Potencjał recyklingu szkła
Polska, mimo posiadania odpowiednich możliwości przetwarzania, wykorzystuje jedynie część swojego potencjału recyklingowego. Średnia w Unii Europejskiej wynosi około 70 proc., a w niektórych krajach przekracza nawet 90 proc.
– Z naszych obserwacji, a także z danych wynika, że mamy problem z segregowaniem szkła. Dlatego chcemy poprzez szeroką edukację społeczeństwa doprowadzić do zwiększenia poziomu zbiórki opakowań szklanych z gospodarstw domowych – podkreśliła Anna Kamińska, koordynatorka akcji „Szkło Must Go On”. Kampania ma na celu edukację i zmianę nawyków społeczeństwa w zakresie segregacji szkła.
Z kolei Jakub Tyczkowski, prezes REKOPOL zauważa, że rynek recyklingu szkła mógłby przetworzyć 400 tys. ton stłuczki szklanej więcej w stosunku do tego, co dzisiaj przetwarzamy, czyli już dzisiaj moglibyśmy przetworzyć ponad 1 mln ton szkła. – Niestety, 50 proc. szkła marnujemy, ponieważ źle segregujemy szkło w naszych gospodarstwach domowych – zwraca uwagę.
Wyzwania w segregacji
Jednym z głównych problemów jest niewłaściwa segregacja szkła, co utrudnia proces recyklingu i obniża jego efektywność. – W zielonych pojemnikach lądują przedmioty, które nie nadają się do recyklingu: szklanki, ceramika, porcelana, a nawet całe umywalki. Stanowią one nawet 20 proc. zawartości pojemników na szkło, a to znacząco utrudnia proces recyklingu i obniża jego efektywność – zaznacza Tyczkowski.
– Ponad polowa Polek i Polaków przyznaje bez wahania, że wie, jak segregować szkło, ale nie robi tego, bo im się nie chce. Ankietowani dali się także złapać w pułapki, które na nich zastawiliśmy, dotyczące segregacji poszczególnych opakowań czy materiałów do frakcji, np. potłuczony talerz znalazłby się w dużej mierze we frakcji zielonej, gdzie nie powinien trafić – wskazała z kolei Katarzyna Zalewska z Kantar Polska.
Organizatorzy kampanii „Szkło Must Go On” dążą do wprowadzenia Ogólnopolskiego Dnia Segregacji Szkła. Celem kampanii jest nie tylko zwiększenie ilości przetwarzanego szkła, ale również podniesienie świadomości społecznej na temat znaczenia i korzyści płynących z recyklingu.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
źródło: PAP
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?