MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radni sejmiku przyjęli apel do prezydenta RP o uznanie języka śląskiego

OPRAC.:
Grzegorz Olma
Grzegorz Olma
PAP
PAP
Radni Sejmiku Województwa Śląskiego w poniedziałek (20 maja) przyjęli apel do prezydenta Andrzeja Dudy o uznanie języka śląskiego za język regionalny. Uchwałę zgłoszoną przez klub Koalicji Obywatelskiej poparło 24 radnych, przeciwko było 13, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Radni sejmiku apelują do Prezydenta RP

W apelu napisano, że język śląski jest językiem żywym, który pojawia się m.in. w książkach i spektaklach teatralnych, powstała Rada Języka Śląskiego i trwają prace nad postawą programową do nauczania go w szkołach.

- Bez wsparcia państwa polskiego (...) język śląski nie przetrwa, a przetrwać może tylko dzięki wprowadzeniu edukacji regionalnej, nauki języka do szkół oraz finansowania instytucji kultury, które mają w programie pielęgnowanie śląskich tradycji - napisano w apelu.

Do prezydenta apelują nie tylko samorządowcy

Wcześniej o uznanie języka śląskiego za język regionalny zaapelowali do prezydenta m.in. radni z Katowic i Rudy Śląskiej, a także prezydenci Chorzowa, Katowic, Mysłowic, Rudy Śląskiej, Rybnika, Sosnowca, Świętochłowic i Wodzisławia Śląskiego.
W imieniu ludzi kultury, nauki i mediów list do prezydenta napisał Szczepan Twardoch. Podpisała go m.in. laureatka literackiej Nagrody Nobla Olga Tokarczyk oraz przewodnicząca Rady Języka Polskiego prof. Katarzyna Kłosińska.

Ustawa o języku śląskim czeka na podpis prezydenta

Na mocy ustawy język śląski ma zostać wpisany do ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych jako drugi – obok języka kaszubskiego – język regionalny. Oznacza to m.in. możliwość wprowadzenia do szkół dobrowolnych zajęć z języka śląskiego, montowania dwujęzycznych tablic z nazwami miejscowości, gdzie używanie języka śląskiego deklaruje ponad 20 proc. mieszkańców, dofinansowanie działalności związanej z zachowaniem języka śląskiego czy wprowadzenie do komisji wspólnej rządu i mniejszości narodowych i etnicznych dwóch przedstawicieli osób posługujących się językiem śląskim.
To w sumie ósma parlamentarna próba uznania języka śląskiego za język regionalny lub Ślązaków za mniejszość etniczną, co byłoby równoznaczne z przyznaniem śląszczyźnie statusu języka mniejszości, z czym wiążą się takie same prawa. Ustawę poparły już Sejm i Senat RP.

Podczas spisu powszechnego w 2021 r. narodowość śląską zadeklarowały 596 224 osoby, w tym 236 588 jako pierwszą, a 187 372 jako jedyną. Używanie języka śląskiego w kontaktach domowych potwierdziło 467 145 osób, a spośród nich 54 957 - jako jedynego.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom - fałszywe strony lotniska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera