Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rowem do rzeki, tylko której?

(epe)
Wciąż nie wiadomo którędy i dokąd będą płynąć oczyszczone ścieki z oczyszczalni w Nowej Wsi Zachodniej (gm. Olszewo- Borki). Po proteście mieszkańców wojewoda mazowiecki unieważnił projektowany przez gminę zrzut do Omulwi we wsi Przystań. Wójt Olszewa-Borek rozważa kolejne możliwe lokalizacje, ale nie wiadomo czy znowu nie spotka się z oporem ludzi.

Przypomnijmy, nowa oczyszczalnia ścieków w Nowej Wsi Zachodniej nie ma dokąd odprowadzać oczyszczonej z brudu wody. Początkowo miał być to zrzut do Omulwi w Białobrzegu Dalszym, ale mieszkańcy wymogli na wójcie rezygnację z tego projektu. Kolejnym miejscem zrzutu z oczyszczalni miała być Omulew w okolicach Przystani. Tu również mieszkańcy zaprotestowali. Blokowali most, kładli się pod łyżkę koparki. Protest i blokada największe nasilenie przeżywały w lutym tego roku. Mieszkańcy obawiali się, że po wybudowaniu odpływu ścieków ich wieś straci swój letniskowo-wypoczynkowy charakter. Mimo że oczyszczalnia powinna oczyszczać ścieki do postaci nadającej się do picia wody, mieszkańcy obawiali się przekroczenia norm ochrony środowiska. W czerwcu wojewoda mazowiecki dopatrzył się uchybień proceduralnych w projekcie zrzutu oczyszczonych ścieków.
Decyzja wojewody oznacza dla gminy konieczność znalezienia nowego miejsca, którędy mogłyby spływać oczyszczone ścieki. Zdaniem wójta jedynym rozwiązaniem jest rzeczka Jastrząbka, wpadająca do Omulwi. Na odcinku około kilometra przepływa przez lasy. Nie ma tam domów ani kąpielisk. Na razie jest to tylko projekt. Wójt zapowiada kolejne konsultacje z mieszkańcami Przystani w tej sprawie. Ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła.
O kolejnych wydarzeniach związanych z odprowadzeniem wody z nowowiejskiej oczyszczalni będziemy na bieżąco informować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki