Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Relikwie na północnym Mazowszu - cuda, mapa, spis, zdjęcia, wideo (Ostrołęka, Maków Mazowiecki, Ostrów Mazowiecka, Przasnysz, Wyszków)

Robert Majkowski
Fragmenty kości, szat, krople krwi i cuda… Kult relikwii odżywa. To magia czy wiara? Zobacz mapę i spis relikwii na północnym Mazowszu

Największym "wzięciem" na północnym Mazowszu cieszą się chyba relikwie św. Jana Pawła II, którego kanonizację pod koniec kwietnia przeżywała cała Polska. Zrozumiały jest więc fakt, że fizyczny znak obecności Ojca Świętego chciało mieć wiele parafii w kraju.

Zobacz: Przasnysz. W 30. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Modlą się o zdrowie i wyjście z nałogów

Naprzeciw tym oczekiwaniom wspólnot wychodzi kardynał Stanisław Dziwisz, który dysponuje ampułkami krwi papieża Polaka. To właśnie z Krakowa pochodzi większość relikwii Jana Pawła II.

Zobacz: Relikwie św. Jana Pawła II w Brańszczyku (zdjęcia)

- Wierni modlą się do papieża Polaka o zyskanie zdrowia, potomstwo, zgodę w rodzinie, wyjście z nałogów np. pijaństwa - mówi Jan Okuła, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Ostrowi Mazowieckiej. - Znam człowieka, akurat nie z naszej parafii, który uważa, że dzięki wstawiennictwu Jana Pawła II doznał nadzwyczajnej interwencji. W wieku około 40 lat zmagał się z nowotworem, choroba szybko postępowała. Lekarze twierdzili, że czeka go śmierć. Nadzieją była operacja, ale były małe szanse, że się powiedzie. Przeszedł operację.

Od ponad pół roku cieszy się bardzo dobrym zdrowiem.

Wyjątkowe relikwie na północnym Mazowszu

Do kościołów w naszym regionie sprowadzano też relikwie, które można określić jako dosyć rzadkie i przez to ciężko dostępne.

Zobacz: Relikwie Jana Pawła II w Makowie. Zobacz zdjęcia

Do nich zaliczyć można te należące do sławnego stygmatyka św. Ojca Pio (w parafii pw. św. Anny w Jelonkach), franciszkanina św. Antoniego z Padwy, którego proces kanonizacyjny był najkrótszy w historii Kościoła (w parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce) czy relikwie Krzyża Świętego, na którym umarł Jezus Chrystus. Do tych ostatnich wierni mogą się modlić w parafii pw. św. Józefa w Makowie Mazowieckim.

Zobacz: Relikwie Jana Pawła II i Faustyny Kowalskiej w parafii w Rzekuniu (zdjęcia)

A w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Ostrowi Mazowieckiej można spotkać fragment kości św. Stanisława, męczennika, biskupa krakowskiego i jednego z patronów Polski.

Relikwie - dlaczego je czcimy?

Skąd się w ogóle jednak wziął kult relikwii? Tę kwestię wyjaśnia nam ks. dr Wojciech Rzepa z parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Rzekuniu, która na początku października wzbogaciła się o relikwie św. Jana Pawła II i św. Faustyny Kowalskiej.

Zobacz: Relikwie św. Stanisława w kościele św. Wojciecha

- W czasie, gdy żyli, i byli bliscy Chrystusowi, to, jak mówi św. Paweł, ich ciała były świątynią Ducha Świętego - opowiada ksiądz. - Człowiek bliski Bogu, zapraszający Go do swego serca - szczególnie przez sakramenty św. i modlitwę - staje się jego mieszkaniem.

Ponadto chrześcijanie wierzą, że zmarli powstaną z martwych w swoich ciałach. Więc ciało świętych i jego fragmenty są istotną "przestrzenią" zbawienia.

Zobacz: Relikwie Jana Pawła II w Ostrołęce. Zobacz zdjęcia

- Nie jest najbardziej istotna sama rzecz, ale wiara w moc i obecność Bożą - precyzuje ksiądz Wojciech. - Inaczej mielibyśmy do czynienia z myśleniem magicznym, wiarą w moc przedmiotu. A jedyną rzeczywistością w wymiarze duchowym, która powoduje jakiekolwiek skutki, jest Bóg. Nawet więc jeśli mamy do czynienia z falsyfikatem relikwii, ale z prawdziwą wiarą w Boga, to Bóg przychodzi ze swoją łaską. Bardzo łatwo przejść do popkulturowego ich postrzegania, ale jest ono niewłaściwe.

Modliła się do relikwii świętego o zdrowie córki. Pomogło

Pani Irena, od zawsze w parafii pw. św. Antoniego w Ostrołęce, ze wzruszeniem wraca wspomnieniami do momentu, kiedy do "jej kościoła" trafiły relikwie św. Jana Pawła II.

Zobacz: Relikwie Jana Pawła II już w Ostrołęce. Zobacz zdjęcia

- To były dla mnie bardzo ważne dni - opowiada. - Modliłam się do niego o zdrowie córki, która była poważnie chora - mówi pani Irena. - Udało się jej wyjść z choroby. Poczułam ogromną ulgę.

Pani Krystyna, która od 14 lat mieszka w Ostrołęce, również zawierza bez reszty św. Antoniemu.

Zobacz: Ostrów Mazowiecka: Relikwie ks. Jerzego w kościele. Warto też obejrzeć wystawę

- Jest on od zgub - mówi. - Gdy zawodzi mnie pamięć, zwracam się do niego: św. Antoni pomóż mi, bo sama nie dam sobie rady. Relikwie to coś bardzo wzniosłego, budującego człowieka. Tylko przez świętych mogę być bliżej Boga.

O wiele więcej na ten temat przeczytasz w najnowszych wydaniach naszych Tygodników i Głosu Wyszkowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki