Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rolnicy chcą jechać na stolicę. Kujawsko-pomorscy wolą rozmawiać

Lucyna Talaśka-Klich
Tak, dwa lata temu, rolnicy protestowali w Łodzi. Stu gospodarzy walczyło wówczas o podniesienie minimalnych cen skupu trzody chlewnej i mleka, a także o możliwość sprzedaży bezpośredniej w miastach
Tak, dwa lata temu, rolnicy protestowali w Łodzi. Stu gospodarzy walczyło wówczas o podniesienie minimalnych cen skupu trzody chlewnej i mleka, a także o możliwość sprzedaży bezpośredniej w miastach Paweł Lacheta Polska Press
Na dziś OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych - pod wodzą Sławomira Izdebskiego - zaplanował protest w Warszawie. Chodzi m.in. o efekty walki z ASF-em.

- Kilku rolników z naszego regionu zastanawiało się nad udziałem w tym proteście, ale po zastanowieniu zrezygnowali - powiedział wczoraj Janusz Walczak, przewodniczący NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” Województwa Kujawsko-Pomorskiego, w drodze do Warszawy.

Nie jechał jednak po to, żeby w stolicy przygotować się do protestu, ale na posiedzenie sejmowej komisji rolnictwa, by opowiedzieć o problemach gospodarzy: - Na przykład o kłopotach związanych z afrykańskim pomorem świń (ASF-przyp.red.), pomysłami dotyczącymi zakazania uboju rytualnego lub likwidacją ferm zwierząt futerkowych.

W postulatach także o tym

Tego dotyczą także postulaty Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych - m.in. likwidacji ASF w Polsce poprzez odstrzał sanitarny i bioasekurację wg. projektu OPZZ, który nie uderzałby w małe gospodarstwa rodzinne.

Przypominamy:**Rolniczy OPZZ straszy protestami. Marsz gwiaździsty na Warszawę?**

Biuro OPZZRiOR informuje, że inne z postulatów dotyczą np. przyjęcia ustawy Prawo łowieckie autorstwa rolniczego OPZZ (chodzi m.in. o większe prawa właścicieli gruntów, na których jest prowadzona gospodarka łowiecka, inne zasady dot. wypłaty odszkodowań), wycofania projektu ustawy zakazującej hodowli zwierząt futerkowych oraz uboju rytualnego. Kolejne dotyczą: akazu egzekucji komorniczych do czasu przyjęcia programu oddłużeniowego dla rolnictwa, pomocy w realizacji budowy platformy sprzedażowo-zakupowej dla rolników w ramach sprzedaży bezpośredniej (w sklepach) i wprowadzenia projektu ustawy obniżającej wiek emerytalny dla rolników (tj. 55 dla kobiet oraz 60 dla mężczyzn).

Strefa AGRO Kujawsko-Pomorskie także na Facebooku. Dołącz do nas!

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych domaga się także połączenia ministerstw: rolnictwa i środowiska, a nawet dymisji ministrów: Krzysztofa Jurgiela oraz Jana Szyszki.

Przekażą petycje

Rozpoczęcie protestu zaplanowano na godz. 11, przed budynkiem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Protestujący chcą złożyć petycje na ręce ministra rolnictwa a później także zamierzają przemaszerować przed siedzibę PiS-u, by petycję przekazać Jarosławowi Kaczyńskiemu.

- Uważam, że niektóre postulaty OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych są słuszne, ale to jeszcze nie powód, by wyprowadzać rolników na drogi dopóki można o tych problemach rozmawiać - dodaje Walczak.

- Polskim rolnikom nie jest tak dobrze jak twierdzą przedstawiciele rządu - mówi Ryszard Kierzek, prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej. - Ten rok był dla gospodarzy ciężki m.in. ze względu na złą pogodę, która przełożyła się na ich dochody. Problemów nie brakuje: ASF przekroczył Wisłę, na rynku trzody chlewnej znowu widoczne jest załamanie cenowe, Chińczycy przejmują ubojnie w Polsce, a rząd na to nie reaguje. W kolejnych latach rolnicy mogą odczuwać skutki zmian w prawie wodnym, gospodarze są coraz częściej kontrolowani. Przyszły rok zapewne także nie będzie łatwy, ale - póki co - nie ma powodów do protestów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Rolnicy chcą jechać na stolicę. Kujawsko-pomorscy wolą rozmawiać - Gazeta Pomorska

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki