Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Różan. Uczniowie Zespołu Szkół uczcili Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Jolanta Świerczewska
Społeczność Zespołu Szkół w Różanie już po raz trzeci włączyła się w ogólnopolskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Oddali tym samym hołd żołnierzom antykomunistycznego podziemia, którzy od 1944 do 1963 roku walczyli o prawo do samostanowienia polskiego społeczeństwa, stawiając zbrojny opór sowieckiej okupacji i narzuconej przez Moskwę władzy komunistycznej.

Z tej okazji drugiego marca 2020 roku w murach szkoły gościli: Anna Staszewska reprezentująca Związek Sybiraków Polskich, Zygmunt Glinka - żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych, ksiądz kanonik Antoni Bardłowski - proboszcz parafii pw. św. Anny w Różanie, Stanisław Strzelecki - członek zarządu powiatu makowskiego i Janusz Kaźmierczak - leśniczy Nadleśnictwa Pułtusk.

Uroczystą akademię rozpoczął dyrektor szkoły - Arkadiusz Załęski, który bardzo serdecznie przywitał wszystkich zgromadzonych, w szczególności zaproszonych gości, a także zwrócił uwagę na patriotyczny wymiar spotkania z historią.

Następnie uczniowie prowadzący uroczystość zdefiniowali termin "żołnierze wyklęci" i przypomnieli, że dzisiejsza uroczystość poświęcona jest pamięci rotmistrza Witolda Pileckiego. Przywoływanym kartom historii towarzyszyły następujące piosenki: "Podziemna armia powraca", "Ostatnia kula", "Ballada o rotmistrzu Pileckim" i "Dziwny jest ten świat" w wykonaniu Patryka Kęszczyka (ucznia klasy I LOp), Tomasza Godlewskiego (ucznia klasy (I TLp) oraz Julity Olszewik (uczennicy klasy II TL).

Zaapelowali o szanowanie tradycji

Pierwszym przemawiającym był Zygmunt Glinka, który podkreślił zasługi Narodowych Sił Zbrojnych w walce z reżimem komunistycznym. Z kolei Anna Staszewska opowiadając oraz recytując fragmenty swoich trzech wierszy, zwróciła uwagę młodzieży na osobiste oraz rodzinne dramaty żołnierzy wyklętych i ich ofiarę złożoną na ołtarzu ojczyzny. Zaapelowała również do uczniów, przytaczając takie słowa rotmistrza Pileckiego: "Kochajcie ojczystą ziemię. Kochajcie swoją świętą wiarę i tradycję własnego Narodu. Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem".

Ostatnim z zaproszonych gości, który zabrał głos, był ksiądz kanonik Antoni Bardłowski, który zwrócił uwagę na trwające wiele lat zjawisko zniekształcania przekazu historycznego dotyczącego walki z komunistyczną władzą oraz zachęcił do czytania książek o tematyce patriotycznej i sięgania do korzeni polskości.

Zwieńczeniem uroczystości było złożenie kwiatów na ręce zaproszonych gości oraz podziękowania dyrektora szkoły za piękną lekcję patriotyzmu, w której wzięła udział cała społeczność szkolna.

Uroczystą akademię przygotowali:Jadwiga Lipińska, Janusz Skierkowski oraz Adam Zamojski.

Zobacz inne materiały

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki