MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rewolucja podatkowa: 3.02.2020 r. Mikrorachunek podatkowy uprości rozliczenia, ale najpierw namiesza. Inne zmiany - musisz je znać

AIP
Zobowiązania podatkowe z tytułu CIT, VAT oraz PIT powstałe przed 31 grudnia 2019 roku, które będą regulowane począwszy od 1 stycznia 2020 r., podlegają wpłacie na indywidualny mikrorachunek podatkowy.
Zobowiązania podatkowe z tytułu CIT, VAT oraz PIT powstałe przed 31 grudnia 2019 roku, które będą regulowane począwszy od 1 stycznia 2020 r., podlegają wpłacie na indywidualny mikrorachunek podatkowy. Lucyna Nenow / Polska Press
Rok 2020 z całą pewnością przyniesie wiele zmian w zakresie podatków. Na rewolucję w podatkach muszą przygotować się niemalże wszyscy podatnicy, zarówno osoby fizyczne, podmioty prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą jak i osoby prawne. Już od początku 2020 r. ustawodawca przewidział zmiany między innymi w zakresie zastąpienia deklaracji VAT-7 i VAT-7K plikiem JPK_VAT, zapłaty zobowiązań wyłącznie na konto z białej listy, obowiązku uiszczania VAT, PIT i CIT na mikrorachunek podatnika czy możliwości wystawienia faktury tylko do paragonu, na którym jest NIP.
  • Podatnicy wygenerowali 2,4 mln mikrorachunków podatkowych
  • Numer swojego mikrorachunku podatkowego możesz sprawdzić na stronie podatki.gov.pl lub w dowolnym urzędzie skarbowym.
  • Odnotowaliśmy 5,9 mln odwiedzin na stronie generatora oraz 2,4 mln wygenerowanych mikrorachunków.
  • Pamiętaj o sprawdzeniu swojego mikrorachunku przed terminem płatności podatku.

Mikrorachunek podatkowy

Już od 1.01.2020 roku zobowiązania podatkowe PIT, CIT, VAT będą płacone na indywidualny mikrorachunek podatkowy. Indywidualny mikrorachunek podatkowy jest rachunkiem przypisanym do danego podatnika, pracodawcy – płatnika, służącym do wpłat z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) oraz osób prawnych (CIT), a także podatku od towarów i usług (VAT). Zgodnie z przepisami mikrorachunek podatkowy będzie funkcjonował od 1 stycznia 2020 roku. Zobowiązania podatkowe z tytułu CIT, VAT oraz PIT powstałe przed 31 grudnia 2019 roku, które będą regulowane począwszy od 1 stycznia 2020 r., podlegają wpłacie na indywidualny mikrorachunek podatkowy.

Indywidualny rachunek podatkowy, czyli tzw. mikrorachunek podatkowy, służy do wpłat podatków PIT, CIT i VAT (z wyłączeniem karty podatkowej, VAT-14, VAT w imporcie). Na mikrorachunek podatkowy wpłacisz także odsetki za zwłokę powstałe od zaległości podatkowych w PIT, CIT i VAT oraz koszty upomnienia.

Numer mikrorachunku możesz sprawdzać wielokrotnie na stronie podatki.gov.pl, zawsze otrzymasz ten sam numer mikrorachunku, który został nadany tylko tobie.

Do wygenerowania mikrorachunku niezbędne jest podanie identyfikatora podatkowego dlatego upewnij się, który identyfikator jest dla ciebie właściwy.
Twoim identyfikatorem jest PESEL, jeśli jesteś osobą fizyczną:

nie prowadzisz działalności gospodarczej
lub nie jesteś zarejestrowanym podatnikiem VAT
Twoim właściwym identyfikatorem jest NIP, jeśli:

prowadzisz działalność gospodarczą lub jesteś podatnikiem VAT
lub jesteś płatnikiem podatków, składek na ubezpieczenie społeczne i / lub zdrowotne.
Z NIP skorzystasz również np. gdy pracujesz na umowę o pracę i zatrudniasz nianię lub ogrodnika, za których opłacasz składki ZUS.

W kontaktach z urzędem skarbowym posługuj się tylko jednym, właściwym dla ciebie, identyfikatorem podatkowym i wpłacaj podatki na jeden mikrorachunek podatkowy, wygenerowany dla tego identyfikatora.

NIP na paragonie

Kolejna ważna zmiana wprowadzona 01.01.2020 roku dotyczy obowiązku umieszczania numeru NIP na paragonie. Tylko taki paragon będzie stanowił podstawę do wystawienia faktury. Sprzedawca nie będzie miał prawa wystawienia faktury do paragonu, który nie będzie zawierać numeru NIP nabywcy, pomimo zgłoszenia takiego żądania przez kupującego w ustawowym terminie.

JPK_VAT

Rok 2020 przyniesie rewolucję w podatku od towarów i usług. Nieaktualna stanie się deklaracja VAT, która zostanie zastąpiona plikiem JPK_VAT. Obowiązek składania deklaracji i informacji o ewidencji w nowym formacie JPK_VAT będzie obowiązywał:
•od 1 kwietnia 2020 r. - dużych przedsiębiorców,
•od 1 lipca 2020 r. - pozostałych podatników VAT.

Wykaz podatników VAT

Od stycznia 2020 roku, każdy podatnik będzie zobowiązany do zweryfikowania numeru rachunku bankowego swojego kontrahenta. Jeśli numer podany przez kontrahenta nie będzie znajdował się tzw. białej liście wówczas podatnik nie będzie miał możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu tej kwoty lub części tej kwoty, która została zapłacona na rachunek inny niż podany w wykazie udostępnionym przez ministerstwo. Ponadto podatnik będzie ponosił ryzyko odpowiedzialności solidarnej ze swoim kontrahentem za zaległości podatkowe, jeśli nie zapłaci on należnego podatku VAT od transakcji.

Omówione zmiany są tylko prologiem zmian wprowadzonych przez ustawodawcę. Bez wątpienia rok 2020 będzie okresem przełomowym w zakresie regulacji podatkowych. Pokłosiem nowych regulacji jest szereg przewidzianych sankcji, które będą nakładane na nieprzygotowanych do rewolucji podatników.

Aleksandra Kocemba z kancelarii Lubasz i Wspólnicy

Ferie zimowe lub urlop zimowy z Kartą Dużej Rodziny - gdzie i jakie zniżki. Komu przysługuje karta, jak długo można z niej korzystać, gdzie i jak wyrobić. Wszystkiego o Karcie Dużej Rodziny i aktualnych zniżkach do wiesz się po prostu klikając w ten tekst!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rewolucja podatkowa: 3.02.2020 r. Mikrorachunek podatkowy uprości rozliczenia, ale najpierw namiesza. Inne zmiany - musisz je znać - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki