Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Radosny dzień niepodległości

Iza Stańczak
Dźwięki utworów patriotycznych oraz hymnu Polski, odegranego równo w południe przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą OSP rozpoczęły Mszę świętą, która była pierwszym punktem obchodów Święta Niepodległości w Wyszkowie.

Msza odprawiona za ojczyznę i poległych w jej obronie, zgromadziła wielu wyszkowian, przedstawicieli samorządu, kombatantów, uczniów i harcerzy. "Ojczyznę wolną pobłogosław, Panie" - tymi słowami rozpoczął homilię ksiądz Marek Grygorczyk. Wspomniał tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość.
- Tyle pokoleń podążyło drogą narodowego ruszenia. Dziś przyszło nam żyć w czasach, gdzie trudno nam tę wolność mądrze zagospodarować. Trzeba się tego nauczyć na nowo. Człowieczeństwo jest wartością nadrzędną. Każdy człowiek jest ważny, nie tylko ten "ekonomiczny", który wypracowuje dobra ekonomiczne. Otrzymaliśmy wolność, jako dar ale i zadanie - mówił ksiądz Grygorczyk.
Na ulicach Wyszkowa widać było flagi państwowe. Widzieli je również ci, którzy po Mszy św. przemaszerowali na cmentarz parafialny. Modlitwę za poległych poprowadził ksiądz dziekan Waldemar Krzywiński. O zasługach poległych za wolność ojczyzny wspominali także starosta Justyna Garbarczyk oraz historyk Ireneusz Elward. Złożono kwiaty i zapalono znicze przy pomniku zamordowanych w walkach 1920 roku.

Niecodzienny koncert w WOK

Kontynuacją świętowania Dnia Niepodległości w Wyszkowie był koncert w WOK Hutnik. - Tak rzadko używamy symboli narodowych - powiedział dyrektor ośrodka Andrzej Sawicki i poprosił o powstanie zebranych, po czym odegrano hymn państwowy.
Koncert zgromadził liczną widownię. Zajęte były wszystkie miejsca a nawet dostawiono boczne ławki. Zebranych powitał także burmistrz Grzegorz Nowosielski wraz ze szczególnym gościem burmistrzem litewskiego miasta Ejszyszki, Tadeuszem Zimińskim.
Koncert rozpoczął występ chóru szkolnego ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Wyszkowie. Uczniowie przygotowani przez Janusza Wierzbickiego wykonali pieśni legionowe: "Wojenko, wojenko", "Pierwsza brygada", "Ułani, ułani", "Przybyli ułani", "Pierwsza Kkadrowa". I to był jedyny patriotyczny akcent koncertu w "Hutniku". Ostatnia piosenka chóru miała już charakter bardziej rozrywkowy i zmieniła patriotyczny charakter wieczoru, który kontynuowały zespoły Fantazja i Soleczniki z Litwy oraz wyszkowska Sylaba. Dzieci z Ejszyszek śpiewały w kilku językach: polskim, angielskim, mołdawskim, włoskim i litewskim. Śpiewały m.in. polskie piosenki zespołu Varius Manx, Anny Jantar, Edyty Górniak, Kasi Kowalskiej oraz znane zagraniczne przeboje, np. zespołu O-zone, Queen lub Jennifer Lopez. Dynamiczna grupa tańcząca zaprezentowała tańce od flamenco do żywiołowych układów dyskotekowych.
Litewski zespół Fantazja, kierowany przez Elwirę Sawicką działa dopiero od kwietnia tego roku przy Domu Polskim na Litwie. Podziwiany był nie tylko taniec i śpiew, ale może przede wszystkim opanowanie przez dziewczynki języka polskiego. Na widowni słychać było wyrazy uznania. Koncert zwieńczył występ Rewii Sylaba, która jak zwykle pokazała klasę i profesjonalizm w tańcu, barwę i różnorodność w strojach.

Niepodległość z kapustą

Zupełnie inaczej świętowano 11 Listopada np. w Somiance, gdzie część patriotyczna miała miejsce 10 listopada. Obchodom towarzyszył konkurs literacki i koncert słowno-muzyczny w Zespole Szkół, nawiązujący tematyką do patriotycznego wymiaru tego święta.
11 listopada natomiast został zaprezentowany obrzęd związany z lokalną tradycją - kiszenie kapusty. Widowisko zatytułowane "Kiszenie kapusty" przygotowali mieszkańcy Skorek. Tradycja nakazywała mężczyznom wyparzyć i przygotować odpowiednio beczki. Panie i panny natomiast miały kroić kapustę, marchew, przyprawić je solą i majerankiem i we właściwej kolejności wrzucić do beczki. Przy tym nieodłączne było śpiewanie ludowych piosenek o miłości, zamążpójściu, weselu i życiu na wsi. Potem jednemu z chłopców umyto nogi i posadzono go do beczki, by ubijał kapustę. Po zakończeniu pracy zespół zaprosił widownię do wspólnego biesiadowania a nawet tańców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki