Rolnik w sanatorium

Jarosław Sender
Osoby ubezpieczone w KRUS pają prawo do rehabilitacji sanatoryjnej. Na przydział turnusu czekają tylko trzy miesiące

Kilka miesięcy temu napisaliśmy obszernie, w jaki sposób starać się o miejsce w sanatorium. Tekst ten nie zawierał informacji, że rehabilitacją leczniczą zajmuje się także KRUS. Tu na skierowanie czeka się znacznie krócej.

Ustawowym obowiązkiem KRUS jest zapewnienie rolnikom, uprawnionym do świadczeń Kasy, możli¬wości korzystania z rehabilitacji leczniczej. Jest ona organizowana w formie 21-dniowych turnusów, prowa-dzonych we własnych Centrach lub Ośrodkach Rehabilitacji Rolników KRUS w Horyńcu Zdroju, Iwoniczu Zdroju, Jedlcu, Świnoujściu i Kołobrze¬gu, ale także w zakładach rehabilita¬cji leczniczej, z którymi Kasa współpracuje. Każdego roku z rehabilitacji leczniczej korzysta za pośrednictwem KRUS około 14,5 tys. osób.

Nie dla wszystkich turnusy

- Rehabilitacja nie jest adresowana do wszystkich rolników objętych ubezpieczeniem społecznym - podkreśla Tadeusz Wiśniewski, dyrektor Placówki Terenowej KRUS w Ostrołęce. - Osoba, która chce skorzystać z rehabilitacji organizowanej przez KRUS, musi spełniać określone wymogi.

Mogą z niej korzystać osoby zagrożone całkowitą niezdolnością do pracy w gospodarstwie rolnym (przebywające powyżej 3 miesięcy na zwolnieniu lekarskim), albo uznane okresowo za całkowicie niezdolne do pracy w gospodarstwie rolnym, ale rokujące odzyskanie tej zdolności w wyniku leczenia i rehabilitacji. Muszą one jednak spełniać określone kryteria dotyczące wieku i zasad podlegania ubezpieczeniu spo¬łecznemu rolników.

W związku z tym na turnusy rehabilitacyjne kierowane są osoby, które nie ukończyły 60 lat (kobiety) i 65 lat (mężczyźni), a które spełniają jeden z następujących warunków:

- podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy w pełnym zakresie,

- podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu na wniosek w pełnym zakresie nieprzerwanie co najmniej przez 18 miesięcy przed zło¬żeniem wniosku o rehabilitację leczniczą (okres ten nie jest wymagany, gdy osoba uległa wypadkowi przy pracy rolniczej),

- mają ustalone prawo do okresowej renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy, jeżeli zachowały zdolność do samodzielnej egzystencji.

Wskazaniami do rehabilitacji leczniczej realizowanej w Centrach Rehabilitacji Rolników i sanatoriach współpracujących z KRUS, są schorzenia narządów układu ruchu z zakresu ortopedii, reumatologii i neurologii oraz choroby układu krążenia. W szczególności: zespoły bólowe kręgosłupa, choroby zwyrodnieniowe stawów, choroby reumatoidalne, stany pourazowe mięśni, kości i stawów, stany po operacjach ortopedycznych, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca.

Laba raz w roku

Z rehabilitacji leczniczej można korzystać nie częściej niż raz w roku. Osobom, które mają ustalone prawo do zasiłku chorobowego z tytułu czasowej niezdolności do pracy trwającej ponad 180 dni, a także osobom mającym ustalone prawo do okresowej renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym - można przyznać świadczenie zdrowotne, jakim jest rehabilitacja, ponownie po upływie 6 miesięcy od dnia zakończenia poprzedniej rehabilitacji. W każdym jednak przypadku, uzasadnionym potrzebami zdrowotnymi pacjenta, okres oczekiwania na ponowne skierowanie może zostać skrócony, a sam pobyt przedłużony.

Pierwszeństwo w skierowaniu na rehabilitację leczniczą mają osoby:

- dla których potrzeba rehabilitacji jest uzasadniona następstwem wypadku przy pracy rolniczej lub

- którym ustalono prawo do zasiłku chorobowego z tytułu czasowej niezdolności do pracy, trwającej dłużej niż 180 dni, a lekarz rzeczoznawca Kasy lub komisja lekarska Kasy orzekli wskazania do rehabilitacji leczniczej.

Okres oczekiwania na przydzielenie skierowania do sanatorium w Placówce Terenowej KRUS w Os¬trołęce wynosi około 3 miesięcy i jest o wiele krótszy niż okres oczekiwania na skierowanie z NFZ.

Dobrowolnie i za darmo

Poddanie się rehabilitacji jest całkowicie dobrowolne i w niczym nie ogranicza prawa rolnika do świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego rolników, z wyjątkiem prawa do zasiłku chorobowego za okres przebywania w zakładzie rehabilitacji leczniczej. Z rehabilitacji leczniczej KRUS warto skorzystać tym bardziej, że pobyt na turnusie jest dla rolnika bezpłatny.

Wniosek o potrzebie rehabilitacji wystawiają lekarze prowadzący leczenie, najczęściej są to lekarze rodzinni. Lekarz wypełnia formularz "Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe" - taki sam, jaki obowiązuje w NFZ. Do wniosku muszą być dołączone niezbędne badania, zlecone przez lekarza. Wypełniony wniosek, który swą ważność zachowuje 6 miesięcy, rolnik składa (osobiście lub wysyła pocztą) we właściwej ze względu na miejsce zamieszkania Placówce Terenowej Kasy. Wnioski są rejestrowane, sprawdzane pod względem formalnym i oceniane merytorycznie. Jeśli zostaną zaakceptowane przez lekarza regionalnego - inspektora orzecznictwa lekarskiego KRUS, rolnicy otrzymują propozycję wyjazdu. W przypadku gdy rolnik wyrazi zgodę na proponowany termin i miejsce rehabilitacji, otrzymuje skierowanie na turnus.

Do występowania z wnioskiem o świadczenie rehabilitacyjne uprawnieni są również lekarze rzeczoznawcy i komisje lekarskie KRUS, w związku z rozpatrywaniem wniosków rolników ubiegających się o rentę rolniczą lub przedłużenie zasiłku chorobowego. Ich ustalenie w sprawie skierowania na rehabilitację leczniczą jest częścią orzeczenia i stanowi wniosek o potrzebie takiej rehabilitacji.

Można także w NFZ

- Korzystanie z rehabilitacji za pośrednictwem KRUS nie pozbawia rolników prawa do leczenia uzdrowiskowego, finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia - mówi Tadeusz Wiśniewski, dyrektor Placówki Terenowej KRUS w Ostro¬łęce. - Znane są jednak powszechnie informacje o długich kolejkach osób oczekujących na wyjazd do sanatorium, a jedną z przyczyn jest to, że w kolejce tej oczekują także rolnicy (mający możliwość wyjazdu do Centrów Rehabilitacji należących do KRUS), gdyż ich wnioski zostały przesłane przez lekarza do NFZ. Po zakończeniu rehabilitacji stacjonarnej może być ona kontynuowana w pobliżu miejsca zamieszkania rolnika.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie