyło dziewczęce trio z Krasnosielca i zespół z Gąsewa.
Wśród dorosłych wykonawców trzy pierwsze miejsca przyznano: Mateuszowi Grzmielowi z Białobrzegów koło Radomia, Adriannie Kochcińskiej, także z Białobrzegów, i Annie Chodkowskiej z ZS w Krasnosielcu. Drugie miejsce zdobyły Iwona Kozłowska, nauczycielka z Parciak i Anna Trzosińska z Białobrzegów.
Pierwsze miejsce wyśpiewały dwa zespoły: chór z Goworowa i "Młode Kurpie" z Jednorożca. Drugie miejsce zdobył chór Z GOK-u w Krasnosielcu, trzecie miejsca przypadły Zespołowi Ludowemu z Krasnego i Nauczycielskiemu Zespołowi z Raków. Jury doceniło także małżeński duet z Drądżewa - Beatę i Zenona Heromińskich za interpretację "Roty".

Sponsorzy imprezy:
Starostwo w Makowie Mazowieckim, Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, Urząd Marszałkowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki