Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ranking feminizacji samorządów. Ostrołęka na szarym końcu

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
Ranking feminizacji polskich samorządów przygotowało pismo „Wspólnota”

Pismo „Wspólnota” specjalizuje się w tematyce samorządowej. Regularnie tworzy ono rankingi polskich samorządów - w bardzo różnych dziedzinach. W najnowszym „Wspólnota” przyjrzała się udziałowi kobiet we władzach samorządowych - zarówno wykonawczych (wójtowie, burmistrzowie, prezydenci, starostowie, zarządy województw) jak i uchwałodawczych (rady samorządów wszystkich szczebli).

Ranking feminizacji. Jak powstał?

Autorzy pisma sklasyfikowali samorządy według stworzonego przez siebie „wskaźnika feminizacji”. Jak go wyliczyli?

W przypadku gmin, a także miast na prawach powiatu, bierzemy pod uwagę płeć wójta/burmistrza/prezydenta oraz udział kobiet w radzie gminy, a oba czynniki mają tę samą wagę. Przykładowo, jeśli rada składałaby się wyłącznie z mężczyzn, ale wójt był kobietą, to wskaźnik feminizacji dla tej gminy wyniósłby 50 proc. Ale wójt kobieta i połowa kobiet w radzie to wskaźnik na poziomie 75 proc - piszą autorzy zestawienia.

W kategorii „miasta na prawach powiatu” sklasyfikowano 66 samorządów. Ostrołęka znalazła się na przedostatniej pozycji ze wskaźnikiem 4,3 proc.

Spośród wszystkich miast na prawach powiatu mniejszy udział kobiet w samorządzie jest tylko w Białej Podlaskiej.

Przypomnijmy, że w Ostrołęce prezydentem jest mężczyzna, a w 23-osobowej radzie miasta są tylko trzy kobiety – Grażyna Sosnowska, Ewa Szaranek i Ewa Żebrowska-Rosak.

Tylko trochę lepiej było pod tym względem w poprzedniej kadencji - w radzie miasta zasiadały cztery panie: Grażyna Sosnowska, Ewa Żebrowska-Rosak, Irena Nosek i Magdalena Jaworowska.

Co ciekawe stoi w sprzeczności z ogólnopolskim trendem, gdzie udział kobiet w samorządach w kolejnych kadencjach systematycznie rośnie - w przypadku rad gmin wiejskich i wiejsko-miejskich od początku ich istnienia.

Ciekawostka. Liderem zestawienia jest gmina Ogrodzieniec w województwie śląskim. Tam kobiety rządzą wręcz niepodzielnie. Burmistrzem jest kobieta, panie stanowią też zdecydowaną większość w radzie - 11 kobiet na 15 osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki