Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rolnictwo. Z mleczarstwem nie będzie tak źle.

Barbara Kociakowska [email protected]
Rolnictwo. Z mleczarstwem nie będzie tak źle.Komisja Europejska zapewnia, że produkcja mleka nadal będzie się opłacać. Nie należy obawiać się rozregulowania rynku, bo zapotrzebowanie na mleko na rynkach światowych znacznie wzrośnie.
Rolnictwo. Z mleczarstwem nie będzie tak źle.Komisja Europejska zapewnia, że produkcja mleka nadal będzie się opłacać. Nie należy obawiać się rozregulowania rynku, bo zapotrzebowanie na mleko na rynkach światowych znacznie wzrośnie.
Podlascy rolnicy obawiają się, że po zniesieniu kwot mlecznych nastąpi spadek cen mleka. Unia Europejska uważa, że perspektywy dla mleczarstwa są dobre.

Trzeba dodać, że ma na myśli prognozy długoterminowe. Bank Gospodarki Żywnościowej podaje (za raportem Komisji Europejskiej), że w latach 2012-22  perspektywy dla unijnego sektora mleczarskiego są dość korzystne .
Czym KE to argumentuje? Jej zdaniem wysoki popyt na rynkach światowych na przetwory mleczarskie  będzie sprzyjał eksportowi z krajów UE. A to powinno ustabilizować ceny artykułów mlecznych.

Pierwsze dwa lata będą najtrudniejsze
– Poza tym według Komisji Europejskiej, po zniesieniu kwot mlecznych, nie należy się spodziewać dużego wzrostu produkcji mleka, gdyż większość państw i tak nie wykorzystuje swoich mlecznych limitów – mówi Marta Skrzypczak, analityk BGŻ.
Jednak jej zdaniem, należy się liczyć się z tym, że zaraz po zniesieniu kwot, ceny mleka spadną.
– Przez pierwsze dwa lata mleko może być tańsze – tłumaczy Marta Skrzypczak. – Później jego cena znowu pójdzie w górę.

Dlaczego tak się będzie działo? W niektórych krajach z północy Europy, np. w Polsce, Holandii, Irlandii produkcja mleka  z pewnością wzrośnie od razu po zniesieniu kwot. Natomiast kraje z południa Europy, gdzie są gorsze warunki do produkcji mleka, nie sprostają rosnącej konkurencji i będą  produkować coraz mniej.
– Dlatego od 2016 r. powinien mieć miejsce wzrost cen mleka – tłumaczy Marta Skrzypczak. Toteż w perspektywie długookresowej nie powinniśmy odczuć spadku cen mleka – dodaje Marta Skrzypczak.

Sery będą miały wzięcie
Z raportu KE wynika, że najlepsze perspektywy rysują się w odniesieniu do serów i odtłuszczonego mleka w proszku. W przypadku obu tych produktów udział UE w całkowitym, światowym eksporcie zwiększy się do 32 proc. Największy wzrost importu serów nastąpi w Stanach Zjednoczonych (o 65 proc. – pomiędzy 2012 a 2022 r.), krajach Bliskiego Wschodu (o 55 proc. w analogicznym okresie) oraz Rosji (o 33 proc.). Natomiast sprzedaż odtłuszczonego mleka w proszku  na rynki zagraniczne będzie napędzana dynamicznie rosnącym importem ze strony Chin (przyrost o 90 proc.), Egiptu (o 36 proc.) czy Algierii (o 23 proc.).

Jednak nie przed wszystkimi produktami mleczarskimi rysuje się tak dobra perspektywa. Na przykład eksport unijnego masła i pełnego mleka w proszku wzrośnie jedynie nieznacznie. Wprawdzie popyt na pełne mleko w proszku będzie prawdopodobnie dość dynamicznie rósł, szczególnie w Chinach i innych krajach Azji, niemniej skorzysta na tym przede wszystkim region Oceanii, znacznie bardziej konkurencyjny cenowo.

Powyższe prognozy zostały opracowane przy założeniu utrzymywania się w najbliższej przyszłości relatywnie słabego euro wobec dolara i jego stopniowemu, powolnemu umacnianiu się, począwszy od 2015 roku. Zagrożeniem dla realizacji szacunków KE jest światowe spowolnienie gospodarcze.

Wzrośnie wydajność krów
Według autorów raportu pomiędzy 2011 a 2022 r. produkcja mleka w UE-27 zwiększy się o 5 proc. – do 159,3 mln t, w tym skup surowca przez mleczarnie o 5,9 proc. – do 147 mln ton. Spadnie natomiast zużycie mleka w gospodarstwach rolnych – o 4,9 proc. do 12 mln t. To ostatnie zjawisko będzie przede wszystkim efektem zwiększenia towarowości produkcji mleka w krajach UE-12 (czyli tych, które przystąpiły do Unii po 2004 r.).

Wzrost produkcji ma być głównie wynikiem rosnącej wydajności mlecznej krów. Zgodnie z założeniami KE, w 2022 r. wyniesie ona średnio 7200 kg na krowę, tj. będzie o 5 proc. wyższa niż w 2011 roku.  Z kolei pogłowie krów mlecznych zmniejszy się w całej UE o 3 proc. – do 22,2 mln sztuk.

Obecna projekcja zakłada, że w ostatnim roku obowiązywania kwot mlecznych (2014 r.) dostawy mleka dla Wspólnoty będą o 6 proc. niższe, od przyznanych kwot, w tym w krajach UE-15 o 4 proc., zaś w krajach UE-12 o 15 proc. Dla porównania w sezonie 2007/2008 niewykorzystane zostało 1,6 proc. kwot (2,2 mln t), zaś w 2011/2012 – 4,7 proc. (7 mln t).
Z tego też względu KE stoi na stanowisku, że zniesienie systemu kwotowania będzie miało bardzo ograniczony wpływ na unijny sektor mleka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Rolnictwo. Z mleczarstwem nie będzie tak źle. - Kurier Poranny

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki