MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Reforma systemu szpitali. Adam Niedzielski przedstawił szczegóły ustawy

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Reforma systemu szpitali. Niedzielski przedstawił szczegóły ustawy
Reforma systemu szpitali. Niedzielski przedstawił szczegóły ustawy Adam JastrzęBowski
Profesjonalizacja zarządzania szpitalami, oddłużenie placówek służby zdrowia, większa kontrola państwa przez powołanie Agencji Rozwoju Szpitalnictwa, nowe zasady funkcjonowania sieci szpitali – to założenia przedstawionej w czwartek prze ministra zdrowia reformy polskiego szpitalnictwa.

- Dziś uruchamiamy fundamentalną reformę polskiego szpitalnictwa, przedstawimy do konsultacji projekt ustawy, która na długie lata będzie określała zasady funkcjonowania szpitali, ich restrukturyzacji, modernizacji i rozwoju – przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka.

Szef resortu wyjaśnił, że projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa zawiera zawiera szereg regulacji, mających doprowadzić do tego, że nasz system szpitalnictwa będzie w lepszej kondycji finansowej, będzie zapewniał lepszą jakość świadczeń.

Profesjonalizacja zarządzania szpitalami

- Chcemy także sprofesjonalizować zrządzanie szpitalnictwem (…) Konieczny jest pewien mechanizm koordynacji, pozwalający w skali kraju i regionu prowadzić skoordynowaną politykę, szczególnie w sytuacjach kryzysowych – mówił Niedzielski.

Minister zdrowia wskazał, że zadaniem państwa jest „nadzór właścicielski prowadzony nad szpitalami”. - Pozostawia on wiele do życzenia, chcemy tu zaproponować nowe rozwiązanie w postaci Agencji Rozwoju Szpitalnictwa, która będzie się tym zagadnieniem zajmowała (…) Chcemy, by był wyraźny ośrodek odpowiedzialności za kondycję finansową szpitalnictwa w Polsce – mówił.
Dodał, że resort zdrowia stawia na „jakość zarządzania”. - Chcemy sprofesjonalizować kadrę zarządzającą, wprowadzimy wymóg egzaminu państwowego. Żeby zarządzać tak dużą i kompleksową jednostką jak szpital, nie można opierać się na intuicji – mówił Niedzielski.

Funkcjonowanie sieci szpitali

Niedzielski wskazał, że należy na nowo zdefiniować kwestię zasad funkcjonowania sieci. - To jest naturalna konsekwencja tego, że porządkując cały system szpitalnictwa, musimy także uporządkować zasady funkcjonowania sieci szpitali w Polsce (…) Zmiany, które w tym zakresie zostaną dokonane, będą przede wszystkim brały pod uwagę fakt, że będziemy wycofywali się stopniowo lub zmniejszali skalę finansowania ryczałtowego – tłumaczył.

Dodał, że państwo polskie „ma już środki na to, aby płacić za nadwykonania i realizowane kontrakty”.

Oddłużenie szpitali

Obecny na konferencji wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski mówił, że ustawa zapewni wsparcie w oddłużeniu systemowym. - Wprowadzimy procesy naprawczo-rozwojowe. Powstanie Agencja Rozwoju Szpitali. Obecnie sektor szpitalny generuje ok. 20 mld zł zadłużenia, zadłużenie wymagalne to 2,1 mld zł – stwierdził.

Niedzielski: Pandemia pokazała braki w koordynacji

Adam Niedzielski mówił, że pandemia jest jednym z bardzo poważnych powodów, które przemawiają za zmianą funkcjonowania polskiego szpitalnictwa. - Widzieliśmy wyraźnie w trakcie kolejnych fal, że konieczny jest pewien mechanizm koordynacji. Pewien mechanizm, który pozwala w skali regionu, w skali kraju, prowadzić skoordynowaną politykę, szczególnie w sytuacjach kryzysowych – mówił minister zdrowia.

Wskazał, że zdarzały się przypadki, gdy właściciele szpitali „nie wykazywali się chęcią współpracy przy tworzeniu miejsc covidowych". - Widzimy wyraźnie, że minister zdrowia musi mieć takie instrumenty, które pozwalają taką niechęć i takie bariery przełamywać, bo w tej sytuacji najważniejszym dobrem jest zdrowie Polaków – mówił szef resortu zdrowia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Reforma systemu szpitali. Adam Niedzielski przedstawił szczegóły ustawy - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki