Ranking Samorządów 2019. Wąsewo i Małkinia Górna w „50”. Zobacz, jak wypadły inne gminy i miasta z naszego regionu

Mieczysław Bubrzycki
Mieczysław Bubrzycki
Najwyżej w rankingu jest gmina Wąsewo
Najwyżej w rankingu jest gmina Wąsewo Mieczysław Bubrzycki
„Rzeczpospolita” opublikowała XV Ranking Samorządów. Wysoko uplasowały się dwie gminy z powiatu ostrowskiego.

Dziennik „Rzeczpospolita” opublikował XV Ranking Samorządów. W gronie pięćdziesięciu najwyżej notowanych gmin wiejskich znalazły się Wąsewo i Małkinia Górna z pow. ostrowskiego.

Wśród miast na prawach powiatu dość wysoko uplasowała się Ostrołęka.

Co podlega ocenie?

Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej”  obejmuje wszystkie gminy, miasta i miasta na prawach powiatu w Polsce (z wyjątkiem Warszawy). Źródłem danych podlegających ocenie są informacje udostępniane przez Główny Urząd Statystyczny, Ministerstwo Finansów oraz informacje podane przez władze lokalne w specjalnej ankiecie.   

Kryteria oceny Rankingu Samorządów 2019 to około 50 wskaźników dotyczących 2018 roku. Maksymalna liczba punktów, jaką można uzyskać wynosi 100 dla gmin i miast (dla miast na prawach powiatu to 102 punkty). 

W kategorii „trwałość ekonomiczno-finansowa” (maksymalnie 30 pkt.) oceniane są wskaźniki dotyczące: zdolności samorządu do zwiększania dochodów własnych (w tym z podatków) i korzystania z zewnętrznych źródeł finansowania,  efektywności zarządzania finansami czy te dotyczące budowy potencjału rozwojowego. 

W kategorii „trwałość społeczna” (maksymalnie 34 pkt.) oceniane są te obszary działalności samorządów, które mają wpływ na jakość życia mieszkańców oraz budowę tzw. społeczeństwa obywatelskiego. Bierzemy tu pod uwagą zarówno „twarde” dane o wydatkach samorządu (m.in. na usługi w zakresie edukacji, kultury, sportu i rekreację, transportu publicznego) jak i mierzalne efekty tych wydatków (np. miejsca dla dzieci w żłobkach czy przedszkolach), ale też tzw. działania miękkie, których podjęcie nie wymaga dużych nakładów finansowych (np. budżet partycypacyjny, współpraca z organizacjami pozarządowymi). 

W kategorii „trwałość środowiskowa” (maksymalnie 26 lub 28 pkt.) kładziemy nacisk na kwestie związane z ochroną środowiska i dostosowań do zmian klimatycznych. Samorządy mają tu wiele do zrobienia choćby w zakresie gospodarki odpadami, gospodarki wodno-ściekowa, czy redukcja emisji spalin i smogu. 

W czwartej kategorii (maksymalnie 10 pkt.) sprawdzana jest jakość zarządzania urzędem, procesem uchwałodawczym oraz poziom współpracy między samorządami. 

Ranking Samorządów  jest przygotowywany odrębnie dla miast na prawach powiatu, gmin miejskich i miejsko-wiejskich oraz gmin wiejskich. W rankingu nie jest uwzględniane miasto stołeczne Warszawa, ze względu na inny ustrój prawny oraz wielkość.

Miasta na prawach powiatu

Oceną objęto 65 miast na prawach powiatu. Pierwsze miejsce zdobył Sopot, uzyskał 49 pkt.

A oto miejsca najbliższych miast:

  • 29. Ostrołęka – 36,97 pkt
  • 50. Łomża – 23,95 pkt.

Gminy miejskie i miejsko-wiejskie

Ocenie poddano 864 gmin miejskich i miejsko-wiejskich. Najwyżej oceniono Morawicę z woj. świętokrzyskiego – 36,38 pkt.

W pierwszej „300” znalazły się:

  • 52. Wyszków – 23,29 pkt
  • 242. Brok – 13,41 pkt.

Gminy wiejskie

W tym rankingu znalazło się 1548 gmin wiejskich. Najwyżej oceniono gminę Wielka Wieś z woj. małopolskiego – 29,89 pkt.

W pierwszej „300” znalazły się:

  • 38. Wąsewo – 21,24 pkt
  • 42. Małkinia Górna – 20,71 pkt
  • 69. Baranowo – 18,58 pkt
  • 72. Olszewo-Borki – 18,48 pkt
  • 75. Łyse – 18,31 pkt.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie