Przewiduje się, że gospodarka regionalna skurczy się w tym roku o 4,1 procent, wbrew przedwojennym prognozom wzrostu o 3 procent, ponieważ wstrząsy gospodarcze wywołane wojną potęgują trwające skutki pandemii COVID-19. Byłby to dwukrotnie większy spadek, niż ten wywołany pandemią w 2020 roku.
"Wielkość kryzysu humanitarnego wywołanego przez wojnę jest oszałamiająca. Rosyjska inwazja zadała ogromny cios gospodarce Ukrainy i spowodowała ogromne szkody w infrastrukturze" – powiedziała Anna Bjerde, wiceprezes Banku Światowego regionu Europy i Azji Środkowej. - Ukraina potrzebuje natychmiastowego, ogromnego wsparcia finansowego, ponieważ walczy o utrzymanie gospodarki, a rząd działa, by wspierać obywateli Ukrainy, którzy cierpią i próbują radzić sobie w ekstremalnej sytuacji -dodała.
Wojna przyczyniła się do narastających obaw o gwałtowne globalne spowolnienie gospodarki, wzrost inflacji i zadłużenia oraz zwiększenie poziomu ubóstwa. Skutki gospodarcze odbiły się echem na wielu płaszczyznach, w tym na rynkach towarowych i finansowych, powiązaniach handlowych i migracyjnych oraz w niekorzystnym wpływie na zaufanie.
[poloecany]22871965[/polecany]
Wojna uderza również mocno w nowo powstałe i rozwijające się gospodarki Europy oraz Azji Środkowej, regiony, które już w tym roku czekało spowolnienie gospodarcze z powodu trwających skutków pandemii. Poza Rosją i Ukrainą przewiduje się, że w tym roku w recesje popadną Białoruś, Kirgistan, Mołdawia i Tadżykistan.
- Wojna na Ukrainie i pandemia po raz kolejny pokazały, że kryzysy mogą spowodować rozległe szkody gospodarcze – powiedział Asli Demirgüç-Kunt, główny ekonomista Banku Światowego dla Europy i Azji Środkowej.
Głęboki kryzys humanitarny wywołany wojną był najbardziej wyraźnym i będzie prawdopodobnie jednym z najtrwalszych śladów konfliktu. Przewiduje się, że fala uchodźców z Ukrainy do krajów sąsiednich przyćmi poprzednie kryzysy. Bank Światowy przygotowuje programy wsparcia operacyjnego dla krajów sąsiednich w celu zaspokojenia zwiększonych potrzeb finansowych związanych z przepływami uchodźców.
Wywołany wojną wzrost światowych cen ropy służy również podkreśleniu potrzeby bezpieczeństwa energetycznego poprzez zwiększenie dostaw energii ze źródeł odnawialnych oraz intensyfikację projektowania i wdrażania środków efektywności energetycznej na dużą skalę.
Grupa Banku Światowego podejmuje szybkie działania na rzecz wsparcia obywateli Ukrainy. Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego, Grupa Bankowa uruchomiła awaryjny pakiet finansowania w wysokości 925 milionów dolarów na wsparcie dla Kijowa. Wsparcie to zostanie przeznaczone na wypłatę wynagrodzeń dla pracowników szpitali, emerytur dla osób starszych oraz programów socjalnych dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji. Szybkie finansowanie jest częścią pakietu wsparcia o wartości 3 miliardów dolarów, który Grupa Bankowa przygotowuje dla Ukrainy w nadchodzących miesiącach. Inwazja spowodowała już największy kryzys uchodźczy w Europie od czasów II wojny światowej. Grupa Bankowa zastanawia się, jak wspierać uchodźców w krajach przyjmujących.
Źródło: worldbank.org