MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rowerowy przewodnik TO

mn
Początek trasy – kościół pw. Bożego Ciała
Początek trasy – kościół pw. Bożego Ciała A. Rusinek
Każdy rowerzysta ma swoje ulubione trasy przejażdżek. Będziemy wdzięczni, jeśli zechcą Państwo pisać ten przewodnik razem z nami. Czekamy na opisy ulubionych szlaków, uwagi i komentarze. My zapraszamy na trasę: Maków Maz.-Chyliny-Ciepielewo-Zakliczewo-Chrzanowo-Maków Maz.

Długość trasy: 16 km
Czas przejazdu: ok. 1 godz. 20 min.

Wielu makowskich rowerzystów już dawno doceniło uroki pierwszej z opisywanych tras. My proponujemy rozpoczęcie przejażdżki z ulicy Kościelnej, w pobliżu kościoła parafialnego pw. Bożego Ciała. Późnogotycki gmach z pewnością zainteresuje miłośników architektury sakralnej. Wzniesiono go ok. 1490 r. Trzysta lat później pożar szalejący w całym mieście uszkodził drewniane elementy konstrukcji kościoła. W czasie wojen napoleońskich wojska francuskie urządziły w nim więzienie, a potem piekarnię.
Po krótkim flircie z historią ruszamy na południe i tuż za budynkiem przedszkola skręcamy w lewo. Mijamy dawną łaźnię miejską, by nieco później przejechać na drugą stronę Orzyca przez kładkę przy budynku przedwojennej elektrowni wodnej, w którym obecnie mieści się siedziba makowskich wędkarzy. Dalej jedziemy chodnikiem biegnącym szczytem wału nad brzegiem rzeki. Za mostkiem na Makowicy (dopływ Orzyca) czeka nas stromy podjazd na ulicę Sportową. Po pokonaniu wzniesienia skręcamy w prawo. Droga prowadzi do pobliskiego cmentarza żołnierzy radzieckich, ale jeśli nie mamy ochoty go oglądać, na najbliższym skrzyżowaniu skręcamy w lewo, w ulicę Żytnią. Jedziemy nią do końca, a następnie wyjeżdżamy na drogę w kierunku Szelkowa. Ruch zazwyczaj jest tutaj niewielki, nawierzchnia świeżo zmodernizowana, bez przeszkód więc można się rozkoszować jazdą lipowym szpalerem. Po pokonaniu 2,5 km dotrzemy do Chylin. Tam możemy skrócić trasę, skręcając w prawo tuż za przystankiem PKS. Na drodze Ciepielewo-Chrzanowo znajdziemy się po około 800 m. Najpierw jednak czeka nas zjazd z piaszczystej górki, jazda ścieżką wśród nadrzecznych łąk i zarośli oraz przeprawa przez drewnianą kładkę na Orzycu.

Oczywiście nie musimy odwiedzać tych malowniczych zakątków. Równie dobrze w Chylinach możemy pojechać prosto (około 1,5 km) i dopiero w Smrocku, kierując się drogowskazem, skręcić w stronę Ciepielewa. Jadąc przez tę miejscowość, warto zwrócić uwagę na dziewiętnastowieczną podworską kapliczkę św. Franciszka. Obok niej wiodła niegdyś droga do dworu Zielińskich. Do dziś w głębi pól widnieją resztki budowli i trzy stare lipy po wspaniałym parku w zakolu Orzyca. Miejsce piękne i tajemnicze, związane z dramatycznymi dziejami rodziny Zielińskich, a później Sobieszczańskich. W czasie II wojny światowej stacjonowali tu najpierw Niemcy, potem Rosjanie. Dwór spłonął i uległ częściowemu zburzeniu podczas działań wojennych na przełomie 1944 i 1945 r. Dalsza podróż rowerem przeniesie nas niepostrzeżenie do Zakliczewa, ponieważ przy drodze nie ma tablicy z nazwą miejscowości. Przed nami około 4 km drogi wśród malowniczych pól, zaś między Zakliczewem a Chrzanowem przez las. Końcówkę trasy pokonujemy jadąc dość ruchliwą drogą. Wielu turystów, zwłaszcza pod koniec tygodnia, podąża nią w kierunku Mazur. Należy więc pamiętać o bezpieczeństwie. Do zobaczenia na trasie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki