Rewolucja 4.0 właśnie się dzieje. Jednak jesteśmy dopiero na początku zmian

Redakcja
- Jeśli myślimy dzisiaj co jest polską marka, to z całą pewnością jest to jakość polskiego informatyka i jakość polskiego inżyniera- mówiła minister Emilewicz.
- Jeśli myślimy dzisiaj co jest polską marka, to z całą pewnością jest to jakość polskiego informatyka i jakość polskiego inżyniera- mówiła minister Emilewicz. Marek Szawdyn
Udostępnij:
Czwarta rewolucja dzieje się właśnie teraz, na naszych oczach. Polska zdobywa przewagę dzięki wysokiej jakości usługom informatycznym i wybitnym informatykom- mówiła Jadwiga Emilewicz podczas konferencji „Przedsiębiorczość, technologie, rozwój. Polsko 100 lat”. Jednocześnie eksperci zaznaczyli, że rozwój technologiczny jest znacznie szybszy niż rozwój społeczny, rozwój norm, rozwój zmian prawa, zmian organizacji i instytucji w których funkcjonujemy.

- Jeśli myślimy dzisiaj co jest polską marka, to z całą pewnością jest to jakość polskiego informatyka i jakość polskiego inżyniera. To dzisiaj stanowi o naszej konkurencyjnej przewadze. Paliwo, które paliliśmy przez pierwsze lata transformacji- tania siłą robocza, możemy spokojnie powiedzieć, że odeszło do historii. Przed nami wielkie wyzwania. Rewolucja 4.0 się dzieje- mówiła podczas konferencji Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

Szefowa resortu zaznaczyła, że posiadamy gospodarkę opartą na małych i średnich firmach, które z jednej strony są najbardziej elastyczne i w sytuacjach kryzysu, zmiany koniunktury gospodarczej najłatwiej się dostosowują do zmiany, ale z drugiej strony aby inwestować w nowe technologie, mają stosunkowo najmniejsze moce do tego. - Dzisiaj naszym wyzwaniem jest stworzenie dobrego mostu pomiędzy doskonałymi informatykami, którzy rozumieją tę zmianę i którzy ją projektują dzisiaj dla całego świata a małymi i średnimi przedsiębiorcami- dodała.

Przeczytaj także:

Jej zdaniem ogromnym wyzwaniem jest pozyskanie i wyszkolenie kolejnych ekspertów. - Biorąc pod uwagę dane firm, z których wynika, że około 400 tys informatyków będzie rekrutowanych w przyszłym roku w Polsce, a wiemy, ilu jest studentów na kierunkach informatycznych i wiemy, jak duże są niedobory, to jest nasze największe wyzwanie – dodała. Jak ministerstwo chce rozwiązać ten problem? Poprzez promocję kierunków informatycznych wśród licealistów oraz poprzez świadomą, suwerenną, odpowiedzialną politykę imigracyjną

- Cyfryzacja i wprowadzanie nowych technologii do biznesu to klucz do zbudowania efektywnej Gospodarki 4.0. Inteligentny rozwój potrzebuje dobrego zaplecza, czyli nowoczesnej infrastruktury - tłumaczył Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska. - Eksperci szacują, że uruchomienie i sku­teczne wykorzystywanie sie­ci 5G może znacząco podnieść polskie PKB. Cieszę się, że Orange Polska rozbudowując sieć światłowodową oraz testując w swojej sieci mobilnej możliwości 5G, poprzez inwestycje przyczynia się do tworzenia nowoczesnej polskiej gospodarki- podsumował.

Przez te 100 lat postęp technologiczny był bardzo szybki. Elektryfikacja, początek rewolucji informacyjne. Można powiedzieć, że coraz szybciej powstają nowe technologie i ten postęp technologiczny wydaje się coraz szybszy. Dlatego należy się spodziewać, że zmiany w kolejnych 100 latach będą znacznie większe, niż to, co przez ostatnie 100 lat obserwowaliśmy- tłumaczył w rozmowie z AIP dr Dominik Batorski, badacz zmian społecznych i gospodarczych związanych z upowszechnieniem nowych technologii z Uniwersytetu Warszawskiego, jeden z prelegentów konferencji.

- Niestety rozwój technologiczny jest znacznie szybszy niż rozwój społeczny, rozwój norm, rozwój zmian prawa, zmian organizacji i instytucji w których funkcjonujemy. Będzie pojawiał się szereg wyzwań, wyzwań związanych z przemianami na rynku pracy. Coraz więcej zawodów będzie zastępowanych przez pracę maszyn i oprogramowania. Będzie to rodziło szereg problemów, konieczność dostosowania zmiany kompetencji i zmiany wykonywanych zawodów, niewątpliwie będzie to czas wielkich wyzwań- dodał.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Rewolucja 4.0 właśnie się dzieje. Jednak jesteśmy dopiero na początku zmian - Strefa Biznesu

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie