Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni na "nie". Kolejna sesja nie przyniosła nic nowego

MU
MU
Bardzo możliwe, że wkrótce odbędzie się następna sesja

Niestety, tak duża liczba spotkań w ratuszu nie przekłada się na liczbę podejmowanych uchwał - podczas ostatniej sesji nie przegłosowano pozytywnie żadnej z pięciu omawianych.

Na początku sesji radny Krzysztof Listwon domagał się zdjęcia ośmiu z czternastu punktów porządku obrad. Argumentował to tym, że w porządku obrad sesji nadzwyczajnej powinny się znaleźć punkty dotyczące pilnych, szczególnie ważnych spraw, a jego zdaniem taki punkt jest tylko jeden. Ponadto, przypomniał, że zgodnie ze statutem, rozpatrywanie projektów uchwał odbywa się w dwóch czytaniach: jednym podczas komisji i drugim na sesji. A komisje się nie zbierały, bo "sesje są zwoływane w sposób chaotyczny i nieplanowy, co dezorganizuje pracę rady". Tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach może być jedno czytanie, ale radni muszą wyrazić na to zgodę. Wniósł też o wprowadzenie punktu dotyczącego zlecenia kontroli przeprowadzonych konkursów na stanowiska dyrektorów szkół w 2012 roku w zakresie ich legalności i rzetelności.

Burmistrz nie zgodził się na zdjęcie któregokolwiek punktu obrad, bo jego zdaniem wszystkie mają szczególne znaczenie, a jeśli chodzi o kontrolę konkursów, stwierdził, że nie widzi problemu, aby ona się odbyła, ale nie wyraził zgody na wprowadzenie wniosku teraz, bo niektóre sprawy nie są jeszcze zamknięte i nie ma pełnej dokumentacji. Tym samym komisja rewizyjna nie ma zgody na kontrolę i musi czekać do następnej sesji, aby radni znów zgłosili wniosek.

Po interpelacjach i pytaniach do burmistrza radni przeszli do uchwały w sprawie zmiany budżetu miasta w związku z pojawieniem się w nim dwóch nowych zadań. Jedno dotyczyło projektu realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej pod nazwą "Aktywizacja zawodowa i rozwój kompetencji społecznych osób pozostających bez pracy w Ostrowi Mazowieckiej", a drugie zadanie - przygotowania dokumentacji na termomodernizację dwóch miejskich obiektów.

Mimo że rada miasta podjęła w marcu uchwałę i zgodziła się na realizację zadania przez MOPS, teraz była przeciwna wpisaniu do budżetu środków na projekt.

- Byłem jedynym, który głosował przeciwko tej uchwale - zabrał głos radny Listwon - Wiem, jak wyglądają efekty takich przedsięwzięć. Wszyscy na tym zarabiają, tylko nie bezrobotni, którzy są szantażowani i przymuszani, żeby uczestniczyć w tych projektach.

Krzysztof Listwon, ze względu na brak pierwszego czytania uchwały na komisji, wniósł też o jej odrzucenie w całości. Poparł go Jacek Wilczyński.

- Projekt jest realizowany już od 2011 i trwa trzy lata - tłumaczyła kierownik MOPS, Barbara Kędziora. - Otrzymaliśmy na ten cel środki, ale 10,5 procent wartości to dotacja naszego miasta. Jeśli chodzi o uczestników projektu, tylko w pierwszym roku musieliśmy ich namawiać do udziału, bo nie wiedzieli co to za projekt. Teraz mieliśmy ogromną rzeszę ludzi zdecydowanych na udział, jest też lista osób rezerwowych i to co pan mówi jest szokujące. Mamy już drugą transzę do zapłaty i jesteśmy zobligowani do działania zgodnie z harmonogramem. Bardzo państwa proszę o przyjęcie tej uchwały bo nie wiem, co w przeciwnym razie mam zrobić.

Pojawiły się też pytania dotyczące drugiego zadania: "Termomodernizacja-dokumentacja". Ze względu na to, że nie są zwoływane komisje, radni nie wiedzą, czego dotyczy to zadanie. Uzasadnienie do uchwały także nie zawiera niczego prócz kwoty, jaką ma kosztować zadanie. Pomimo tłumaczeń burmistrza, czego dokładniej dotyczy projekt, większość radnych była przeciwna, argumentując swoją postawę brakiem komisji, na których można by go omówić.

W głosowaniu, 9 radnych opowiedziało się za uchwałą, a 11 była przeciw. Tym samym, nie przychylono się też do prośby Barbary Kędziory i nie przyznano środków dla MOPS. Z tego też powodu nie było potrzeby głosowania nad zmianą Wieloletniej Prognozy Finansowej miasta.

Potem radni zajęli się uchwałą w sprawie regulaminu targowisk miejskich. Ten temat był już poruszany na jednej z wcześniejszych sesji, ale radni odrzucali uchwałę argumentując, że zapisy w regulaminie zezwolą burmistrzowi na swobodę zawierania umów z każdą osoba fizyczną bez kontroli rady miasta. Burmistrz odpierał te ataki zwracając uwagę, że obecnie obowiązująca uchwała jest ślepa i trzeba ją zamknąć, bo mają do niej zastrzeżenia nawet dzierżawcy, którzy wygrywają przetargi na prowadzenie targowisk. Nowy projekt uchwały daje więcej możliwości zarządzania obiektami. I tym razem większość radnych zagłosowała przeciw uchwale.

Radni odrzucili też kolejny wniosek burmistrza o zmianę zapisu w statucie miasta z dwóch wiceprzewodniczących na jednego, a nawet uchwałę dotyczącą zmiany statutu Miejskiego Zakładu Obsługi Jednostek Oświatowych. Zmiana jest związana z przeniesieniem siedziby zakładu z ulicy Warchalskiego na 3 Maja.

Wysłuchano też sprawozdania z działalności Zakładu Energetyki Cieplnej.

Opozycyjni radni poinformowali, że złożyli kolejny wniosek o zwołanie sesji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki