Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rodzaje kotłów służących do centralnego ogrzewania

.
Wybór urządzenia grzewczego do domu jednorodzinnego jest bardzo trudny. Pod uwagę należy wziąć rodzaj paliwa, koszty urządzenia oraz eksploatacji urządzenia, a także ilość produkowanych spalin i substancji smolnych. Obecnie bardzo popularne są urządzenia, które produkują małą ilość spalin. Państwo Polskie zaczyna wdrażać normy ekologiczne, które powinny spełniać wybrane kotły i piece centralnego ogrzewania. Przewiduje się, że za klika lat każdy z właścicieli domów jednorodzinnych będzie musiał pozbyć się starych kotłów na rzecz ekologicznych i nowoczesnych kotłów centralnego ogrzewania.

Obecnie na rynku znajdziemy urządzenia służące do centralnego ogrzewania takie jak:

  • kotły gazowe i olejowe
  • kotły na paliwo stałe
  • kotły elektryczne

Kotły gazowe i olejowe – charakterystyka

W skład kotłów gazowych i olejowych wchodzą kotły jednofunkcyjne, dwufunkcyjne, z zamkniętą i otwartą komorą spalania.
Kotły jednofunkcyjne wytwarzają ciepło na potrzeby instalacji centralnego ogrzewania. Produkują one ciepłą wodę, która jest dostarczana do grzejników i nie może być wykorzystywana do celów użytkowych. Woda ogrzewana w kotle jest kierowana automatycznie do instalacji c.o. Reasumując wytwarzanie ciepłej wody jest potrzebne jedynie do ogrzewania budynku.

Kotły dwufunkcyjne produkują ciepło zarówno na cele grzewcze oraz przygotowują ciepłą wodę do celów użytkowych. Dużo chętniej są kupowane od kotłów jednofunkcyjnych. Występują na rynku w różnych modelach, które różnią się między sobą konstrukcją.

Wiele urządzeń wielofunkcyjnych przygotowuje ciepłą wodę w sposób przepływowy. Natychmiast po odkręcaniu kranu z ciepłą wodą uruchamiany jest przepływ wody przez kocioł i następuje jej ogrzewanie. Innym wariantem urządzeń wielofunkcyjnych są kotły posiadają wbudowany zasobnik na ciepłą wodę. Zasobnik jednak nie gromadzi zbyt dużej ilości ciepłej wody i w sytuacjach zapotrzebowania na większą ilość wody – grzana jest ona w sposób przepływowy.

Kotły z otwartą komorą spalania działają pobierając powietrze z pomieszczenia, dzięki któremu dochodzi do spalania gazu. W celu dobrego użytkowania takiego kotła należy przygotować specjalne pomieszczenie ze sprawnie działającą wentylacją oraz podłączenia do komina.

Kotły z zamkniętą komorą spalania mogą być montowane w każdym pomieszczeniu. Podobnie jak kotły z otwartą komorą pobierają powietrze, ale z zewnątrz budynku i dostarczają je specjalnym przewodem powietrzno-spalinowym. Po za tym nie potrzebują odpowiedniego komina, ponieważ produkowane spaliny wychodzą na zewnątrz budynku.

Kotły na paliwo stałe - charakterystyka

Kotły na paliwo stałe różnią się od siebie rodzajami paliwa, mogą spalać one: węgiel kamienny i brunatny, koks, brykiety węglowe, koksowe, brykiety z węgla brunatnego, węgiel drzewny, a także biomasę. Obecnie najpopularniejszym rodzajem kotłów na paliwo stałe są kotły automatyczne wykorzystujące paliwo zwane biomasą. Kotły automatyczne doskonale spalają paliwo wytworzone z np. słomy, drewna, trocin, wiór, pestek owoców i pelletów.

Kotły automatyczne na paliwa stałe różnią się nieco między sobą ze względu na wykorzystywane paliwo:

  • kotły na koks i węgiel kamienny – występują w formie kotłów ze spalaniem górnym i dolnym. Modele mające spalanie górne są nieco tańsze, ale jednocześnie odznaczają się mniejszą sprawnością. Kotły ze spalaniem dolnym są to kotły automatyczne, które są dużo wygodniejsze w użytkowaniu, mają możliwość regulacji, a paliwo w nich może być rzadziej uzupełniane.
  • kotły na groszek węglowy – charakteryzują się posiadaniem specjalnego elementu nazywanego, jako palnik retortowy. Kotły na groszek węglowy to kotły automatyczne, które wymagają mniejszej ilości pracy, ponieważ paliwo samodzielnie jest transportowane za pomocą podajnika.
  • kotły na drewno – występują w różnych wariantach i często określane są, jako kotły automatyczne, ponieważ potrafią osiągnąć wysoką sprawność dochodzącą nawet do 100% mocy nominalnej. Paliwo w tych kotłach automatycznych wystarczy dołożyć raz lub dwa razy na dobę.
  • kotły na pellet – to kotły automatyczne cieszące się największa innowacyjnością i wykorzystaniem nowych technologii, paliwem w kotłach automatycznych na pellet jest granulat produkowany ze sprasowanych odpadów drzewnych.
  • Kotły automatyczne na biomasę odznaczają się wysokim wskaźnikiem spalania. Dodatkowo produkują bardzo małą ilość zanieczyszczeń oraz szkodliwych związków. Kotły automatyczne na biomasę to świetny wybór na urządzenie grzewcze do domu jednorodzinnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki