Przemysław Drewniak
Kamil Stoch skoczył w Planicy 251,5 metra, zapewniając reprezentacji Polski miejsce na podium w konkursie drużynowym Pawel Relikowski / Polska Press
W sobotnim konkursie drużynowym w Planicy reprezentacja Polski zajęła trzecie miejsce i jest już bardzo blisko zdobycia Pucharu Narodów dla najlepszego zespołu w sezonie. Najlepszym zawodnikiem zawodów był Kamil Stoch, który w drugiej serii uzyskał 251,5 metra, pobijając rekord Polski w długości skoku. Wygrali Norwegowie przed Niemcami, Austria zajęła 4. pozycję.

Wszystko zaczęło się od sensacyjnego zwycięstwa w Lillehammer – w listopadzie Polacy na norweskiej skoczni niespodziewanie i po raz pierwszy w historii wygrali konkurs drużynowy, obejmując prowadzenie w klasyfikacji Pucharu Narodów. W żadnych z następnych zawodów nie zeszli z podium, a w ostatniej rywalizacji drużynowej w Planicy mieli tylko potwierdzić, że w sezonie 2016/2017 są najlepszym zespołem na świecie.

Co prawda w Planicy podopieczni Stefana Horngachera nie ustrzegli się słabszych skoków, ale za sprawą rewelacyjnych występów Kamila Stocha i Macieja Kota zajęli trzecie miejsce i niemal na pewno wygrają klasyfikację Pucharu Narodów. Kot dwukrotnie osiągnął granicę 240 metrów (240 i 241), a Stoch był w sobotę najlepszym zawodnikiem konkursu. W pierwszej serii uzyskał 227,5 metra, zaś w drugiej odpalił „petardę” na 251,5 metra, pobijając swoje osiągnięcie życiowe oraz rekord skoczni w Planicy, który kilka minut wcześniej ustanowił Stefan Kraft (250m).

Niezwykle istotny dla biało-czerwonych był również skok Piotra Żyły w drugiej serii, który w swojej pierwszej próbie nie zachwycił (220 metrów), ale w drugiej poszybował na odległość 233,5 metra. Słabiej spisał się za to Dawid Kubacki, uzyskując 201 i 209 m.

W sobotnim konkursie poza zasięgiem była reprezentacja Norwegii, która wygrała z dużą przewagą nad Niemcami (49 punktów). Z punktu widzenia walki o Puchar Narodów dla Polski najważniejsze było wyprzedzenie Austriaków. Ta sztuka się udała – dzięki rewelacyjnemu wynikowi Stocha biało-czerwoni w ostatniej kolejce utrzymali swoją przewagę nad drużyną Heinza Kuttina, która zajęła czwartą pozycję.

Choć do rankingu Pucharu Narodów zostaną dodane punkty za niedzielny konkurs indywidualny, to utrata pierwszego miejsca Polaków jest możliwa już tylko z matematycznego punktu widzenia. Biało-czerwoni powiększyli swoją przewagę nad Austrią do 276 punktów i utrzymują bezpieczny dystans nad Niemcami (369 „oczek”). Wszystko więc wskazuje na to, że w niedzielę Polacy po raz pierwszy w historii odbiorą Kryształową Kulę dla najlepszej reprezentacji w sezonie.