MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rak piersi. Terapia hormonalna nie zabija wszystkich komórek nowotworowych?

Ewa Zwolak
Rak piersi jest jednym z najbardziej niebezpiecznych nowotworów na świecie.
Rak piersi jest jednym z najbardziej niebezpiecznych nowotworów na świecie. 123rf.com
Rak piersi jest drugą po raku płuc najczęściej rozpoznawaną chorobą nowotworową na świecie. Wybór metody leczenia onkologicznego wymaga określenia, czy mamy do czynienia z rakiem hormonozależnym czy hormononiezależnym. W pierwszym przypadku stosuje się m.in. leczenie hormonalne, którego celem jest zabicie wszystkich komórek nowotworowych, a tym samym zapobieganie nawrotom choroby. Czy jednak terapia hormonalna zabija wszystkie komórki nowotworowe?

Ile kobiet umiera z powodu raka piersi?

Według danych z raportu Krajowego Rejestru Nowotworów rak piersi jest najczęściej diagnozowanym nowotworem wśród kobiet w Polsce, stanowiąc ponad 1/5 przypadków. Według dostępnych obecnie danych z 2016 roku rozpoznano go u ponad 18,6 tysięcy Polek.

Rak piersi jest też na drugim miejscu najbardziej śmiercionośnych nowotworów – z jej powodu umiera corocznie średnio ok. 6,5 tys. kobiet w Polsce. Rak piersi dotyka głównie kobiety pomiędzy 50. a 69. rokiem życia, przy czym w ostatnich latach zaobserwowano wzrost liczby zachorowań wśród kobiet w wieku 20-49 lat.

Wśród czynników ryzyka zachorowania na raka piersi, można wymienić:

  • Wiek powyżej 35. roku życia.
  • Urodzenie pierwszego dziecka po 30. roku życia.
  • Stosowanie środków antykoncepcyjnych przez co najmniej 8-10 lat.
  • Wczesną miesiączkę i późne przekwitanie.

W latach 2003-2005 wśród kobiet ze zdiagnozowanym nowotworem piersi 1-roczne wskaźniki przeżyć wynosiły 93,2 procent, natomiast przeżyć 5-letnich wynosiły 77,2 procent. W 2016 roku z powodu nowotworów złośliwych piersi zmarło ponad 5,8 tysiąca kobiet.

Liczba zgonów z powodu raka piersi na przestrzeni 1980-2016 r.

ROKLICZBA ZGONÓW Z POWODU RAKA PIERSI
19803446
19853446
19904323
19954665
20004712
20055112
20105226
20165816

Źródło danych: Krajowy Rejestr Nowotworów

Sprawdź także:

Rak piersi a terapia hormonalna

Większość, bo około 80 procent diagnozowanych raków piersi to nowotwory hormonozależne, które według Piotra Wysockiego – onkologa z Wielkopolskiego Centrum Onkologii – znacznie lepiej rokują, ponieważ komórki nowotworowe rosną nieco wolniej niż w przypadku raka hormononiezależnego.

Obecność receptorów hormonalnych w komórkach nowotworowych ocenia się na podstawie analizy histopatologicznej. Jest to niezbędny krok przy doborze ukierunkowanego postępowania leczniczego. Jedną z celowanych metod leczenia hormonozależnego raka piersi jest hormonoterapia, której podstawowym celem jest zmniejszenie ryzyka nawrotu choroby i śmierci.

Receptory są substancjami białkowymi, które znajdują się w komórkach. Ich podstawą rolą jest kontrolowanie funkcji komórek przez uwalnianie hormonów – estrogenów i progesteronu.

Wyróżnia się kilka podstawowych typów hormonoterapii stosowanej przy raku piersi, w tym m.in.: antyestrogeny, inhibitory aromatazy i zahamowanie funkcji jajników. Jeszcze do niedawna uważano, że hormonoterapia należy do najskuteczniejszych metod zapobiegania reemisji hormonozależnego raka piersi. Tymczasem odkrycia grupy badaczy zrzeszającej m.in. naukowców z Uniwersytetu w Mediolanie i Imperial College London udowodniły, że terapia hormonalna nie zabija komórek nowotworowych, a jedynie je „usypia’". Według autorów badania komórki takie mogą „podróżować” po całym organizmie i „budzić się” w innych narządach, a co za tym idzie – powodować tzw. nowotwory wtórne. Choć terapia hormonalna wciąż pozostaje jedną z najlepszych metod leczenia raka piersi, dalsze badania trwają.

Rak piersi, jajnika, sromu, trzonu oraz szyjki macicy to nowotwory kobiece, które bywają podstępne trudne do zdiagnozowania w pierwszej fazie choroby. Ich objawy poznasz na kolejnych slajdach.

Te objawy mogą świadczyć o raku szyjki macicy lub piersi. Na...

ŹRÓDŁA:

  1. Wojciechowska U., Czaderny K., Ciuba A., et.al., Nowotwory złośliwe w Polsce w 2016 r. Ministerstwo Zdrowia, Warszawa 2018.
  2. Smaga A., Mikułowska M., Komorowska A., et.al., Rak piersi w Polsce – leczenie to inwesytucja. Polskie Towarzystwo Badań Nad Rakiem, Warszawa 2014.
  3. Pil Hong S., Chan T.E., Lombardo Y., et.al. Single-cell transcriptomics reveals multi-step adaptations to endocrine therapy: www.nature.com/articles/s41467-019-11721-9 [dostęp 06.09.2019]
  4. Cohut M., Breast cancer: Hormone therapy may only put some cells to „sleep” www.medicalnewstoday.com/articles/326226.php [dostęp 06.09.2019]

Więcej leków refundowanych i szerszą opiekę w ramach BCU zapowiedział minister zdrowia Ł. Szumowski:

Sprawdź, jakie są czynniki sprzyjające nowotworom, a także które z nich są realne do wyeliminowania w Twoim przypadku!

Rak piersi jest najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym wśród kobiet – zarówno w Polsce, jak i na świecie. Stanowi on ok. 23 proc. zachorowań na nowotwory u kobiet, co czyni go najczęstszą, ginekologiczną chorobą nowotworową na całym globie. Co ważne, w ostatnich 25. latach współczynnik zachorowań na raka piersi wzrósł aż o 30 proc., w tym zwłaszcza w krajach rozwiniętych. Sprawdź, 10 popularnych mitów na temat raka piersi!

Te mity ciągle się pojawiają wokół raka piersi. Czas z nimi ...

ZOBACZ: Profilaktyka raka piersi w kilku łatwych krokach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rak piersi. Terapia hormonalna nie zabija wszystkich komórek nowotworowych? - Strona Zdrowia

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki