Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Reporterzy z Armenii będą kręcić film o Polsce

M.Uścińska
Sona Abrahamyan, Nelli Harutyunyan i Krystyna Kuśpit
Sona Abrahamyan, Nelli Harutyunyan i Krystyna Kuśpit M.Uścińska
Jednym z miast, które zostaną pokazane w reportażu będzie Ostrów

Nietypowa wizyta w ostrowskim ratuszu miała miejsce w czwartek, 9 czerwca. Przyjazd do naszego miasta Sony Abrahamyan, Nelli Harutyunyan i Poghosa Mirzojana był związany z chęcią poznania mechanizmów i funkcjonowania demokracji w naszym kraju po transformacji roku 1989 na przykładzie wybranych miast, m.in. Ostrowi.

- Wiemy, jak wygląda życie w Armenii, ale zainteresowało nas to, jak wygląda ono w Polsce - słowa dziennikarski Sony Abrahamyan tłumaczyła Krystyna Kuśpit. - Poza tym, inaczej wygląda życie w stolicy, a inaczej poza nią, dlatego w Polsce oprócz dużych miast, będziemy zwiedzać małe miejscowości i wsie.

Dziennikarki spotkały się z przedstawicielami kilkunastu organizacji pozarządowych związanych m.in. ze sportem i kulturą, a także ze stowarzyszeniami wspierającymi osoby niepełnosprawne i mające problemy z alkoholem. Jak podała tłumaczka, Krystyna Kuśpit, ta ciekawość dotycząca działania stowarzyszeń wynika z faktu, że w Armenii są związki, ale nie ma organizacji.

- Na spotkanie zaprosiliśmy kilkanaście organizacji pozarządowych - mówił burmistrz Władysław Krzyżanowski. - Powstały one w tak dużej liczbie i zaczęły się prężnie rozwijać dopiero po roku 1989, czyli w momencie kiedy rozpoczęła się nasza niepodległość. Część z tych organizacji istniała wcześniej, jednak nie miała pełnej swobody i autonomii, jaką ma teraz.

Na wstępie goście z Armenii zapytali, jakie są najważniejsze wytyczne i cele, którymi kieruje się samorząd, a także o realizowane pomysły i plany na przyszłość. Dziennikarki były szczególnie zainteresowane Ostrowską Inicjatywą Rowerową, Kołem nr 64 Polskiego Związku Wędkarskiego, a także Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych "Iskierka" i stowarzyszeniami abstynenckimi. Były zdziwione, że takie organizacje są dwie, dlatego też pytały, czy w Ostrowi alkohol jest problemem. Zostały zapewnione, że wynika to raczej z łatwiejszego dotarcia do ludzi jako dwa małe stowarzyszenia niż jedno duże. Sona Abrahamyan i Nelli Harutyunyan były ciekawe, na czym polega działalność organizacji i w jaki sposób pomagają one swoim członkom. Pojawiły się też pytania o przystosowanie obiektów miejskich dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

Po spotkaniu w sali konferencyjnej urzędu miasta, zagraniczni goście odwiedzili dwa ostrowskie zakłady: FORTE i Długpol, a także obejrzeli bibliotekę i MOSiR. Potem delegacja pojechała do wsi położonej w gminie Andrzejewo, aby zobaczyć, jak wyglądają nasze gospodarstwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki