Różan. Sesja z podziękowaniami i z... ostrą wymianą zdań

Iza Ossowska
Henryk Daszewski dostał kwiaty za bycie przez ostatnie lata konsultantem społecznym.
Henryk Daszewski dostał kwiaty za bycie przez ostatnie lata konsultantem społecznym.
Udzielenie absolutorium burmistrzowi, przyjęcie sprawozdania z pracy komisji ochrony radiologicznej Rady Miejskiej w Różanie, jak również zmiany w tegorocznym budżecie gminy i udzielenie pomocy finansowej powiatowi makowskiemu - to najważniejsze kwestie, które radni rozpatrywali podczas ostatniej sesji w piątek, 24 czerwca.

Na początku sesji radni zajęli się wnioskami z pracy komisji ochrony radiologicznej. Podczas sesji goszczono ekspertów z tej dziedziny, m.in. Krzysztofa Madaja, zastępcę dyrektora Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych w Otwocku Świerku.

Stanisław Kujawa, przewodniczący komisji ochrony radiologicznej wyjaśnił, że komisja analizowała ilość przyjętych odpadów, stan ochrony radiologicznej na terenie składowiska odpadów i w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Oceny stanu ochrony radiologicznej komisja dokonała na podstawie informacji i sprawozdań opracowanych przez Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych, Narodowe Centrum Badań Jądrowych i Państwowy Instytut Geologiczny.

Radni przyjęli jednogłośnie informację w sprawie bezpieczeństwa Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych w Różanie.

Następnie burmistrz Piotr Świderski oraz Stanisław Kujawa podziękowali Henrykowi Daszewskiemu, wieloletniemu społecznemu konsultantowi w sprawie bezpieczeństwa Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych w Różanie. O bezpieczeństwie składowiska odpadów promieniotwórczych w Różanie rozmawialiśmy z dyrektorem Madajem. Relacja w kolejnym numerze TO.

Przed głosowaniem nad udzieleniem absolutorium burmistrzowi radni musieli zatwierdzić bądź nie sprawozdanie z wykonania budżetu za 2015 rok. Regionalna Izba Obrachunkowa wydała pozytywną opinię na temat wykonania budżetu. Radny Janusz Skierkowski tradycyjnie już miał wątpliwości.

- Największym błędem było zniesienie z planu wieloletniego zbiornika retencyjnego - stwierdził radny Skierkowski. - Ktoś może mi powiedzieć, że to z braku pieniędzy. Ale w naszym regionie powstają jednak zbiorniki i gminy mają środki o wiele, wiele mniejsze. Powiem o Myszyńcu, o Płoniawach. W Płoniawach dostali już 16 milionów złotych. Czekają na resztę pieniędzy. Melioracja jest to uregulowanie stosunków wodnych, czyli nie tylko odwadnianie, ale i nawadnianie terenów. Swobodnie się można było o to starać. Nie wiem, czemu to zostało zaniechane. Następna sprawa to zła organizacja zarządzania środkami finansowymi. Budowa jednej z dróg została przeszacowana. Zamiast przeznaczyć milion złotych, to w budżecie zarezerwowano 2 miliony 400 tysięcy. To nam blokuje organizację pracy planu wieloletniego - podkreślał radny.

Burmistrz Świderski nie krył zdenerwowania, odpowiadając na te zarzuty.

- Kwestia zbiornika retencyjnego w żaden sposób nie wiąże się z wykonaniem budżetu za 2015 rok - zauważył. - Jeśli chodzi o ten zbiornik, to w tych okolicznościach, w jakich jesteśmy, budowa zbiornika retencyjnego, którego kosztorys opiewa na ponad 26 mln zł, jest dla nas zbyt kosztowna. A pieniędzy na to nie ma. Nie mamy szans na pozyskanie funduszy z Unii Europejskiej, bo jego budowa stoi w sprzeczności z przepisami ramowej Dyrektywy Wodnej. Przez całą minioną kadencję ja i moi pracownicy staraliśmy się pozyskać środki na ten zbiornik. Ale okazało się, że jest to niemożliwe. Być może coś się w przyszłości zmieni. Natomiast w Płoniawach są zbiorniki na rzece Węgierka, bo były tam permanentne problemy z zalewaniem gruntów. Tamte zbiorniki wpisywały się zarówno w PROW, jak i inne programy operacyjne z możliwością ich dofinansowania. My nie mamy na to szans. Oczywiście można twierdzić, że odpowiadam za wszystko, ale za siłę wyższą i gradobicie nie odpowiadam. Również za to, jakie decyzje podejmuje Komisja Europejska i jakie decyzje podejmują organy unijne - mówił burmistrz.

Ciśnienie burmistrzowi podniósł zarzut radnego o złej organizacji zarządzania gminnymi pieniędzmi.

- Takim stwierdzeniem ubliża pan pani skarbnik, mi, pracownikom urzędu - stwierdził burmistrz. - Środki na inwestycje proponowane w budżecie są przygotowane w oparciu o dokumentację techniczną, na jej podstawie sporządzany jest kosztorys. Jeżeli dokumentacja techniczna na drogę Prycanowo - Szygi była przygotowywana w momencie, kiedy cena asfaltu była dwa razy wyższa, to siłą rzeczy kosztorys jest wyższy. A jeżeli teraz, w związku z bardzo niskimi cenami ropy na światowych rynkach, a od nich jest uzależniona cena asfaltu, ceny spadły, to po aktualizacji kosztorysów, spadła cena w przetargu. Ale na etapie planowania inwestycji nie mogliśmy tego wiedzieć. Proste jak spirala, panie radny - mówił burmistrz.

Po zaciętej dyskusji radni przeszli do głosowania. Za udzieleniem absolutorium burmistrzowi głosowało 13 radnych. Dwóch było przeciw.

Następnie radni większością głosów (14 za, 1 przeciw) zdecydowali o zmianach w tegorocznym budżecie gminy. Wszyscy zgodnie opowiedzieli się zaudzieleniem pomocy finansowej powiatowi makowskiemu. Gmina udzieliła tej pomocy w formie dotacji celowej na przebudowę drogi powiatowej Chrzczonki-Ponikiew Wielka-Czerwonka-Jankowo (405 tys. zł) i przeciwdziałanie patologiom społecznym przez PCPR w Makowie Maz. (2 tys. zł).

Burmistrz poinformował też m.in., że został wyłoniony wykonawca budowy ulic Szmaragdowej, Agatowej, Rubinowej, Topazowej, Diamentowej, Perłowej oraz Słonecznej w Różanie. Firma Ostrada z Ostrołęki ma pięć miesięcy na wykonanie tego zadania. 27 maja została podpisana umowa na budowę kanalizacji sanitarnej w Dyszobabie i w Różanie. Wyłoniony w przetargu wykonawca to firma Multikom Andrzej Nakielski z Ostrołęki. Wartość robót zgodnie z umową to około 1,5 miliona złotych. Wykonawca ma trzy miesiące na wykonanie robót. Na to zadanie radni zdecydowali o zaciągnięciu pożyczki długoterminowej w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie (1 mln 410 tys. zł). Z kolei na przebudowę drogi gminnej Prycanowo-Szygi wpłynęły trzy oferty. Przetarg nie został jeszcze rozstrzygnięty.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie