MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Referendum w pierwszym ogólniaku

Katarzyna Wołosz
Czy jesteś za ratyfikacją przez prezydenta Rzeczpospolitej traktatu o przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej z dniem 1 maja 2004 roku? Takie pytanie zostało postawione w szkolnym referendum w sprawie wstąpienia Polski do Unii, które odbyło się 14 kwietnia w I Liceum Ogólnokształcącym im. gen. Józefa Bema w Ostrołęce.

Pomysł przeprowadzenia referendum został zgłoszony przez Centrum Integracji Europejskiej i zatwierdzony przez dyrekcję szkoły.
- Taka zabawa szkolna ma popularyzować wiedzę o Unii i uświadomić młodzieży, która ma ukończone 18 lat, że będzie mogła współdecydować o przyszłych losach Polski - mówi Wojciech Wilczek, organizator szkolnego referendum i nauczyciel prowadzący Szkolne Kółko Europejskie. Głosować mogli wszyscy uczniowie i pracownicy.
Na pytanie czy jesteś za wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej większość odpowiadała, że stanowczo tak. Niektórzy uważają, że nadal za mało mówi się o realnych korzyściach płynących z rozszerzenia i integracji. Może przeprowadzanie takich głosowań we wszystkich szkołach pomogłoby odpowiedzieć na te pytania.
Spośród 812 osób uprawnionych do udziału w referendum w LO głosowało 50,4 proc. czyli 409 osób. Za wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej opowiedziało się 79,9 proc., czyli 328 osób, przeciw było 19,3 proc. - 79 osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki