MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Resort finansów chwali się wynikami sprzedaży obligacji. Świetny lipiec. W sierpniu padnie rekord?

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Sprzedaż obligacji skarbowych w lecie jest wysoka, choć wciąż jeszcze znacznie niższa niż rok temu
Sprzedaż obligacji skarbowych w lecie jest wysoka, choć wciąż jeszcze znacznie niższa niż rok temu Ministerstwo Finansów
W lipcu sprzedaliśmy obligacje oszczędnościowe o łącznej wartości 5,629 mld zł – oświadczył resort finansów. To drugi z rzędu tak dobry wynik sprzedaży tych papierów wartościowych i ponad dwukrotnie lepszy od notowanego w maju. Ale to w sierpniu może zostać pobity rekord sprzedaży. Wiemy dlaczego.

Spis treści

W czerwcu wartość sprzedaży obligacji wyniosła jeszcze więcej niż w lipcu, bo 6,107 mld zł, ale nie tak dawno – w maju inwestorzy pragnący oszczędzać w ten sposób wydali na te papiery wartościowe jedynie 2,437 mld zł. Różnica jest zatem znaczna, choć o rekordach z lata: czerwiec – sierpień 2022 r. (patrz: wykres) raczej nie ma co marzyć. Mimo to resort finansów nastawia się także na bardzo dobry wynik w sierpniu. Wiemy, dlaczego jest na to duża szansa.

Obligacje to lokata bezpieczna, ale bez rekordowej stopy zwrotu

Rok temu, w tym okresie (w sierpniu) udało się sprzedać obligacje Ministra Finansów za ponad sześć miliardów złotych. Co najmniej powtórzenie tego rezultatu może zapewnić specjalny sposób zamiany obligacji. Opisujemy go szczegółowo w dalszej części tekstu, specjalnie dla tych, którzy chcą chronić swoje oszczędności, wykorzystując gwarancje państwowe, ale nie nastawiają się na rekordową stopę zwrotu. Najpierw jednak kilka słów o tym, jakie papiery dłużne najchętniej kupowali inwestorzy w lipcu. Materiał do analizy może być wskazówką dla przyszłych kupujących.

Te papiery wartościowe resortu cieszyły się największą popularnością w lipcu

W lipcu klienci wybierali głównie obligacje jednoroczne o oprocentowaniu zmiennym, których oprocentowanie wynika wprost ze stopy referencyjnej NBP i czteroletnie, których oprocentowanie począwszy od drugiego okresu odsetkowego wyznaczane jest w oparciu o wskaźnik inflacji. Te dwa rodzaje obligacji stanowiły blisko 74 proc. sprzedanych obligacji, co odpowiadało wartości 4,16 mld zł.

Wartość i rodzaj obligacji skarbowych sprzedanych w lipcu:

 • 3-miesięczne (OTS1023) – 59,1 mln zł,
 • 1-roczne (ROR0724) – 2,1 mld zł,
 • 2-letnie (DOR0725) – 192,3 mln zł,
 • 3-letnie (TOS0726) – 775,3 mln zł,
 • 4-letnie (COI0727) – 2,0571 mld zł,
 • 10-letnie (EDO0733) – 409,3 mln zł.

Warto podkreślić, że najchętniej kupowanymi instrumentami w minionym miesiącu były obligacje jednoroczne – ROR. Nabywcy indywidualni przeznaczyli na ich zakup kwotę 2,1 mld zł (37 proc. udział w strukturze sprzedaży). Zainteresowaniem klientów cieszyły się także obligacje czteroletnie – COI (37 proc.), ze sprzedażą w kwocie 2,0571 mld zł i trzyletnie – TOS (14 proc.). W dalszej kolejności oszczędzający wybierali obligacje dziesięcioletnie – EDO (siedem proc.) i dwuletnie – DOR (trzy proc.) oraz trzymiesięczne – OTS (jeden procent).

Obligacje rodzinne tylko do kwoty indywidualnego świadczenia wychowawczego

Resort finansów przypomina też o tym, że na zakup obligacji rodzinnych dedykowanych beneficjentom programu Rodzina 500+ przeznaczono kwotę 36,1 mln zł. Warto jednak podkreślić, że ten popularny produkt dedykowany jest wyłącznie osobom otrzymującym świadczenie w ramach programu Rodzina 500+. I został on skonfigurowany specjalnie dla tych, którzy chcą oszczędzać na przyszłe potrzeby swoich dzieci. Beneficjenci programu mogą nabywać ten rodzaj obligacji do wysokości kwoty przyznanego świadczenia wychowawczego. Obligacje rodzinne są dostępne w stałej sprzedaży.

Zamiana obligacji może wykreować wyższą sprzedaż papierów dłużnych państwa

Resort finansów chcąc podnieść wartość sprzedaży obligacji skarbowych, już 24 lipca zakomunikował, że zaoferuje dotychczasowym nabywcom ich korzystną wymianę w sierpniu. Na czym ona polega? Od 26 lipca można przedłużyć oszczędzanie w obligacjach skarbowych. Cena MF nowych obligacji równa się wyższemu dyskontu przy ich wymianie. Resort umożliwia wymienienie całości lub części obligacji bezgotówkowo na nowe papiery wartościowe. Tym samym nowe obligacje będą dostępne po niższej cenie, czyli z tzw. dyskontem.

Ile można zyskać na dyskoncie obligacji, oferowanym przez Ministra Finansów?

MF tak to wymyślił, że zysk z dyskonta rośnie, wraz z dłuższym terminem wykupu obligacji. Na przykład przy jednej dziesięcioletniej obligacji wartej 100 zł dyskont to 60 groszy. Jeśli zatem ktoś kupi 300 obligacji po 100 zł każda, to dodatkowo zyska 180 zł. To jednak maksymalne wyliczenie, bowiem obligacje o krótszym terminie wykupu premiowane są niższym dyskontem.

– Zamiana, oprócz wygody – bezgotówkowej zamiany starych obligacji na nowe, to również możliwość dodatkowego zysku wynikająca z niższej ceny zamiany. W lipcu blisko 33 proc. wszystkich obligacji – o wartości 1,85 mld zł, była nabyta w drodze zamiany – komentuje Sebastian Skuza, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

W sierpniu cena zamiany obligacji, w zależności od rodzaju obligacji, wynosi:

 • 99,40 zł – dla obligacji 10-letnich EDO0833,
 • 99,50 zł – dla obligacji 4-letnich COI0827,
 • 99,60 zł – dla obligacji 3-letnich TOS0826,
 • 99,70 zł – dla obligacji 2-letnich DOR0825,
 • 99,80 zł – dla obligacji 1-rocznych ROR0824,
 • 100,00 zł – dla obligacji 3-miesięcznych OTS1123.

Gdzie i jak można kupić obligacje państwowe?

Wszystkie rodzaje obligacji można kupić w oddziałach PKO Banku Polskiego i Punktach Obsługi Klientów Biura Maklerskiego PKO Banku Polskiego oraz w sieci punktów sprzedaży obligacji Banku Polska Kasa Opieki S.A. Obligacje resortu finansów są również stale dostępne przez internet w serwisach www.zakup.obligacjeskarbowe.pl oraz www.pekao.com.pl/obligacje-skarbowe i aplikacji mobilnej PeoPay. Warto też przypomnieć, że ostatnim dniem składania dyspozycji jest zawsze trzeci dzień roboczy poprzedzający wykup posiadanych obligacji (sobota nie jest dniem roboczym). Resort finansów zwraca też uwagę na to, że im wcześniejsza jest data wykupu posiadanych obligacji, tym mniej czasu na złożenie dyspozycji zamiany.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Resort finansów chwali się wynikami sprzedaży obligacji. Świetny lipiec. W sierpniu padnie rekord? - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki