MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pytania do rekrutera. 12 rzeczy, o które warto zapytać podczas rozmowy rekrutacyjnej

AB
Przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej obejmuje m.in. pytania, które chcemy zadać rekruterowi. Zobacz, czego warto się dowiedzieć, zanim zwiążemy swoją przyszłość z daną firmą.
Przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej obejmuje m.in. pytania, które chcemy zadać rekruterowi. Zobacz, czego warto się dowiedzieć, zanim zwiążemy swoją przyszłość z daną firmą.
Rozmowa rekrutacyjna często staje się źródłem stresu. Obawiamy się oceny i nie lubimy być przepytywani. Przed rozmową o pracę warto jednak sporządzić listę pytań, które chcemy zadać rekruterowi. Podpowiadamy, o co warto zapytać w trakcie rozmowy rekrutacyjnej.

Od tego, jak dobrze przygotujemy się do rozmowy rekrutacyjnej, może zależeć to, czy dostaniemy pracę. Nie tylko powinniśmy wiedzieć, czym zajmuje się firma i dział, do którego aplikujemy, ale warto także sprecyzować sobie, czego szukamy w danym przedsiębiorstwie.

Rozmowa kwalifikacyjna nie tylko ma za zadanie przybliżyć rekruterowi naszą wiedzę i umiejętności, ale pozwala ona również kandydatowi dowiedzieć się czegoś więcej o samej firmie. Podczas rozmowy rekrutacyjnej można poznać kulturę pracy i organizacji. To najlepszy moment, aby dowiedzieć się, jakie oczekiwania ma przyszły pracodawca. Dlatego tak ważne jest to, aby przemyśle pytania, które zadamy w trakcie spotkania.

Co roku kontrole PIP wykazują liczne nieprawidłowości związane z pośrednictwem pracy.

Uważaj na sztuczki pośredników pracy. Tak oszukują agencje z...

Przed przyjściem na rozmowę rekrutacyjną warto zastanowić się, czego chcemy się dowiedzieć o potencjalnym miejscu pracy. Mogą zainteresować nas wartości cenione przez organizację czy możliwości rozwoju i awansu. Odpowiedzi na nurtujące nas kwestie warto poszukać, zanim podpiszemy umowę o pracę.

Eksperci Hotel Career wyróżniają pięć etapów rozmowy rekrutacyjnej: tzw. small talk (np. o pogodzie), czas na merytoryczne poznane się (ok. 10 min.), czas na autoprezentację i diagnozę kompetencji zawodowych (ok. 5 min.), czas na pytania do pracodawcy (ok. 10 min.) oraz czas na podsumowanie wyników rekrutacji (ok. 10 min.).

W trakcie części zapoznawczej kandydat do pracy nie powinien zadawać rekruterowi pytań. W tym czasie osoba prowadząca rekrutację powinna wytłumaczyć, jaka jest struktura firmy i co będzie wchodziło w zakres naszych obowiązków. Z kolei w czasie przeznaczonym na autoprezentację mamy za zadanie opisać, co należało do naszych obowiązków, zarysować pokrótce swoją obecną sytuację zawodową, opowiedzieć o swoich mocnych stronach i przedstawić siebie w pozytywnym świetle.

Obecnie można wskazać ponad 30 zawodów deficytowych, gdzie popyt na pracowników jest wyższy niż liczba osób chętnych podjąć pracę na danym stanowisku. (Zawody te są typowane na podstawie danych urzędów pracy w całej Polsce.) Przedstawiamy listę zawodów, w których jest praca.Zobacz kolejne zdjęcia z wykazem zawodów. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

30 zawodów z gwarancją zatrudnienia. Na tych stanowiskach na...

To dobry moment, aby pochwalić się swoimi sukcesami i opowiedzieć o projektach, przy których realizacji braliśmy udział. Ważne jest jednak to, aby nie zagadać rekrutera. W trakcie autoprezentacji można rozwinąć temat kursów, szkoleń i certyfikatów podanych w CV. Nie warto natomiast powielać słowo w słowo treści podanych w curriculum vitae. To raczej czas na to, aby rozwinąć podane informacje.

Dopiero gdy rozmowa rekrtutacyjna zbliża się ku końcowi, przychodzi czas na zadawanie pytań. Może się okazać, że wiele nurtujących nas kwestii zostało już wyjaśnionych. Warto jednak okazać zainteresowanie na końcowym etapie spotkania, wyjść z inicjatywą i dowiedzieć się czegoś więcej o firmie. Można np. dopytać się o dostęp do szkoleń, możliwość nauki języków czy benefity pozapłacowe. Musimy jednocześnie uważać na to, aby nie zrobić wrażenia osoby roszczeniowej, co zdarza się zwłaszcza ludziom młodym, przeceniającym swoje umiejętności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pytania do rekrutera. 12 rzeczy, o które warto zapytać podczas rozmowy rekrutacyjnej - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki