Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rocznica bitwy i zawody kawaleryjskie w Andrzejewie [WIDEO, ZDJĘCIA]

Mieczysław Bubrzycki
Mieczysław Bubrzycki
Mieczysław Bubrzycki
W Andrzejewie obchodzili 78 rocznicę bitwy z 1939 roku. Były także zawody jeździeckie i pokazy motocyklistów.

W tym roku obchody rocznicy tragicznej bitwy pod Łętownicą i Andrzejewem trwały kilka dni. Po raz pierwszy głównym organizatorem była Biblioteka Publiczna Gminy Andrzejewo, a cykl imprez był dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Główne uroczystości odbyły się w niedzielę 17 września. Rano złożono kwiaty pod pomnikiem w Łętownicy (gmina Szumowo), skąd wystartował także bieg śladami bitwy, zakończony w Andrzejewie.

Zanim rozpoczęła się msza św., można było obejrzeć zbiory militariów udostępnione przez kolekcjonerów. Największą atrakcją była oryginalna armata. Takimi posługiwali się żołnierze polscy walczący z Niemcami.

We mszy św. w kościele w Andrzejewie wzięły udział liczne poczty sztandarowe szkół, jednostek OSP i organizacji kombatanckich. Na czele kroczył poczet sztandarowy jednostki wojskowej w Komorowie, żołnierze z Komorowa zapewnili odpowiednią oprawę tej niecodziennej uroczystości. W ciekawej homilii ks. dr Jerzy Kruszewski, proboszcz parafii w Andrzejewie, nawiązując do niedzielnej ewangelii, mówił o potrzebie przebaczenia.

Na pobliskim cmentarzu, pod mauzoleum poświęconym poległym w bitwie, odbył się apel poległych, oddano też salwę honorową. Niestety, nie było już uczestników bitwy, ale byli członkowie ich rodzin. Wójt Michał Rutkowski powitał ich wszystkich, ale także liczne delegacje, które złożyły kwiaty pod mauzoleum, a także na niedalekim grobie żołnierzy AK i NOW. „Żołnierze, którzy walczyli w 1939 roku, na pewno zasłużyli na naszą pamięć i szacunek. A czy my zasłużyliśmy na to, co oni dla nas zrobili?” - powiedział wójt.

Po uroczystościach przyszła pora na mniej oficjalne imprezy. Swoje maszyny zaprezentowali motocykliści z grupy Stajnia, którzy poprzedniego dnia byli w Kocku. Duże zainteresowanie widzów wzbudziły zawody kawaleryjskie, w których wzięli udział ułani m.in. z Zarąb Kościelnych, Ostrołęki, Kobyłki i Radzymina. Mieli do pokonania dość trudny tor przeszkód i większość z nich zrobiła to w dobrym stylu. Zwycięzca dostał w nagrodę ułańską szablę.

W dniach poprzedzających uroczystości odbyły się liczne imprezy towarzyszące, m.in. gra terenowa, warsztaty plastyczno-historyczne, spotkanie pasjonatów historii w bibliotece, rajd rowerowy i motocyklowy, ale także widowisko artystyczne „Nazajutrz” pokazane w kościele w Andrzejewie.

Współorganizatorami uroczystości byli: Urząd Gminy w Andrzejewie, Urząd Gminy w Szumowie, Szkoła Podstawowa im. 18 Dywizji Piechoty w Andrzejewie, parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Andrzejewie oraz Towarzystwo Rozwoju Ziemi Andrzejewskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki