Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Roboty zamiast kelnerów będą podawać jedzenie? To jedno z rozwiązań ograniczających kontakt w czasie Igrzysk Olimpijskich w Pekinie

Justyna Madan
Justyna Madan
Roboty zamiast kelnerów będą obsługiwać gości podczas olimpiady w Pekinie
Roboty zamiast kelnerów będą obsługiwać gości podczas olimpiady w Pekinie 123rf
Jeśli do tej pory wydawało wam się, że roboty, inteligentne łóżka i aplikacje kontrolujące każdy ruch to wymysł książek z gatunku science-fiction, będziecie zaskoczeni rozwiązaniami wdrożonymi w miasteczku olimpijskim. Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie rozpoczynają się w piątek, 4 lutego. Roboty zaserwują gościom kawę, obiad i deser. Wszystko po to, aby ograniczyć kontakt tysięcy uczestników tego wydarzenia do minimum. Wszystkiemu winna pandemia.

Samych międzynarodowych sportowców, trenerów, personelu i dziennikarzy będzie w Pekinie ponad 13 tysięcy. Wciąż panująca pandemia zmusiła organizatorów igrzysk to wdrożenia rozwiązań zapewniających maksymalne bezpieczeństwo i niwelowanie rozprzestrzeniania się wirusa do minimum. Co to właściwie oznacza?

Roboty zamiast kelnerów dostarczą jedzenie

W celu powstrzymania rozprzestrzeniania się COVID-19, w stołówce w głównym centrum medialnym Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie zainstalowano zautomatyzowanych kucharzy i kelnerów, którzy przygotują i podadzą jedzenie sportowcom, organizatorom i dziennikarzom.

Jeden robot robi hamburgery, drugi pracuje jako barman. Nie zabraknie robota do przygotowania ryżu, makaronu, zmielenia i zaparzenia kawy czy podania lodów. Można to zobaczyć na krótkich filmikach, które udostępnił m.in. Reuters.

Głodni uczestnicy Igrzysk będą mogli usiąść przy stolikach otoczonych barierami z pleksiglasu i za pomocą aplikacji w telefonie złożyć zamówienie, które następnie będzie opuszczane z góry prosto na stół. Zajmą się tym roboty.

Według państwowej agencji prasowej Xinhua restauracja będzie działać 24 godziny na dobę. Nie zabraknie również lokali z różnorodnymi potrawami, m.in. fast food, dania z kuchni zachodniej i lokalne chińskie przysmaki.

Inteligentny system przygotowywania posiłków i ich obsługi może tutaj nie tylko poprawić efektywność dostarczania posiłków, ale także maksymalnie oszczędzić siłę roboczą i uniknąć nadmiernej interakcji międzyludzkiej w kontekście zapobiegania i kontroli epidemii – podała agencja prasowa Xinhua.

Olimpijskie życie w bańce

A konkretnie w tzw. pętli. Igrzyska będą działać w „zamkniętym systemie zarządzania”. Zamknięty obszar obejmie 25 różnych miejsc, w tym miejsca zawodów i treningów. Uczestnicy Olimpiady będą mogli poruszać się jedynie na obszarach „pętli”, nie będą mogli podróżować poza wyznaczone miejsca, chyba, że będzie to konieczne, a wówczas będzie to możliwe tylko w przygotowanych na tę okazję pojazdach. Brzmi futurystycznie? To nie wszystko!

  • Codzienne testy, zachęcanie do używania maseczek ochronnych, wywiady ze sportowcami w odległości minimum 1,5 metra lub przez szklane panele. Na Igrzyska nie mają wstępu międzynarodowi widzowie, nawet jeśli są to rodziny sportowców.

Zrobotyzowana i inteligentna wizja przyszłości

Warto pamiętać, że Igrzyska, poza sportem są też wizytówką kraju goszczącego. Chiny postanowiły zaprezentować w tym czasie swoje postępy technologiczne. Są to drugie Igrzyska w czasie pandemii, Chiny postanowiły ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa do minimum, stąd pomysł zamkniętej pętli, która zajmuje obszar od lotniska po arenę. Wszędzie rozmieszczono roboty. Jednak roboty to nie wszystkie inteligentne rozwiązania. Jakie jeszcze technologie pojawią się w Pekinie?

  1. Inteligentne łóżka – to nie tylko materace piankowe, które zapamiętują kształt, ale to również łóżka, które monitorują oddech i tętno. Zostały zaprojektowane tak, że mogą wysyłać raporty o zmianach parametrów życiowych trenerom.
  2. Aplikacja „pętli” – Zarówno sportowcy, media, jak i widzowie są zobowiązani do korzystania ze specjalnie opracowanej aplikacji My 2022 już na dwa tygodnie przed wejściem do zamkniętego obszaru. Po wejściu do wioski olimpijskiej uczestnicy przechodzą codzienne testy PCR. Aplikacja śledzi dane dotyczące zdrowia uczestników, informacje o szczepieniach, a także wyniki codziennych testów. Aby opuścić swoje pokoje i podróżować między obiektami, wszyscy wewnątrz pętli muszą otrzymać zielony sygnał oznaczający negatywny wynik PCR w ciągu ostatnich 24 godzin poprzez zeskanowanie ich przepustek.
  3. Tylko 5G - Technologia ta posłuży jako szkielet komunikacji wewnątrz zamkniętej pętli, zasilając wszystko: od szybkiej kolei między Pekinem a wioską olimpijską po autonomiczne minibusy do sprzedaży detalicznej. W wiosce olimpijskiej 5G sprawi, że Internet będzie szybszy dla odwiedzających go sportowców, którzy podobno będą mieli dostęp do serwisów społecznościowych, które są zazwyczaj blokowane w Chinach.
  4. Płatność bezgotówkowa – Nie będzie można używać nie tylko gotówki, ale również kart kredytowych. Igrzyska będą pierwszą okazją na dużą skalę dla odwiedzających spoza Chin do korzystania z nowej waluty cyfrowej tego kraju. Cyfrowa waluta banku centralnego umożliwi chińskim władzom śledzenie przepływu pieniędzy w kraju i ma być też bezproblemowa w użyciu. Sportowcy i trenerzy będą mogli płacić za pomocą opasek na rękę.

Roboty nie są nam obce

W grudniu pisaliśmy o BellaBot, robocie-kelnerze, który dostarcza talerze do stolika, mówi w kilku językach, a nawet śpiewa „sto lat”. BellaBot jest testowany w poznańskich i podpoznańskich restauracjach. Czy wkrótce roboty zastąpią ludzi już na stałe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Roboty zamiast kelnerów będą podawać jedzenie? To jedno z rozwiązań ograniczających kontakt w czasie Igrzysk Olimpijskich w Pekinie - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki