Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewolucja czai się za rogiem. Rewolucja 4.0. Co to takiego?

Mieczysław Bubrzycki
archiwum TO
Dziennikarz "Tygodnika Ostrołęckiego"

Zanim w środę 2 października 2019 pojechałem do FORTE na kolejne Ostrowskie Forum Rozwoju, niewiele wiedziałem o Rewolucji 4.0. Nie byłem wyjątkiem. Temat to mało znany, który zajmuje naukowców i tylko niektórych z tzw. szarych ludzi. Tych, którzy są ciekawi świata, a ich uwaga skupia się nie tylko na bieżącej polityce i lekturze pasków przesuwających się na dole telewizyjnych ekranów.

Rewolucja 4.0 była jednym z tematów V Ostrowskiego Forum Rozwoju. Niektórzy uczestnicy uznali to za pewną ekstrawagancję i próbę szukania tematów na siłę. Bardzo się mylili. To temat ważny, a nawet bardzo ważny.

Rewolucja 4.0 to coś, co jest nieuchronne, co czai się za rogiem, a co wiąże się z lawinowym rozwojem techniki, komputeryzacją, robotyzacją, upowszechnianiem sztucznej inteligencji. To dotknie prawie wszystkich, bo wiąże się z rynkiem pracy.

Jeden z uczestników zaznaczył, że nikt dziś nie jest w stanie określić, jakie zawody będą wykonywać dzieci, które rozpoczęły właśnie naukę w szkole podstawowej. Za kilkanaście lat wielu obecnych zawodów po prostu nie będzie, ale będą zupełnie inne, choć nie wiemy jakie. Niektórzy prognozują nawet, że nowych zawodów będzie więcej niż tych, które znikną z rynku pracy.

Wyobraźmy sobie rodziców, którzy zwykle myślą o przyszłości dzieci, a nawet próbują ją planować. Wielu z nich może w swoich marzeniach obstawić niewłaściwego „konia”, bo zawodu, który sobie wymarzyli, po prostu już nie będzie. A jakie to jest wyzwanie dla szkół? Już dziś szkolnictwo zawodowe nie nadąża za sytuacją na rynku pracy. Czy nadąży, kiedy te zmiany będą coraz szybsze? Czy nie będzie tak, że to firmy, które będą musiały iść szybko za postępem, najpierw będą kształcić pracowników, a dopiero potem ich zatrudniać? Nie jest też wykluczone, że zmiany w gospodarce będą tak szybkie, że każdy z pracowników w swojej karierze będzie musiał wielokrotnie zmieniać zawód.

Ponadto praca na etacie może stać się prawdziwym rarytasem, bo wiele firm będzie wykonywać ograniczone czasowo zadania i do tych zadań będzie zatrudniać ludzi. Są też jednak tacy naukowcy, którzy twierdzą, że w nowych realiach będziemy też krócej pracować, a nasza praca będzie lepiej opłacana. Nie zawsze moje myśli o niedalekiej już emeryturze są optymistyczne. Robi mi się jednak lżej na sercu, kiedy pomyślę, że nie będę już musiał brać osobistego udziału w tej Rewolucji 4.0.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki